Blueprint wydaje King No CrownW okresie rozkwitu undergroundu, czyli ponad dekadę temu, działało multum wykonawców. Po latach część z nich definitywnie pożegnała się z branżą muzyczną, zaś pozostali nadal zajmują się wydawaniem płyt. Analizując współczesne kręgi hip hopowe łatwo dostrzeżmy, że wiele postaci sprzed lat cieszy się teraz ogromną wręcz popularnością na całej kuli ziemskiej. Wystarczy tutaj wymienić Atmosphere, Mos Defa (aka Yasiina Beya), Taliba Kweliego, R.A. The Rugged Mana, MF Dooma czy Madliba, aby przekonać się o prawdziwości powyższych słów. Obok nich można też wymienić liczne grono nieco mniej znanych artystów, ale również takich, którzy mogą pochwalić się stałą obecnością w poważanych mediach i wsparciem słuchaczy. Jednym z takich twórców jest Blueprint. W kwietniu ukazał się nowy album rapera i producenta w jednym – „King No Crown”.

Ohio nigdy nie znajdowało się w centrum uwagi fanów rapu. Wykonawcy z tego stanu zawsze mieli pod górkę, ale trzeba przyznać, że co najmniej kilkoro artystów stamtąd dobrze poradziło sobie na scenie hip hopowej. Akurat jednym z nich jest bohater dzisiejszego artykułu. Poprzez liczne swoje dokonania Blueprint nie bez kozery jest uznawany przez wiele osób za ostoję undergroundu. Wychowanek Columbus zasłużył sobie na tę pozycję licznymi, i co ważne, wartościowymi wydawnictwami. Na jego solowym koncie znajduje się kilkanaście materiałów sukcesywnie gromadzonych od pierwszej połowy poprzedniej dekady. „The Weightroom”, „1988”, „Sign Language”, „Adventures In Counter Culture”, „Who EP”, „Respect The Architect” – wszystkie te projekty prezentowały wysoką jakość nagrań i znakomicie pokazywały umiejętności artysty zarówno w roli rapera, jak i producenta.

Równie istotne znaczenie w działalności założyciela Weightless Records miały jego kolaboracje z innymi twórcami. Do undergroundowych annałów przeszły jego nagrania z RJD2 w ramach grupy Soul Position. „Unlimited EP”, „8 Million Stories” oraz „Things Go Better With RJ And Al” należą do klasyki niezależnej strony rapu („Right Place, Wrong Time” to jeden z moich ulubionych utworów hip hopowych). Oprócz tego Blueprint współtworzy wraz z Illogiciem grupę Greenhouse Effect (dawniej do zespołu należeli również Inkwell i Manifest). „Life Sentences”, „Columbus Or Bust” czy też pochodzące sprzed dwóch lat „Bend But Don’t Break” wypadły naprawdę zadowalająco. Albert Shepard nadal ma wiele do udowodnienia na scenie hip hopowej o czym przekonuje jego tegoroczny longplay – „King No Crown”. Do tego wydawnictwa dołączył on głównie instrumentalny materiał, „Knight Takes Queen”.

Blueprint - Knight Takes QueenPłyta ukazała się tuż przed premierą „King No Crown”. Właściciel Weightless Recordings najwyraźniej stwierdził, że projekt zawierający niepublikowane dotąd utwory powstałe przy zbieraniu materiału na nowy album będzie właściwym dodatkiem do kampanii promocyjnej LP. Na tym projekcie Blueprint skupił się na ukazaniu siebie jako producenta nie stroniącego od licznych eksperymentów. W tym celu postarał się on o alternatywne brzmienie tego mini-albumu, co wyszło mu naprawdę z porządnym skutkiem. Klimatyczne i dalekie od schematów utworu pokroju „Blind Horizon”, „The Chase Scene” i „Locked and Loaded” czynią z „Knight Takes Queen” interesującego wydawnictwo. Materiał uzupełnia jedyny utwór z wokalami, „Just Move”.

„Knight Takes Queen” trafiło na Bandcampa. Projekt można pobrać w wersji cyfrowej za pośrednictwem BC. Wprowadzenie do „King No Crown” promuje teledysk nakręcony do „Just Move”.

Tracklista

 1. Dusty Digits
 2. Walk the Plank
 3. Blind Horizon
 4. Nightcrawler’s Theme
 5. Just Move
 6. Funk Measures
 7. The Chase Scene
 8. Locked and Loaded
 9. Improve Night

Blueprint - King No Crown„Knight Takes Queen” okazało się odpowiednim przetarciem przed daniem głównym w postaci pełnego albumu Blueprinta. Wcześniej niespotykane pomysły i rozwiązania muzyczne zastosowane na tym projekcie znalazły także swoje odzwierciedlenie na nowym longplayu mieszkańca Ohio. W przypadku „King No Crown” też mamy do czynienia z licznymi eksperymentami ekstrawaganckiego artysty. Od strony muzycznym na kwietniowym albumie połączył on boom-bapowe brzmienie przeniesione z „Respect The Architect” z urozmaiconą i alternatywną warstwą przypominającą o „Adventures In Counter Culture”. W ostatecznym rozrachunku wyszła z tego odważna mikstura, która utrzymuje w napięciu i zaciekawieniu od „The Talented Tenth” do „Great Eyedeas Never Die”. Właśnie drugi z tych utworów to swoista wizytówka płyty – piękny tribute poświęcony Eyedei dobitnie udowadnia wielkość Blueprinta. Tak po prawdzie, cały album można uznać za wyjątkowy hołd złożony kulturze hip hopowej. Teksty poszczególnych nagrań ocierają się o poezję i pokazują, iż autor longplaya nadal pozostaje w formie. Wystarczy uważnie rozłożyć na składowe „Not Afraid of the Dark”, „Persevere” (brakuje teraz podobnie szczerych ścieżek u innych wykonawców) „As Long As it Takes” czy też „Maybe My Generation” z Illogikiem, aby przekonać się o wielkości tego artysty.

Wydawnictwo znajdziecie na Bandcampie, Soundcloudzie i pozostałych serwisach streamingowych. „King No Crown” trafiło do sprzedaży w wersji elektronicznej i fizycznej. Wszystkie wydania projektu (płyty kompaktowe i winylowe z różnymi bonusami) są dostępne do nabycia za pośrednictwem sklepu Weightless Recordings. Oprócz ww. kompilacji „Knight Takes Queen”, materiał promują dwa single – „Persevere”, „The Talented Tenth”, „Great Eyedeas Never Die” i „King No Crown”. Do hołdu złożonego dla Eyedei , pierwszej z ww. ścieżek oraz tytułowego tracka powstał ponadto videoclip. Blueprint potwierdził opinię artysty, który od początku do końca wie, co i w jaki sposób chce przekazać słuchaczom. Warto pochylić się nad jego twórczością i dzięki temu poszerzyć swoje zapatrywanie na rzemiosło hip hopowe.

Tracklista

 1. Landing
 2. The Talented Tenth
 3. Unbreakable
 4. Trump Tight
 5. Nothing Like This
 6. Not Afraid of the Dark
 7. They Like Power
 8. Black Intellectual
 9. Persevere
 10. Fist Fight
 11. King No Crown
 12. Live for Today
 13. As Long As it Takes
 14. Maybe My Generation feat. Illogic
 15. Great Eyedeas Never Die