BeatPete wydaje serię miksówW branży muzycznej najczęściej przewijają się wydawcy i artyści o ugruntowanej pozycji w mainstreamie lub undergroundzie. Przy ogromnej konkurencji w środowisku oraz niczym nieograniczonym dostępie do muzyki trudno przebić się osobom, które nie mają co liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony mediów i słuchaczy. A szkoda, ponieważ niektórzy z nich są na tyle utalentowani i pełni pasji, że wręcz powinni być szerzej rozpoznawalni na scenie hip hopowej. Z drugiej strony, przy wytrwałej pracy i dążeniu do osiągnięcia konkretnych celów, poszczególne jednostki mogą zostać zauważone przez szersze spektrum odbiorców. W tym miejscu wypada wymienić zapracowanego niemieckiego twórcę, BeatPete’a. Od kilku lat dostarcza on znakomite projekty docierające do ludzi z różnych zakątków świata.

Obecnie niemiecka scena hip hopowa przyciąga słuchaczy z innych krajów głównie ze względu na mnóstwo uzdolnionych beatmakerów. Zainteresowanie odbiorców działalnością beatmakerów z Niemiec nie stałoby na tak dużym poziomie, gdyby nie solidna promocja oraz wsparcie ze strony innych osób ze środowiska muzycznego. Właśnie tutaj pojawia się BeatPete, który jest dobrym duchem instrumentalnych i korzennych kręgów hip hopowych od ładnych kilku lat.

Twórca rezydujący na co dzień w Berlinie aktywnie uczestniczy w życiu tamtejszego otoczenia muzycznego już od dekady. Nasz zachodni sąsiad to ogromny entuzjasta klasycznie brzmiącego hip hopu oraz zakręcony kolekcjoner płyt winylowych. W pewnym momencie zdecydował się on na rozpoczęcie wyjątkowego przedsięwzięcia – „Vinyl Sessions”. Głównym założeniem tego projektu było prezentowanie utworów pochodzących tylko z winyli, w przeważającej mierze nowo ukazujących się na rynku fonograficznym. Od pierwszego epizodu serii minęło ponad dwa lata. Przez ten czas BeatPete opublikował na YouTube (wersje audio trafiają na Soundclouda) pokaźną liczbę 48 odsłon swoich sesji winylowych, zbierając za to liczne pochwały w undergroundzie. Inicjatywa wspierana przez HHV.DE i od niedawna przez Mellow Orange Music pomogła jemu na zdobycie uznania w oczach niejednego sympatyka wosków. Dzięki licznym projektom doczekał się on miana wytrawnego speca od tworzenia przednich miksów.

BeatPete - Vinyl Session Volume TwoBeatPete publikuje swoje materiały z niezwykłą regularnością. Przygotowując się do wydania każdego przedsięwzięcia, berlińczykowi przyświeca jedna zasada – za każdym razem korzysta on jedynie z płyt winylowych. Właśnie takie nastawienie i osobliwe podejście w dobie projektów powstających w oparciu o pliki cyfrowe wyróżnia jego spośród innych autorów mixtape’ów. Jak przedstawia się przykłady mix niemieckiego twórcy? Ano chociażby tak, jak „Vinyl Session Volume Two”. Wydawnictwo opublikowane przez Mellow Orange Music. Tracklista godzinnego materiału obejmuje nagrania niezależnych artystów, których przekrój jest naprawdę szeroki (od Madliba przez Klausa Layera i Figuba Brazleviča, aż po Artifacts, Tall Black Guya i Exile’a & Blu). Całość dostępna do odsłuchu na Soundcloudzie i/lub bezpośredniego pobrania ze strony MOM (link poniżej).

Oprócz spędzania długich godzin nad tworzeniem kolejnych miksów, BeatPete uczestniczy również w życiu kolektywu Hit Ya Wit That oraz współorganizuje imprezy cykliczne pod nazwą Backyard Joints. Wraz z Marianem Tone’em zaprasza on do Berlina utalentowanych europejskich producentów, którzy dzięki temu mogą zaprezentować na żywo swoje nagrania i umiejętności. Także za sprawą tych eventów Niemca docenili Freddie Joachim i Question z ww. wytwórni płytowej Mellow Orange Music. Od niedawna dołączył on do szeregów tego labelu, co na pewno wydatnie wpłynie na jego pozycję w branży muzycznej.

W ub. tygodniu BeatPete wydał jeden z najistotniejszych dotychczasowych projektów – „Analog Affinities Volume 1”. Wydawnictwo ukazało się w obiegu nakładem HHV.DE. Projekt wydany tylko na kasetach to nic innego, jak rozszerzona wersja „Vinyl Sessions”. Od tej pory sympatycy klasycznego hip hopu mają możliwość otrzymania mixtape’ów członka Hit Ya Wit That w namacalnej formie. Przedsmak całości materiału znajdziecie na YouTube.

Jeżeli chcecie pozostać w kontakcie z informacjami dotyczącymi działalności BeatPete’a, to warto odwiedzać od czasu do czasu jego konto na Soundcloudzie, fan page na Facebooku, profil na Mixcloudzie czy kanał na YouTube. Bez cienia wątpliwości Niemiec należy do tych twórców, którzy powinni wypłynąć na szersze wody. W tym roku udało się jemu zdobyć uznanie w oczach wybranych przedstawicieli mediów i wytwórni płytowych (nie tylko Mellow Orange Music). Zapoczątkowana właśnie seria „Analog Affinities” na pewno przyczyni się do wzrostu zainteresowania jego osobą pośród zwykłych słuchaczy klasycznie brzmiącej muzyki hip hopowej.

DOWNLOAD BeatPete – „Vinyl Session Volume Two”

Tracklista

 1. Intro
 2. FredFades – Down with the Clowns
 3. Odys – Turn Me Up
 4. Mass Influence – Life to the MC
 5. FloFilz – Heimweh
 6. KanKick – Bread and Rolls Royce
 7. Madlib – Cue 4
 8. Tall Black Guy – The Funky Drummer In A Space Suit
 9. Dude26 & IAMPAUL – Dog Day$
 10. Exile & Blu – Soul Amazing
 11. 12Vince – Freestyleversuch
 12. Soul Investigators – Downtown
 13. Letta Mbulu – What is Wrong with Groovin
 14. Connie Price & The Key Stones – Ragga Doll
 15. Madlib – Cue 6
 16. FloFilz – Rooftops
 17. Klaus Layer – Be as You Are
 18. Artifacts – What Goes on
 19. Dexter – One for Yusef
 20. Yusef Lateef – Like it is
 21. Dorothy Ashby – Wine
 22. Visioneers – Smilin Billy Suite
 23. Glad2mecha – Posse Cut feat. JR2, Alildab & Faynt
 24. Waxolutionists – Commercial Break
 25. Dude26 – Warmer
 26. Figub Brazlevič – The Challenge
 27. Wun Two – Oir
 28. Figub Brazlevič – I Put My J To Sleep