ChillxWill - AlmightyPonad 4 miesiące temu Propo’88 z holenderskiego crew Da Shogunz rozpoczął serię miksów dedykowanych współczesnym artystom wiernym korzeniom hip hopowym. „Contemporary BoomBap” to jedno z bardziej odkrywczych i ciekawszych przedsięwzięć ostatniego czasu. Do tej pory ukazały się 4 odsłony projekty, które zawierały nagrania szeregu twórców z całego świata. Inicjator całego wydawnictwa jest bardzo otwarty i nie ogranicza się do określonych wykonawców, ponieważ główne kryterium przy dobieraniu tracklist opiera się o jakość nagrań. Dzięki temu otrzymaliśmy od Propo’88 rzetelny i odpowiednio skonstruowany przegląd dzisiejszego boom-bapu. Jednym z artystów, którego utwory pojawiły się na „Contemporary BoomBap” jest ChillxWill. Szerzej nieznany Emcee wydał ostatnio znakomite „Almighty” LP.

Większość artystów podaje w sieci dokładne życiorysy, dzięki czemu bezproblemowo i szybko można zasięgnąć istotnych informacji na temat działalności poszczególnych postaci. Zupełnym przeciwieństwem do nich są osoby, o których nie jest tak łatwo dowiedzieć się czegokolwiek i trzeba nie lada zachodu, aby odkryć ich tożsamość. Właśnie w tej drugiej niszy znajduje się ChillxWill. Zacznijmy od tego, że najważniejszą informacją podawaną przez niego jest to, że w żaden sposób nie należy utożsamiać jego z raperem o podobnym pseudonimie, Chill Willem. Następnie można dowiedzieć się, iż pochodzi on z położonej w stanie Waszyngton Tacomy i należy do lokalnego crew BKR$CLB (WhatInTheBakery). Oprócz bohatera dzisiejszej publikacji do tego kolektywu należą Raz Fresco, The 6th Letter, BriskInTheHouse oraz Lo Thraxx.

Właśnie przy silnym wsparciu swoich przyjaciół w latach 2011-12 ukazały się premierowe mixtape’y ChillxWilla„Cold Chillin 2” oraz „The Popcorn Tape & No Hookz”. Oba wydawnictwa trafiły do wąskiego grona odbiorców, ale to wystarczyło do zainteresowania osobą młodego rapera ze strony wytwórni płytowej Ill Adrenaline Records. Przy wydatnej pomocy tego labelu amerykański Emcee nagrał najważniejszy projekt w swojej dotychczasowej karierze, „Almighty”. Wydawnictwo sprzed kilku miesięcy to boom-bap pełną gebą.

Wydanie Almighty na kompaktachLongplay krąży po sieci już końca października ub.r., aczkolwiek dopiero od premiery wersji fizycznej, która nastąpiła na początku lutego, zrobiło się głośniej o tym materiale. Wydaniem płyty zajęło się ww. Ill Adrenaline Records, czyli jedna z lepszych współczesnych oficyn wydawniczych skupiających się na wypuszczaniu korzennie brzmiącego rapu. Jak przedstawia się boom-bap w wydaniu ChillxWilla? Ano naprawdę wyśmienicie. Raper młodego pokolenia legitymuje się wyrobionym flow i wyróżnia się na tle innych adeptów klasycznego rapu. W dodatku nie widać po nim większych braków w hip hopowym rzemiośle, a jego pewność siebie wyraźniej widać wraz z każdym kolejnym utworem. „Almighty” to nic innego, jak undergroundowy rap podany z gustem i dbałością o szczegóły. Po zapoznaniu się z całością można wyłapać inspiracje East Coastem z lat 90.tych lecz pomiędzy nimi widać liczne autorskie pierwiastki i rozwiązania, co czyni ten projekt czymś więcej, aniżeli kalką płyt sprzed lat. ChillxWill skorzystał również z soczystych beatów przygotowanych przez Mista Izma (utalentowany beatmaker), Figuba Brazlevica, Wireza, MPadrum’sa, Jerome’a Cobaina i HUS-a. „Warning”, „Nickel Plated”, „Pickin’ Pockets” z P. Blackkiem, „911”BriskInTheHouse’em i „1-800-Fuck-Outtahere” to najbardziej reprezentatywne utwory dla tej płyty.s

„Almighty” znajdziecie na Soundcloudzie, YouTube i pozostałych serwisach streamingowych. Album można nabyć w postaci cyfrowej i fizycznej. Za wydanie płyt kompaktowych i kaset odpowiada Ill Adrenaline Records, zaś publikacją winyli zajęło się Chopped Herring Records (nakład wyczerpany). Longplay promują następujące single – „911” (także w remiksie HUS-a) i „Warning (MPadrum’$ Remix)”. Do obu utworów nakręcono przy okazji videoclipy. ChillxWill świetnie wprowadził się do undergroundu. Niejedna osoba wiele obiecuje sobie po jego następnych produkcjach.

Tracklista

 1. Tape Deck
 2. Warning (prod. Mista Izm)
 3. Home Grown (prod. Mista Izm)
 4. Cents Dae Wun (prod. Mista Izm)
 5. Nickel Plated (prod. Mista Izm)
 6. Pickin’ Pockets feat. P. Blackk (prod. Figub Brazlevic)
 7. F.A.N.z feat. The 6th Letter (prod. Wirez)
 8. 1-800-Fuck-Outtahere (prod. Mista Izm)
 9. Bitch (prod. Wirez)
 10. 911 feat. BriskInTheHouse (prod. Figub Brazlevic)
 11. Warning (MPadrum’$ Remix) (prod. (MPadrum’s)
 12. The End… (Outro) (prod. Wirez)
 13. Chill Grimey feat. Raz Fresco (Bonus Track) (prod. Raz Fresco)
 14. Dead Fish (Bonus Track) (prod. Jerome Cobain)
 15. Ice Water Metallic (Bonus Track) (prod. Jerome Cobain)
 16. 911 (Platoon Remix) (Hidden Track) (prod. HUS)