Akua Naru - The Journey AflameTegoroczny Dzień Kobiet przeszedł już do historii, jednak wcale to nie oznacza końca tematyki kobiecej na stronie. Wręcz przeciwnie – w najbliższym czasie pojawi się w serwisie całkiem sporo wpisów poświęconym kobietom. We wstępie artykułu do projektu „More Femcees Please” podkreśliliśmy fakt, iż U Call That Love jak najbardziej jest przychylnie nastawione do muzyki tworzonej przez dziewczyny. Nie trzeba daleko szukać aby znaleźć argumenty na poparcie tego stwierdzenia. Jako pierwsza 12″ w serwisie zostało zrecenzowane wydawnictwo Ladybug Mecci„Dogg Starr”. Przedstawiłem albumy Rah Diggi („Classic”), Eternii & MoSSa („At Last”), DJ’a Jazzy Jeffa & Ayah („Back For More”), czy też serię „Woman at Work” Psalm One. Zajrzałem także  do okładki „Long Way Back” T-Love. Kontynuując ten wątek warto odwiedzić świat kreowany przez mieszkającą w Kolonii Akuę Naru. Debiutancki album artystki zatytułowany „The Journey Aflame” okazał się jednym z głośniejszych europejskich projektów z ubiegłego roku.

W niejednym przypadku przy pierwszym poznaniu przedstawicieli sceny muzycznej, kluczową rolę odgrywa życiorys i dotychczasowa działalność muzyczna. W końcu znacznie większe zainteresowanie wzbudzają osoby legitymujące się barwną przeszłością, niż raperzy, producenci i DJ’e oscylujący wokół podobnego schematu. Akua Naru niewątpliwie przyciąga uwagę za sprawą niecodziennej biografii. Artystka o afrykańskich korzeniach wywodzi się z New Haven ze stanu Connecticut. W trakcie swojego życia nie raz zmieniała swoje miejsce zamieszkania, odwiedzając Philadelphię, Chiny, Ghanę, skończywszy – przynajmniej na razie – w niemieckiej Kolonii. Pod koniec 2010 roku ukazały się debiutanckie single raperki, zapowiadające jej pierwszą płytę. Wydane w formie tzw. digital 12″ „The Backflip” i „The World Is Listening” (do obu utworów powstały teledyski) przetarły jej szlaki, stawiając solidne podwaliny pod przyszłe nagrania Akuy Naru. Mieszkanka Niemiec zaprezentowała styl garściami czerpiący ze starej szkoły rapu, oparty o stojącą na wysokim poziomie produkcję duetu JR & PH7 i Drumkidza. Wszystko to przyczyniło się do tego, iż premiera „The Journey Aflame” spotkała się z dużym odzewem ze strony słuchaczy z całego globu.

Wydaniem debiutanckiego projektu artystki zajęła się wytwórnia płytowa Jakarta Records przy współpracy z Digflo. Dopracowany pod względem tekstowym i muzycznym materiał trafił do sprzedaży 7 stycznia 2011 roku. „The Journey Aflame” zawiera 17 tracków, z czego 3 z nich przypadają na interludia. Od początku trwania albumu, Akua Naru wciąga odbiorcę do swojego świata, oprowadzając po kolejnych przystankach i etapach swojego życia. Warstwa liryczna przypada głównie na tematy poświęcone sprawom społecznym oraz ody muzyczne odnoszące się przeważnie do kultury hip hopowej. Raperka wprowadza stricte kobiece pierwiastki na płytę, aczkolwiek nie ma tutaj mowy o nachalnych próbach przypodobania się odbiorcom. Zaproszeni goście na LP – African Footprint, Blitz The Ambassador & Mic Donet – dodają kolorytu kompozycjom, rozbudowując elementy afrocentryczne na  „The Journey Aflame”. Od strony muzycznej instrumentale o boom bapowym zacięciu krzyżują się z klasycznym soulem i jazzem, czerpią z kultury afrykańskiej, ukradkiem przemycają elementy bluesa. Wśród beatmakerów prym wiodą Drumkidz, JR & PH7, 7inch, odwalając kawał świetnej roboty.

Całość albumu trafiła do odsłuchu na Bandcampa. Jak już ww. zrealizowano videoclipy promujące . Teledyski ukazały się do „The Backflip”, „The World Is Listening” oraz „Tales of Men”. Dodatkowo nagrano trailer płyty. Na uwagę zasługuje też fakt, iż Akua Naru występuje na żywo wraz z 6-osobowym zespołem muzyków, co nie należy do codzienności wśród artystów hip hopowych.

UPDATE: W maju 2012 roku ukazała się koncertowa wersja płyty. „Live & Aflame Sessions” również udostępniono na Bandcampie.

Tracklista

 1. Intro
 2. The Ride
 3. The Backflip
 4. Nag Champa Prelude
 5. Nag Champa
 6. Run Away
 7. Tales of Men feat. African Footprint
 8. The World Is Listening
 9. The Wound feat. Blitz The Ambassador
 10. The Block
 11. Mourning
 12. The Flame Naralude
 13. The Jones feat. Mic Donet
 14. Poetry How Does It Feel
 15. Find Yourself
 16. The Journey
 17. Rhyme Writers High