Scratch Perverts na Up To Date FestivaluFotografia: Foomagazine.co.uk

Wczorajszego wieczoru rozpoczęła się zapowiadana już znacznie wcześniej druga edycja Białystok Up To Date Festivalu. Na terenie kompleksu magazynów powojskowych przy ul. Węglowej w stolicy województwa podlaskiego zaprezentowali się rodzimi wykonawcy, jak i zagraniczni artyści. Pierwszego dnia festiwalu część hip hopowa została wypełniona koncertami Weny (w ostatniej chwili zastąpił Małpę), Dioxa i The Returners, Dope D.O.D. oraz Łony i Webbera. W sobotę w Hip Hop Tent zaprezentują się przede wszystkim Szwedzi z Looptroop Rockers, a także Wysoki Lot, Zeus, Parias, DJ Czarny & Tas. Jednak, to nie koniec hip hopowych akcentów na Up To Date. Na scenie elektronicznej pokażą swoje umiejętności przedstawiciele działającego już 15 lat crew turntablistycznego, Scratch Perverts.

Jedną z reguł określających i wyznaczających status artystów na scenie hip hopowej, jest umiejętność i sposób grania na żywo. Dotyczy to zarówno raperów, jak i DJ’ów. Wymagania publiczności wobec postaci stojących za gramofonami zwykle są bardzo zróżnicowane i złożone, gdyż nie jest wcale prostą sprawą zadowolić wszystkich uczestników danej imprezy. Artyści umiejętnie łączący turntablism z elementami dobrego show stanowią towar deficytowy w branży muzycznej. W związku z tym, należy docenić takich ludzi, jak Scratch Perverts, sztukmistrzów gramofonu, a także szeroko znanych z doskonałych showcase’ów na wszelkiego rodzaju imprezach odbywających się na różnej szerokości geograficznej.

Założony w 1996 roku w Londynie kolektyw powstał z inicjatywy Tony’ego Vegasa, Prime Cutsa i DJ’a Renegade’a. W przeciągu kilkunastu miesięcy crew rozrosło się do ośmiu członków, a do tria dołączyli Mr Thing, Harry Love, Killa Kela, Plus One i First Rate. W 2000 roku na krótko grupa zawiesiła działalność. Po reaktywacji Scratch Perverts zostało ograniczone do trzech członków – Tony’ego Vegasa, Prime Cutsa i Plus One’a. Przez następne lata właśnie w takim składzie startowali w wielu prestiżowych zawodach i zaskarbili sobie sympatię mnóstwa osób od Stanów Zjednoczonych po Australię.

Do największych osiągnięć Scratch Perverts należą tytuły zdobywane na zawodach turntablistycznych. W 1999 roku crew wygrało pierwszą odsłonę DMC World Team Champions (jeszcze w składzie Prime Cuts, Tony Vegas, Mr Thing, First Rate). Prime Cuts może poszczycić się zdobyciem przez dwa lata z rzędu pierwszego miejsca podczas ITF World Scratching (1999-2000). Z kolei Plus One wygrał w 2001 roku DMC World DJ Champions, zostając pierwszym triumfatorem tego cyklu pochodzącym z Wielkiej Brytanii od czasów Cutmastera Swifta.

Podczas swoich występów Scratch Perverts prezentują wycieczkę po różnych gatunkach muzycznych, od old schoolowego rapu począwszy, przez drum and bass, dubstep, a skończywszy na muzyce house’owej. Anglicy w perfekcyjny sposób łączą elementy DJ’ingu z dynamiczny i pieczołowicie przygotowanymi setami, co czyni ich specami w tej dziedzinie. Trio udowodniło, iż gramofon służy jako pełnoprawny instrument muzyczny, nie raz grając w nieszablonowy sposób bez użycia płyt.

Już dzisiejszej nocy podczas Białystok Up To Date Festivalu będzie można przekonać się, jak wyglądają eventy w wykonaniu Tony’ego Vegasa oraz Prime Cutsa (Plus One zostaje w Anglii). Próbkę ich nieprzeciętnych możliwości możecie poznać za sprawą tych poniższych materiałów video. Natomiast tym artykułem kończę mini-cykl poświęcony białostockiemu festiwalowi.