Bama Love Soul - On DeckWśród anglojęzycznych serwisów muzycznych piszących o czarnych brzmieniach panuje spory tłok. Jeżeli jednak odrzuci się witryny skupiające się na tzw. duplicate content i niewnoszące nic nowego do branży, to spokojnie można poruszać się pomiędzy poszczególnymi stronami. Wraz z rozrostem możliwości oferowanych przez dzisiejszą sieć internetową, znacząco wzrosło postrzeganie rozbudowanych portali i nieco skromniejszych serwisów przez zarówno artystów i wydawców, jak i słuchaczy. Bloggerzy i dziennikarze przestali też zadowalać się jedynie publikacją kolejnych artykułów, interesując się działalnością wydawniczą, najczęściej związaną z prowadzeniem labelu przy stronie muzycznej. Właśnie tą drogą podążają ludzie odpowiedzialni za BamaLoveSoul.com. W ub. miesiącu ukazała się szeroko komentowana kompilacja „On Deck” wydana nakładem tego projektu.

Za powstanie Bama Loves Soul odpowiada kilka postaci, zaś głównym motorem napędowym przedsięwzięcia jest DJ Rahdu. Znany w środowisku pasjonat ciepłych brzmień muzycznych odpowiada za mnóstwo miksów, mixtape’ów, składanek i zbiorów różnych nagrań. Jedno z jego wydawnictw – „Diamond Soul XXXperience: Summer’s Gone” – prezentowałem wcześniej na U Call That Love w ramach pożegnania ubiegłorocznego lata. Oprócz niego przy prowadzeniu spraw związanych z serwisem pomagają mu m.in. Iman Williams, Pink Bubblegum & SquareRootz. Nie tak dawno anglojęzyczna strona weszła w 5. rok istnienia. Z inicjatywy jej twórców powstała myśl o powołaniu projektu wieńczącego dotychczasową pracę wykonaną przy Bama Loves Soul. W ten sposób narodziła się idea składanki „On Deck”.

DJ Rahdu i spółka potraktowali kompilację bardzo priorytetowo. Zależało im na wydaniu materiału w wersji fizycznej, w związku z czym przeprowadzili 45-dniową kampanię na Kickstarterze w celu zbiórki pieniędzy na ten projekt. Ostatecznie udało im się pozyskać fundusze z niewielką nawiązką i prace nad „On Deck” weszły w fazę końcową. Premierę płyty zapowiedziano na 26 czerwca b.r., a materiał wzbudził zainteresowanie wielu osób. Bama Loves Soul to popularne miejsce w internecie, więc nikogo nie powinna dziwić lista artystów obecnych na tym wydawnictwie. Diggs Duke, Greg Blackman, Nicholas Ryan Gant, Ahmed Sirour, Tall Black Guy, czy Freddie Joachim znajdują się na fali wznoszącej, ich utwory zbierają słowa uznania z różnych zakątków świata, co sprawia, iż czerwcowy album wypada nad wyraz kusząco. Brzmienia serwowane przez ich twórców nie odbiegają od profilu działalności Bamy Loves Soul – spokojne, uduchowione, momentami niezwykle ciepłe kompozycje z pogranicza soulu, r’n’b, jazz-hopu.

Kompilacyjne wydawnictwo Bama Loves Soul trafiło na Bandcampa. Za pośrednictwem tego serwisu można też nabyć „On Deck” w formacie fizycznej (digipack/winyl). Przy zakupie dowolnej wersji albumu są dołączane bonusowe utwory: iSHE„Eye See You”, Warren Xclnce„Examine Me” oraz Quiet Dawn„Sunshine”. Muzyka wydawana przez strony internetowe stanowi przyszłość. Wszelkie prognozy przewidują powstanie niejednego liczącego się labelu przy serwisach muzycznych, dlatego tym bardziej należy się przyjrzeć sposobie wydania i zawartości tej płyty.

Tracklista

  1. Soia – Lost In Memory (prod. Mez)
  2. Ta-Ku – Fourteen
  3. Diggs Duke & ProbCause – Underestimated
  4. Byron the Aquarius – When the Time is Right
  5. Mr Bird feat. Greg Blackman – Get On Through
  6. Nicholas Ryan Gant – Better
  7. Ahmed Sirour – BrookLon (BK Meets UK)
  8. Xolisa – Be Felt
  9. Tall Black Guy – Run The Fantastic Race
  10. Freddie Joachim – End Of The Universe