Akili - 22 YearsBeat tape’y i instrumentalne wydawnictwa płytowe cieszą się niezmierną popularnością na całej kuli ziemskiej. W ten sposób, producenci mogą zaprezentować cały swój warsztat, nie będąc ograniczanym przez nikogo więcej, ani raperów, ani przedstawicieli wytwórni płytowych. Tym samym słuchacze otrzymują często wartościowe i tłusto brzmiące projekty, z których nierzadko korzystają DJ’e i Emcees, nagrywający często utwory do uprzednio przygotowanych podkładów muzycznych. W listopadzie ub.r. oraz marcu b.r. ukazały się dwa beat tape’y młodego producenta z New Jersey o pseudonimie Akili, zatytułowane odpowiednio „22 Years” oraz „Free Wi-Fi”.

W zalewie mnóstwa podobnego typu projektów muzycznych, nie raz niezwykle trudno przychodzi znalezienie spójnych, odpowiednio brzmiących i tłustych produkcji. Większość beat tape’ów jest bliźniaczo podobnych do siebie, a notki prasowe o poszczególnych wydawnictw zwykle nie różnią się od siebie, zawierając przeważnie te same informacje. W związku z tym, wyszedłem z inicjatywą i poprosiłem Akiliego o opowiedzenie o swoich płytach. Artysta chętnie podszedł do propozycji, przesyłając szczegółowe informacje o obu projektach. W kolejności chronologicznej, najpierw przyjrzymy się wraz z beatmakerem pierwszemu materiałowi, „22 Years”.

„22 Years” jest projektem, za który zabrałem się latem 2010 roku. Od przełomu 2003 i 2004 roku posiadałem konta na Soundclicku i MySpace, prezentującym moją muzykę i przedstawiającym ludziom moje pomysły. Tworzyłem wiele beatów i wiedziałem, że zechcę wypuścić jakiś materiał. Uprzednio przed pierwszym wydawnictwem, udzieliłem się gościnnie na kilku projektach. Najbardziej znaczącą współpracą były dwa utwory nagrane wraz z Richem HiLem (dzięki za „Letting Me Live” i „Daydream”). Zawsze myślałem o swojej muzyce w drugiej kategorii, podobnie, jak to miało wiele osób, ale wzmianka Sage’a Francisa na Twitterze o „Daydream” natychmiastowo pomogła mi w realizacji idei o wydaniu własnej muzyki. Jako wielki fan „Donuts” J Dilli, serii „Beat Konducta” Madliba i pozostałych osób związanych z wydawaniem beat tape’ów, wiedziałem jakie chcę uzyskać brzmienie na swoim pierwszym projekcie. Zabrałem się za organizację tracków i przeprowadziłem burzę mózgów odnośnie konceptu tego beat tape’u. Otrzymany feedback po wydaniu „22 Years” był przytłaczający. Byłem zaskoczony widząc, jak wielu ludzi interesuje się moją muzyką i nawet publikując na YouTube swoje własne videoclipy i wizualizacje do moich tracków.

„22 Years” zostało udostępnione do odsłuchu na Bandcampie. Również za pośrednictwem tego serwisu możecie pobrać ten materiał.

Tracklista

 1. Intromental
 2. A Star is Born
 3. Baby Steps
 4. Akili’s Heal
 5. First Days of School
 6. Young, Black & Gifted
 7. First Love
 8. Fresh Kicks
 9. Part Times
 10. Blunt Statement
 11. Manic Progression
 12. The AntiDope
 13. Inaguration
 14. Jive Clowns Knowledge
 15. Don’t Take it For Granted
 16. 195 in Jamaica
 17. Rap vs. Hip Hop
 18. 6.25.09
 19. February 7th
 20. Back to 67′
 21. Outro
 22. Prelude to Area 67 (prod. Flying Lotus)

Akili - Free Wi FiMoje drugie wydawnictwo było prawie skończone, kiedy wydałem „22 Years”. Wiedziałem, że chcę odsłonić ludziom bardziej moją instrumentację, niż raczej sample. Ten album jest silnie oparty o produkcję z Lewego Wybrzeża (inna nazwa West Coastu – przyp. red.) zgodnie z pewnym brzmieniem boom bapowym z East Coastu. Przewidziałem ten projekt aby rozszerzyć moją muzykę na West Coast i cały świat. Podróżowałem do Denver na Red Bull Big Tune Beat Battle, ale byłem zawsze zafascynowany West Coastem i muzyką pochodzącą stamtąd. Trochę obawiałem się tego, że ludzie mogą nie zaadaptować albumu, przez brak sampli i eksperymenty. Jednak otrzymałem większy odzew niż spodziewałem się. Mam nadzieję wydać reedycję tego materiału w labelu lub z większym budżetem na promocję.

Podobnie jak w przypadku „22 Years”, drugi album wyprodukowany w całości przez Akiliego, został udostępniony do odsłuchu na Bandcampie. W tym miejscu można też nabyć ten projekt.

Tracklista

 1. Bandwidth
 2. Kili Leaks
 3. www.
 4. Trending Now (Afro-Sheen)
 5. Follow me @
 6. Cipher Space
 7. Rap Blogs
 8. New Domain
 9. The Headlines
 10. Buffering
 11. Peer 2 Peer Pressure
 12. Signing Out

Akili podzielił się także z U Call That Love swoimi planami na przyszłość:

Dzięki wydanym albumom uzyskałem wiarę w kontynuację tworzenia muzyki. Pozostaję w kontakcie z kilkoma raperami z West Coastu, zainteresowany współpracą ze mną. Odbyłem tego lata podróż na zachód i mam nadzieję na powrót naprawdę szybko z nowymi pomysłami. W tym momencie, mam nadzieję na ulepszenie swojego brzmienia i uzyskania więcej możliwości do współpracy z większą liczbą artystów.

Przyglądajcie się uważanie poczynaniom tego producenta, który w niedalekiej przyszłości z pewnością ponownie przypomni o swojej osobie.