Beats for Change - Tacloban HOPENa początku tego miesiąca na południowy wschód od wyspy Pohnpei należącej do Mikronezji powstał Tajfun Haiyan. Sztorm tropikalny w niewiele ponad dobę przerodził się w supertajfun, który następnie przemieszczając się na zachód dotarł do wybrzeży Filipin. W dniach 8-9 listopada tajfun przeszedł przez środkową część tego kraju, gdzie spowodował katastrofalne straty, pustosząc znaczne tereny i powodując śmierć co najmniej 5 000 osób. Po przejściu przez archipelag stracił na sile, zanikając później na granicy Wietnamu i Chin. Zniszczenia spowodowane przez najsilniejszy cyklon, jaki kiedykolwiek uderzył na ląd, są niewyobrażalne. Filipiny potrzebują pomocy z całego świata, na co nie pozostało obojętne środowisko muzyczne. 17 i 21 listopada odbyły się premiery dwóch charytatywnych projektów na rzecz ofiar Tajfunu Haiyan – „Tacloban HOPE” i „Beats for the Philippines”.

Wydawnictwa muzyczne przeznaczone na określone szczytne cele. Wcześniej na łamach serwisu prezentowałem m.in. kompilacje Ten Million Sounds („Morning Light” i „Finding Time”) czy przygotowane przez The Word Is Bond „Hope for Tomorrow”. W poprzednich powstało poruszenie wśród aktywistów muzycznych i artystów, którzy postanowili pomóc pogrążonym w chaosie Filipinom. Według danych ONZ wskutek niszczycielskiej siły Tajfunu Haiyan około 2,5 miliona ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy; 1,5 miliona dzieci do 5 rż. dotknął głód. W związku z tym charytatywne przedsięwzięcia pokroju „Tacloban HOPE” i „Beats for the Philippines” są na wagę złota.

Pierwsza z tych płyt dedykowana jest mieszkańcom najbardziej zniszczonego przez tajfun filipińskiego miasta, Taclobanu (żywioł zmiótł z powierzchni ziemi 80% zabudowań w tej miejscowości). Za powstaniem tej składanki stoi Beats for Change mające na swoim koncie jeden projekt, „Sendai Selections: Pray for Japan”. Tracklista albumu obejmuje 23 instrumentalne utwory artystów z całego świata. Wśród wykonawców zaangażowanych w powstanie „Tacloban HOPE” nie brakuje dobrze rozpoznawalnych na scenie muzycznej postaci. Tall Black Guy, Bugseed, Julien Mier, deeB, Moods, Kenny Keys, Roughsoul, Amin Payne, a także wielu pozostałych beatmakerów przekazało swoje nagrania na rzecz tego przedsięwzięcia.

Projekt przygotowany przez Beats for Change trafił na Bandcampa. „Tacloban HOPE” można nabyć za pośrednictwem tego serwisu w cenie $7 USD. Parterem wydawnictwa zostało GlobalMedic.ca.

Tracklista

 1. Dagger D.X. – Parts (1/2/3)
 2. Azteka – Hope
 3. Trian Kayhatu – Recon 235
 4. Tall Black Guy – Searchin For Sounds
 5. Amin Payne – The Right Path
 6. Moods – Thinking About You
 7. Daniel Crawford – Together We Stand
 8. Kenny Keys – Kaya Mo Yan (Raise Your Head 2 The Sky)
 9. Bugseed – Celestial Change
 10. Roughsoul – The Movement
 11. DNGRSC – Its Okay
 12. deeB – Blown Out
 13. Beats o Freen – Labanan
 14. Maximoe – For the Soul
 15. Ben Bada Boom – Illusion
 16. Losco. – Strange Ways
 17. Julien Mier – Vivid Shatters
 18. mfp – Confest
 19. Pandaboy – Old Friend
 20. Scruffnuk Dust – Wondering Nights
 21. Giorgio Oehlers – Fly Over Tacloban
 22. The Soul Pilot – Odd Banger
 23. Muna Baradi – Mourning Dove

Humanitarians For Hip Hop - Beats for the PhilippinesW porównaniu do pierwszego wydawnictwa, projekt wypuszczony przez Humanitarians For Hip Hop zbudowano wokół tego samego schematu. Wydawnictwo jest wypełnione po brzegi wartościowymi nagraniami autorstwa plejady twórców z różnych stron świata. Wielu z nich przewinęła się już wcześniej przez nasz serwis. Avens, Awon & Phoniks, Kondor, SoulChef, Thomas Prime, Imperial, Somepling, Wun Two, Muneshine, White Rain – wszyscy pojawili się w przeszłości na U Call That Love. Obok nich na „Beats for the Philippines” znajdziemy również choćby Melodiesinfoie, Shuko, Scifi Stu, ElyonBeats oraz Amina Payne’a. Jak można zauważyć, część artystów wystąpiło na obu kompilacjach.

Humanitarians For Hip Hop również zamieściło kompilację na Bandampie. „Beats for the Philippines” można nabyć w tym miejscu w cenie $3 USD.

Tracklista

 1. Avens – The Storm feat. Hydroponikz & Ine
 2. Awon & Phoniks – Get Yours Remix
 3. Kondor – Waves Of Tears
 4. SoulChef – Cheers
 5. Melodiesinfoie – Pray for Philippines
 6. Imperial – God Bless The Child
 7. Amin Payne – Dusty Angel
 8. Ben Bada Boom – You Are My Special One pt II
 9. Thomas Prime – Never Say Never feat. Awon & Dicap
 10. MKSB – Tokyo Spring
 11. Wun Two – Bird
 12. Shuko – Raze
 13. Scifi Stu – Love and War feat. Sleep Sinatra, Smoovth & Chinch33
 14. Chairman Maf – Cry
 15. El Train – Thinking Of You
 16. Somepling – PaperWashed
 17. Punta Rosa – Niaah
 18. Budastyles – Salvation (prod. Joe Styles & Budamonk)
 19. Roughsoul – Strength
 20. Fran-P – Free
 21. Muneshine – A Fool’s Endeavor
 22. Haan808 – Rift
 23. White Rain – Losing My Sorrow
 24. Lafayette Ellis – Midnight Hour
 25. ElyonBeats – When Darkness Fades

UPDATE: 21 listopada ukazała się jeszcze jedna kompilacja powstała na rzecz ofiar Tajfunu Haiyan. Cosmic Compositions wypuściło wtedy kolejną odsłonę projektu dedykowanego wielkim awangardowym muzykom jazzowym, „Avant Garde Series Vol.3 [Sun Ra] „. Wydawnictwo dostępne na Bandcampie.