AKD & Deepstar - Universal Language11 sierpnia wypadła 42. rocznica powstania hip hopu. Wszyscy pionierzy tej kultury nie mogli przypuszczać, iż w tak zawrotnym tempie jej poszczególne elementy zawędrują również na pozostałe kontynenty. Globalizacja hip hopu przebiegła nad wyraz sprawnie, a jej motorami napędowymi było graffiti, bboying i DJ-ing. W dalszych latach, i z jeszcze większym skutkiem, kultura hip hopowa rozprzestrzeniła się na całej kuli ziemskiej poprzez rap. Po wielu latach każdy przeciętny słuchacz posiada niczym nieograniczony dostęp do płyt rapowych z różnych stron świata, których pewna część powstaje w wyniki międzynarodowych kolaboracji pomiędzy artystami. W marcu ukazał się wspólny album niepozornego duetu AKD & Deepstar, „Universal Language”. Brytyjsko-australijska współpraca przyniosła nader zaskakujący efekt w postaci tłustej boom-bapowej produkcji.

Boom-bap pozostaje żywy w niejednym miejscu na świecie. Klasyczna forma muzyki hip hopowej jest pielęgnowana również przez bohaterów dzisiejszego artykułu. AKD & Deepstar wychowali się na kultowych artystach i wydawnictwach z lat 80. i 90.tych. Obaj artyści pozostają wierni korzeniom hip hopu, co przełożyło się na tworzenie przez nich rapu o tradycyjnym posmaku. Pomimo tego iż na co dzień dzielą ich tysiące kilometrów (pierwszy z nich mieszka w Wielkiej Brytanii, zaś drugi w australijskim Perth). „Universal Language” stanowi dla obu artystów pierwszy poważny projekt. Niektórzy mogliby przypuszczać, iż bez większych przygotowań duet nie będzie w stanie stworzyć wartościowej płyty, ale nic bardziej mylnego. Undergroundowi wykonawcy przy pomocy swoich gości nagrali tłusty longplay, który jest najlepszą odpowiedzią na to, że hip hop nadal może być uniwersalnym językiem łączącym ludzi z różnych stron globu.

Wydanie fizyczne Universal LanguageAKD & Deepstar nagrywają wspólnie muzykę od pewnego okresu. Jednak sporo czasu minęło zanim doczekaliśmy się premiery ich debiutanckiego wydawnictwa. Już ponad rok temu pojawiły się pierwsze informacje dotyczące longplayu, a także premierowe single zwiastujące płytę. Po obiecującym początku w postaci „No Mercy” (utwór trafił do wielu krajów i przewinął się przez sporo stron muzycznych) i „Familiar Names” można było oczekiwać od międzynarodowego duetu solidnej porcji współczesnego boom-bapu. Pierwotnie płyta miała ukazać się we wrześniu 2014 roku, ale ostatecznie trafiła do odbiorców w marcu tego roku. Przesunięcie terminu premiery nie wyrządziło szkody materiałowi głównie za sprawą charakteru pełnego LP. Począwszy od warstwy lirycznej, przez dobór gości oraz warstwę muzyczną wszystko na „Universal Language” posiada uniwersalny i przystępny wymiar. 21 nagrań składających się na całość produkcji (uzupełnionych o 2 remiksy, jeden autorstwa Confidence’a) wypada więcej, aniżeli jedynie porządnie. AKD to materiał na rasowego rapera. Emcee o ghańskich korzeniach charakteryzuje się wyrobionym i pewnym flow, a także znajomością sztuki tworzenia właściwie rozłożonych tekstów. Deepstar lubuje się w beatach opartych o soulowe i jazzowe sample, dokładając do nich mocne brzmienie perkusji. Jednym słowem – duet świetnie uzupełnia się i na wstępie widać, że obaj artyści bezproblemowo dogadują się między sobą, wiedząc od początku do końca, jaki końcowy efekt chcą osiągnąć w swoich utworach. Na „Universal Language” nie zabrakło też miejsca dla licznych gości. Masta Ace, Rapsody, Sadat X, Tragedy Khadafi, Rob Swift, MC Dälek, A.G., G.dot & Born i inni udzielili się na tej płycie. Pojawił się także polski pierwiastek w postaci DJ’a Dave’a Younga. Wszyscy dołożyli swoje cegiełki do zrealizowania odpowiednio przygotowanego neo boom-bapowego albumu.

Projekt trafił na Bandcampa oraz inne serwisy streamingowe (Soundcloud, Spotify, Deezer, itd.). „Universal Language” można nabyć w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty kompaktowe). Album promuje szereg singli – „Familiar Names”, „Artistry”, „No Mercy”, „Dead Live”, „One & The Same” i „All In The Mind”. Do pierwszych czterech utworów powstały również videoclipy (w przygotowaniu obrazy do pozostałych tracków). AKD & Deepstar odpowiadają za nagranie jednej z lepszych tegorocznych płyt. Właśnie takie wydawnictwa przypominają o podstawowych zasadach hip hopu i stanowią piękny hołd dla tej kultury.

UPDATE: W lutym 2016 roku nakładem francuskiego Effiscienz ukazała się winylowa wersja albumu. „Universal Language” nadal do kupienia na Bandcampie.

Tracklista

 1. Connection Intro
 2. One & The Same feat. Rapsody
 3. No Mercy feat. AG
 4. All In The Mind feat. Tragedy Khadafi, Nutso & Rob Swift
 5. Lauryn Said
 6. A Yo feat. Eunice & DJ SRG
 7. Familiar Names
 8. Language Universal feat. Dälek
 9. Dead Live feat. Cyclonious
 10. Dead Wax Radio
 11. Good Evening feat. Tanaya Harper
 12. No Time To Waste
 13. Untold Degrees feat. Night Pro & DJ Dave Young
 14. Good Poison feat. Sadat X
 15. The Candle feat. Big Cakes & Phoenix Da Icefire
 16. Artistry feat. Masta Ace
 17. Be For Real feat. G.dot & Born
 18. What Happened feat. Stealth
 19. Sojourn
 20. No Mercy (Confidence Remix)
 21. The Candle (Deepstar Remix)