Will Sessions - Real SessionsAlbumy koncertowe stanowią nie lada gratkę dla sympatyków twórczości poszczególnych artystów i nie raz cieszą się nawet większą popularnością niż niejedno wydawnictwo studyjne. Występy muzyków na żywo wydawane następnie na płytach przybierają różne formy, od kameralnych eventów po widowiska organizowane z wielkim rozmachem. Odrębną kategorię stanowi połączenie na scenie raperów i DJ’ów z zespołem muzyków sesyjnych. O jakości nadawanej utworom rapowym przez tzw. żywe instrumenty, można przekonać się przede wszystkim za sprawą fenomenalnej grupy The Roots. Od pewnego czasu coraz więcej emocji wzbudzają instrumentaliści z Detroit, wchodzący w szeregi zespołu Will Sessions, znanego szerzej ze współpracy z Elzhim i wydania razem z nim płyty „Elmatic”. W przeciągu ostatniego tygodnia Sam Beaubien i spółka zaprezentowali dwa wartościowe projekty – darmowy album „Real Sessions” i „The Elmatic Instrumentals”.

Nazwa Will Sessions została zaczerpnięta z aliasu założyciela kolektywu, Sama Beaubiena. Podstaw muzyki, aranżacji utworów i gry na klawiszach muzyk uczył się od Davida Van De Pitte’a na Wayne State University w Detroit. Po ukończeniu szkoły, młody producent muzyczny zdecydował się założyć zespół, w czym pomogli mu znajomi z uniwersytetu – basista Tim Shellaberger i perkusista Bryan Arnold. Wraz z nowo poznanymi Ryanem Gimpertem (gitarzysta) i Ericiem Kacirem (perkusista), grupa rozpoczęła występować na żywo w The Motor City. Udanym zabiegiem Will Sessions okazało się zaangażowanie w cykl imprez Motor City Funk Night, dzięki którym muzycy zdobyli większy rozgłos. Dzięki temu artyści uzyskali możliwość kooperacji z wiodącymi postaciami hip hopowej sceny muzycznej w Michigan – Black Milkiem, Mayerem Hawthorne’em i Slum Village. W czasie studyjnych sesji narodziła się idea wspólnych występów muzyków z raperami z Detroit. Tak pokrótce powstał album „Real Sessions”.

Materiał zebrany na darmowym wydawnictwie płytowym Will Sessions pochodzi z 2009 roku. W tamtym okresie muzycy zagrali trzy koncerty z raperami, odpowiednio z Black Milkiem, Guilty Simpsonem oraz Phat Katem. Instrumentaliści na żywo dokonali interpretacji utworów swoich koncertowych partnerów, prezentując swoją własną wizję i podejście do muzyki tworzonej przez uznanych Emcees z Detroit. „Real Sessions” znajdziemy nowe wersje beatów autorstwa Madliba, J Dilli, Black Milka, Mr. Porter i Nicka Speeda. Projekt muzyczny został udostępniony do darmowego pobrania (link poniżej); dodatkowo można odsłuchać materiał na Bandcampie. Ponadto, muzycy dołączyli 18-stronicowy booklet, będący świetnym dodatkiem do tego wydawnictwa.

DOWNLOAD Will Sessions – „Real Sessions”

Tracklista

 1. Introduction
 2. Mic Check 313 feat. Guilty Simpson
 3. Back On The Road Again feat. Guilty Simpson
 4. Nightmare feat. Phat Kat & Guilty Simpson
 5. Front Street feat. Phat Kat & DJ Dez
 6. Cold Steel feat. Phat Kat & Elzhi
 7. Get Riches feat. Guilty Simpson
 8. So Gone / Nautilus feat. Black Milk
 9. Pressure feat. Black Milk
 10. Danger feat. Black Milk & Phat Kat
 11. Take Notice feat. Guilty Simpson

Will Sessions - The Elmatic Instrumentals„The Elmatic Instrumentals” to nic innego, jak instrumentalna wersja albumu Elzhiego, „Elmatic”. Niniejszy projekt jest hołdem złożonym dla historycznego wydawnictwa płytowe Nasa, „Illmatic”. Emcee z The Motor City przy wykorzystaniu zinterpretowanych na nowo instrumentali przez Will Sessions, postarał się o wartościowy projekt muzyczny, dobrze przyjęty przez opinię publiczną. „Elmatic” początkowo zostało udostępnione do darmowego pobrania, natomiast później płyta doczekała się wersji fizycznej. 27 września za sprawą Fat Beats Records do sklepów trafił także longplay „The Elmatic Instrumentals”, zawierający bonusowe nagranie w postaci utworu „Elmatic”.

Will Sessions narobiło sporego zamieszania, biorąc beaty autorstwa DJ’a Premiera, Large Professora, Pete Rocka, L.E.S.-a, i tworząc kompletnie nowe wersje podkładów w oparciu o tzw. żywe instrumenty. O pracy wykonywanej przez artystów wypowiedział się Preemo, któremu najwyraźniej przypadły do gustu interpretacje jego instrumentali. Wydawnictwo dostępne do odsłuchu za pośrednictwem Bandcampa.

Tracklista

 1. Genesis (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 2. Detroit State Of Mind (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 3. Life’s A Bitch (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 4. The World Is Yours (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 5. Halftime (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 6. Memory Lane (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 7. One Love (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 8. Represent (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 9. Represent (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 10. It Ain’t Hard To Tell (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))
 11. Elmatic (Instrumentals) Bonus Track (prod. Sam Beaubien (of Will Sessions))