Braille - Native LungsW muzyce rapowej można znaleźć wiele całkowicie różniących się od siebie podgatunków o odrębnej stylistyce. Wśród wszystkich odmian tego gatunku muzycznego, obok concious rapu, istnieje tematycznie pokrewny chrześcijański hip hop. Początków tego rodzaju rapu wypadałoby szukać w czasach old schoolu, kiedy to Stephen Wiley w 1985 roku nagrał album określany mianem gospel rapu, „Bible Break”. W następnych latach chrześcijański rap rozwijał się równomiernie, osiągając nawet w latach 90.tych ubiegłego wieku sukcesy komercyjne. Wraz z nowym millennium, artyści tworzący płyty w tym stylu, skupili się na działalności w undergroundzie. Niektórym z nich udało się wypłynąć na szersze wody, jak choćby zespołowi z Portland, Lightheaded. Czołowa postać grupy, Braille, od wielu lat kontynuuje udaną solową karierę muzyczną. W sierpniu b.r. ukazał się ostatni longplay mieszkańca Oregonu, „Native Lungs”.

Urodzony w 1981 roku artysta tworzy muzykę od ponad 15 lat. Inspirując się nagraniami De La Soul i A Tribe Called Quest, Bryan Winchester przybrał swój dzisiejszy pseudonim i postanowił skupić się na nagrywaniu chrześcijańskiego rapu. Debiutancki materiał Amerykanina, „Lifefirst: Half The Battle” (ESWP Music), trafił do sprzedaży w 1999 roku, stając się w następnych latach białym krukiem na rynku muzycznym. W następnych latach raper wydało kolejno: „Shades of Grey” (2004), „Box of Rhymes” (2006), „The IV Edition” (2008), „Cloud Nineteen” (2009, wyprodukowane w całości przez Symbolic One’a) i „Weapon Aid” (2010). Powyższe materiały zostały wypuszczone nakładem dwóch labeli – Syntax Records oraz Hiphop Is Music. Pomiędzy tymi wszystkimi wydawnictwami płytowymi, niezależny Emcee nagrał wraz z Ohmega Watts i Othello dwa LP w ramach działalności Lightheaded. Album „Pure Thoughts” (Day By Day Entertainment) ukazał się w 2002 roku, natomiast cztery lata później został wydany projekt „Wrong Way” (Tres Records). Braille ma na swoim koncie współpracę z m.in. Celph Titledem, 9th Wonderem, Kno, DJ’em Spinną, Oh No, Marco Polo, 88 Keys, Robem Swiftem i wieloma innymi znaczącymi postaciami na scenie hip hopowej. Wszystko to wpłynęło na stabilną pozycję amerykańskiego Emcee w branży muzycznej.

Stałe grono fanów twórczości rapera wiernie czekało na oficjalne informacje o jego siódmym solowym longplayu. Oficjalna data premiery „Native Lungs” została wyznaczona na 30 sierpnia 2011 roku, a wydawcą okazał się label Humble Beast. Tytuł płyty nawiązuje do kultowego crew Native Tongues, podkreślając tym samym znaczenie zespołów wchodzących w skład nowojorskiego kolektywu w rozwoju artystycznym bohatera niniejszego artykułu. Sierpniowy projekt artysty rodem z Oregonu zawiera 13 tracków wypełnionych mądrymi, wzniosłymi tekstami, do czego przyzwyczaił już Braille na swoich poprzednich materiałach. Produkcja utworów na albumie została powierzona w większości dobrym znajomym gospodarza LP. Instrumentale wyprodukowali Odd Thomas, Xperiment, DaveNotti, DJ Official, Ohmega Watts, S1. Znalazło się też miejsce dla Evidence’a i Khrysisa oraz mniej znanych DJ’a Cassidy’ego, Calvina Valentine’a i Troxa. Wspomniany DJ Cassidy obok DJ’a Revolutiona i Roba Swifta doprawił „Native Lungs” porcją scratchów.

Braille wykonał spory ukłon dla słuchaczy, udostępniając pełen album do darmowego pobrania. Jeżeli chcecie wesprzeć artystę, to możecie również nabyć LP za pośrednictwem jednego ze sklepów płytowych online, np. Underground Hip Hop. Pod koniec sierpnia został zaprezentowany teledysk promujący niniejsze wydawnictwo płytowe. Obraz nagrany do singla „Feel It” udostępniam poniżej, podobnie jak link do downloadu longplaya.

DOWNLOAD Braille – „Native Lungs”

Tracklista

 1. Native Lungs (prod. Odd Thomas & Xperiment)
 2. Feel It (prod. Evidence, postprodukcja Khrysis); scratche: DJ Revolution
 3. Death In Me feat. Theory Hazit & Odd Thomas (prod. DaveNotti, Odd Thomas & Xperiment)
 4. We Will Remember (prod. Braille)
 5. Storm Trooper (prod. Theory Hazit)
 6. Spell It Out (prod. DJ Official); scratche: DJ Cassidy
 7. The New Raw (prod. Ohmega Watts); scratche: Rob Swift
 8. Nightmare Walking (prod. Trox)
 9. Too Many Tomorrows (prod. Calvin Valentine)
 10. Step Up (prod. DaveNotti)
 11. 48 Prisons (prod. Xperiment); scratche: DJ Idull
 12. DeepRest (prod. S1 of Strange Fruit Project)
 13. Finally Arrive (prod. Odd Thomas, Xperiment & DJ Cassidy)