Andy Cooper - Room To Breathe: The Free LPWśród wszystkich regionów Stanów Zjednoczonych niebagatelne znaczenie dla rozwoju hip hopu posiada Kalifornia. Każdy w miarę zorientowany sympatyk rapu przyzna, że Cali obok Nowego Jorku najmocniej przyczyniło się do pchnięcia muzyki hip hopowej na znacznie wyższy poziom. Z tego stanu pochodzi przecież multum znamienitych artystów, od N.W.A i Ice-T, przez Snoop Dogga, 2Paca, aż skończywszy na Kendricku Lamarze. Oprócz ww. osób można wymienić dziesiątki liczących się niezależnych artystów i grup hip hopowych z Cali, co dodatkowo pokazuje siłę i znaczenie tego stanu także w odniesieniu globalnym. Wśród nich warto wymienić założone ponad dwie dekady temu Ugly Duckling, które swego czasu cieszyło się sympatią wielu słuchaczy na całym świecie. Członek formacji z Long Beach, Andy Cooper, opublikował w pierwszym kwartale roku solowy album – „Room To Breathe: The Free LP”.

Słuchacze sympatyzujący z true-schoolem nie wyobrażają sobie tej niszy rapu bez Ugly Duckling. Wśród wielu osób na całym świecie kalifornijska formacja nadal zajmuje zaszczytne miejsce w hierarchii hip hopowej, nawet pomimo tego iż od ostatniego albumu grupy minęło już 5 lat. Andy Cooper wraz z Dizzy DustinemYoung Einsteinem wydali pokaźną liczbę singli i longplayów. Do najważniejszych wydawnictw UD zalicza się „Journey To Anywhere”, „Taste The Secret”, „Bang For The Buck”, „Audacity” i „Moving At Breakneck Speed”. Od kilku lat działalność zespołu z Cali ogranicza się do grania koncertów. Andy Cooper postanowił jednak nie rezygnować z pracy twórczej i spróbować swoich sił jako solista.

We wcześniejszych latach raper i producent w jednym relatywnie rzadko udzielał się na innych płytach, skupiając się na nagraniach swojej macierzystej formacji. Współpracował on do tej pory z m.in. Speech Defectem, Fantastic Plastic Machine, CrankCase’em, The Funk League, Shawnem Lee i m-flo. Ciekawostką jest fakt, że nagrał on muzykę na zlecenie brytyjskiej telewizji Rough-Cut TV oraz odpowiadał za muzykę do amerykańskiego serialu „Recorded In Hollywood”. Do ub.r. amerykański wykonawca nie zapisał na swoje konto żadnego solowego projektu. W związku z powyższym, przedsięwzięcie przez niego planów wydawniczych ponad rok temu odebrano w ramach sporej niespodzianki. Po serii singli i EP-ce na początku br. Andy Cooper opublikował debiutancki album „Room To Breathe: The Free LP”, który zwrócił uwagę wielu odbiorców.

Andy Cooper wydaje Room To Breathe: The Free LPKalifornijczyk zdecydował się na podjęcie działań przygotowawczych do wydania albumu jeszcze w pierwszej połowie 2015 roku. Na początku członek Ugly Duckling wypuścił łącznie cztery single, które znalazły się na dwóch siódemkach. „Room To Breathe” i „Bring It To Me” były strzałem w dziesiątkę – wiadomości o winylach sprawnie rozeszły się pomiędzy kolekcjonerami płyt, a ich nakład został szybko wyczerpany. W połowie ub.r. Andy Cooper bezpośrednio wprowadził do premierowego longplaya. „The Free EP” dobitnie potwierdziło wszelkie przypuszczenia, do których można było dojść po zapoznaniu się z pierwszymi nagraniami solowymi artysty.

AC nic nie stracił z trueschoolowego stylu, z jakiego był wcześniej kojarzony. Dynamiczne i organiczne brzmienie EP-ki przypomniało o starym-dobrym Ugly Duckling. Korzenna atmosfera wydawnictwa posłużyła w formie trampoliny do wydania pełnego albumu. „Room To Breathe: The Free LP” stanowi rozszerzenie wszystkich koncepcji Andy’ego Coopera z opublikowanych uprzednio singli i EP-ki. Za warstwę muzyczną na tym projekcie oprócz gospodarza płyty odpowiadają również Young Einstein, The Phonolith, Jungle Josh, Macroy Spencer, Adam Volson i The Allergies. Wspólnymi siłami wysmażyli oni tłuste podkłady, które doceniają miłośnicy klasycznego rapu i szczególnie b-boye. Od strony lirycznej nie można wiele zarzucić Andy’emu Cooperowi. Weteran hip hopowy sprawnie porusza się pomiędzy tematami kojarzonymi z nagrań UD (trudno było oczekiwać nagłe obranie przez niego innego kierunku). Sporo tutaj sztuki dla sztuki, ale czy nie o to właśnie kiedyś chodziło w undergroundzie?

Projekt udostępniono za pośrednictwem Spotify, Deezera i pozostałych serwisów streamingowych. „Room To Breathe: The Free LP” trafiło do obiegu w formacie elektronicznym i fizycznym (płyty CD i LP). Ponadto obok „The Free EP” (dorzucono wersje instrumentalne i acapella) ukazała się też seria siódemek. W ten sposób opublikowano następujące single – „Room To Breathe” b/w „Unlikely Assassin” (Origu Records), „Bring It To Me” b/w „Do The Charlie Brown” (Soundweight Records) oraz „Yalla! Yalla!” (Radio Krimi Records). Dodatkowo wydawnictwo promuje „The Freemix”; przed premierą pojawiły się również obszerne snippety materiału. W sieci znajdziecie także videoclip nakręcony do łączonych utworów – tytułowego „Room To Breathe” i „Number One”. Andy Cooper solidnie podszedł do wydania debiutanckiego solowego albumu, dokładając wszelkich starań wraz z 4 różnymi labelami do godnego wypuszczenia poszczególnych części pełnego projektu. Wypada sięgnąć po tę płytę, jeżeli nawet jej tytuł jest nieco naciągany.

Tracklista

 1. Bring It To Me (prod. Andy Cooper)
 2. Number One (prod. Andy Cooper)
 3. All On My Snoopy (prod. Andy Cooper)
 4. Do The Charlie Brown (prod. Young Einstein)
 5. Room To Breathe (prod. Andy Cooper)
 6. A Tale Of Freedom (prod. Andy Cooper)
 7. Chasing The Funk prod. The Phonolith
 8. Unlikely Assassin (prod. Andy Cooper)
 9. Blind Faith (prod. Andy Cooper & Jungle Josh)
 10. Doing This For Years (prod. Macroy Spencer)
 11. Thanks And Goodnight (prod. Andy Cooper & Jungle Josh)
 12. Ashes To Ashes (prod. Adam Volson)
 13. Bring It To Me (Allergies Remix) [prod. The Allergies]

Zapisz