AZ - Doe Or Die 15th AnniversaryW 1994 roku za sprawą niespełna 21-letniego rapera wywodzącego się z Queensbridge w NYC, Nasa i jego debiutanckiego albumu „Illmatic” hip hop zmienił się na zawsze. Wydana przez Columbię płyta z miejsca została okrzyknięta klasykiem, zdobywając rzeszę fanów na całym świecie i lądując w dziesiątkach zestawień i podsumowań dokonywanych przez krytyków muzycznych. Niedługo po ukazaniu się na rynku płytowym wydawnictwa, Nasir Jones został uznany za jednego z najbardziej wpływowych Emcees, stawianego niemal na równi z Rakimem. Przy nagraniu tego kultowego materiału brali udział znamienici producenci – Large Professor, DJ Premier, Pete Rock, L.E.S., Q-Tip oraz zaledwie jeden raper (nie licząc obecności ww. członka A Tribe Called Quest w refrenie „One Love”). Gościnna zwrotka w utworze „Life’s a Bitch” przyjaciela Nasa, AZ, narobiła sporo zamieszania, umożliwiając łatwiejszy start na hip hopowej scenie temu artyście. Debiutancki longplay Andthony’ego Cruza„Doe Or Die” z 1995 roku również doczekał się kultowego statusu. Dla uczczenia 15.tej rocznicy ukazania się krążka, pod koniec zeszłego roku ukazał się materiał „Doe Or Die: 15th Anniversary”, o którym poniżej znajdziecie wyczerpujące informacje.Album „Doe Or Die” trafił na półki sklepowe 10 października 1995 roku nakładem EMI Records. Promowany singlami „Mo Money, Mo Murder, Mo Homicide”, „Gimme Your’s (Remix)”, „Doe Or Die” i „Sugar Hill” szybko zdobył licznych fanów, osiągając przy tym także sukces komercyjny (płyta dotarła do pierwszego miejsca na liście Billboardu w kategorii „Top R&B/Hip Hop Albums”). Wydawnictwo płytowe Afroamerykanina z dominikańskimi korzeniami zostało uznane jako jeden z najbardziej udanych nowojorskich longplayów z połowy lat 90.tych XX wieku. „Doe Or Die” określono mianem LP Mafioso rapu, podgatunku gangsta rapu, szczególnie popularnego w NYC  właśnie kilkanaście lat temu. Debiutancki materiał artysty uzyskał również wysokie oceny krytyków, którzy oprócz świetnej produkcji na LP docenili oryginalny styl AZ, podkreślając, iż jego niesamowita zwrotka na „Illmatic” nie była dziełem przypadku.

Wydany ostatniego dnia listopada ub. r. „Doe Or Die: 15th Anniversary” stanowi godny follow-up do klasycznego albumu AZ. Produkcja zawiera 10 tracków (w tym jeden bonusowy), z czego połowa przypada na zupełnie nowe nagrania, uzupełnione o odświeżone wersje kultowych utworów rapera z Brooklynu – „Gimme Your’s (2010 Remix)”, „Rather Unique (2010 Remix)” i „I Feel 4 U (2010 Remix)”. Na kultowy longplay Anthony’ego Cruza z 1995 roku beaty dostarczyła ówczesna śmietanka producentów, m.in. Pete Rock, L.E.S., Buckwild, DR Period. Natomiast w przypadku materiału przygotowanego na 15.tą rocznicę ukazania się „Doe Or Die” tracki wyprodukowało nowe pokolenie: Statik Selektah, Frank Dukes, Roctimus Prime, MoSS, Baby Paul oraz Nascent & QB. Jedynie Lil’ Fame to stary wyjadacz, któremu powierzono wykonanie świeżej wersji „Rather Unique”.

„Doe Or Die: 15th Anniversary” jest promowane dwiema reklamami – warto się przyjrzeć prostocie użytej przy realizacji tych nagrań video – oraz teledyskiem powstałym do „Gimme Your’s (2010 Remix)”. Wszystkie materiały zamieszczam poniżej.

Pomimo tego, iż ostatnie wydawnictwo płytowe AZ stoi na odpowiednim poziomie i stanowi jedno z najlepiej wykonanych follow-upów na scenie hip hopowej w ostatnich latach, to i tak nie zmieni jednego – ciągnącej się za nim opinii niedocenionego artysty. Trudno się z tym nie zgodzić, przyglądając się karierze muzycznej tego rapera lecz jest to temat na odrębny artykuł, za który zabiorę się przy okazji wpisu o nadchodzącym longplayu AZ„Doe Or Die 2”.

Tracklista

  1. Tribute (Intro) (prod. Nascent & QB)
  2. Feel My Pain (prod. Frank Dukes)
  3. Gimme Your’s (2010 Remix) feat. Josh Xantus (prod. Statik Selektah)
  4. Nothing Move feat. June Summers (prod. Roctimus Prime, co-prod. Riggs Morales)
  5. Rather Unique (2010 Remix) (prod. Lil’ Fame of M.O.P)
  6. The Calm (prod. Statik Selektah)
  7. Your World Don’t Stop (2010 Remix) (prod. Statik Selektah)
  8. I’m ILL (prod. by MoSS)
  9. I Feel 4 U (2010 Remix) (prod. Baby Paul)
  10. Bonus