Son Of Sam - Cinder HillW branży muzycznej trwa nieustanna walka o słuchaczy. W epoce rządzonej przez media społecznościowe, e-marketing i platformy streamingowe coraz częściej trzeba mocno napracować się, aby nie tyle dotrzeć do właściwej niszy odbiorców, co utrzymać zainteresowanie ludzi swoją muzyką przez dłuższy czas. Największym problemem pozostaje cykl życia każdej płyty. Przez ostatnie lata etap funkcjonowania poszczególnych projektów w świadomości słuchaczy niesłychanie skurczył się. W tym roku mieliśmy tego doskonałe potwierdzenie, gdy raptem 2-4 tygodnie po premierze „DAMN” Kendricka Lamara, liczne spektrum mediów i odbiorców uznało ten materiał za… stary. W nieco innym położeniu znajdują się niezależni wykonawcy. Wbrew pozorom w drugim obiegu muzyki hip hopowej konkurencja też nie śpi, a gra toczy się o lojalnych sympatyków, ceniących sobie materiały wydawane na płytach winylowych, bądź kasetach. W związku z długim okresem oczekiwania na winyle w tłoczniach, fani undergroundowych produkcji muszą uzbroić się w cierpliwość i są bardziej związani z wykonawcami. Powyższą zależność można odnotować w przypadku „Cinder Hill” formacji Son Of Sam.

Ile to było przypadków, kiedy to przyjaciele z lat młodzieńczych zakładali zespoły, zbierając się na luźne sesje nagraniowe, improwizując i grając koncerty w lokalnym środowisku? Historia zna setki takich formacji. Son Of Sam posiada właśnie tego rodzaju korzenie. Początki grupy są datowane na 1997 rok. W tym czasie bracia John i Joe Samowie wraz z Tomem Caruaną powołali do życia zespół, skupiający ich wspólną pasję do grania na instrumentach (gitara, bas, perkusja, bębny). W późniejszych latach do grupy dołączył Richard Halligan (klawisze, saksofon, flet), dzięki czemu brytyjska formacja zyskała większe możliwości pod względem nagraniowym i koncertowym. Najbardziej aktywnym członkiem Son Of Sam pozostawał Tom Caruana, udzielając się jeszcze w przedsięwzięciu The Menagerie, skupiającego obok niego Dr. Syntaksa, Enlisha, Toma Hinesa i Cleva Cleverleya.

Jak to często bywa w takich przypadkach, wobec braku określonego celu działalności, drogi członków Son Of Sam rozeszły się na dłuższy czas. Owszem, wyspiarska formacja zagrała trochę koncertów oraz zarejestrowała nieskończone utwory, lecz nic ponadto. Nieformalny frontman kolektywu, Tom Caruana (po czasie okazało się, że to właśnie on odpowiada za powstanie najlepszego mash-upu ostatnich lat – „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space”), skupił się na solowej aktywności, pracując nad licznymi projektami. W latach 2005-2012 wyprodukował on wcale niemało pełnych płyt (wspólne inicjatywy z Dr. Syntaksem, Grand Agentem, Dizraelim, Teejem), dorzucając do tego solowe materiały oraz kooperację przy pojedynczych utworach z wieloma artystami. Po tym okresie producent powrócił do zapisanych wcześniej szkicach Son Of Sam. Wychodząc z inicjatywą namówił pozostałych członków zespołu do dopracowania swoich produkcji i nagrania producenckiej płyty. Przerodziło się to w powstanie podwalin pod „Cinder Hill”.

Son Of Sam wydaje Cinder HillWydaje się to wręcz nieprawdopodobne, lecz początki albumu datowane są na 2005 rok. Jak ww. ponad dekadę temu Tom Caruana wraz ze swoimi kompanami sporo koncertował, dorzucając pomiędzy występami na żywo liczne improwizowane sesje nagraniowe. W tamtym okresie Son Of Sam uzbierało multum szkiców i niedokończonych nagrań, czekających na lepsze dni. W 2011 roku grupa postanowiła na poważnie zasiąść do stworzenia pełnego LP. Po serii prac studyjnych wyszło na jaw, że Brytyjczycy posiadają nieprzebrane bogactwo materiału, który spokojnie wystarczyłby na dwie oddzielne płyty. Po przedyskutowaniu sprawy muzycy zdecydowali do okrojenia projektu, wybierając najbardziej pasujące im podkłady. Ze względu na korzenne brzmienie instrumentali formacja zaczęła kontaktować się z różnymi raperami, aby uczynić z „Cinder Hill” płytę producencką. Son Of Sam skrupulatnie podeszło do każdego utworu, długo nadając poszczególnym nagraniom finalne szlify. W końcu, po długim czasie realizacji, projekt trafił do odbiorców 29 września tego roku.

Po przejrzeniu tracklisty longplaya od razu rzuca się w oczy obecność na płycie wielu nieprzypadkowych gości. Tom Caruana wraz ze swoimi przyjaciółmi nawiązał kontakt z szeregiem raperów, głównie mieszkających na co dzień po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. W pierwszej kolejności Brytyjczykom udało się przekonać do współpracy Sadata X, El Da Senseia, Masta Ace’a i Large Professora. W tym doborowym towarzystwie powstały utwory „Across The Bridge” i „Come A Long Way”. W miarę upływu czasu w powstanie „Cinder Hill” angażowali się kolejni twórcy. Obok faworytów Son Of Sam sprzed lat (John Robinson, J-Live, Guilty Simpson, Edo G, Prince Po) na albumie pojawili się także nowsi artyści pokroju Soundsci, Denmarka Vesseya, Quelle Chrisa i 7even Thirty’ego. Organiczna i pełnokrwista otoczka materiału połączona z co najmniej porządnymi zwrotkami poszczególnych raperów przełożyła się na zaskakująco udaną i wartościową produkcję. Tom Caruana przy wykorzystaniu pełnego instrumentarium umiejętnie rozbudował utwory na „Cinder Hill”. W ten sposób uzyskano głębie brzmienia, która pozwoliła zaproszonym na LP Emceem pokazać pełnię ich walorów.

Tea Sea Records opublikowało album na wszystkich dostępnych platformach streamingowych (Bandcamp, Spotify, Deezer, itd.). Oprócz wersji elektronicznej „Cinder Hill” ukazało się również w formacie fizycznym (płyty kompaktowe i winylowe). Projekt promują 3 nagrania – „Come A Long Way” (w sieci pojawił się również remix tracka w wykonaniu Large Professora), „Flying Fist” i „System Animal”. Do wszystkich tych utworów powstały również teledyski. Son Of Sam pozytywnie zaskoczył niejednego odbiorcę. Tom Caruana i spółka udowodnili, że płyta producencka oparta o brzmienie żywych instrumentów może przybrać naprawdę przystępną formę i nie odejść szybko w zapomnienie.

Tracklista

 1. Intro feat. John Robinson
 2. Continuation feat. J-Live
 3. Across The Bridge feat. Sadat X & El Da Sensei
 4. Trees For The Jungle feat. The Black Opera & Sabira Jade
 5. Malt Liquor feat. Guilty Simpson & Fat Ray
 6. Put It On Ya feat. Soundsci & Mr Thing
 7. Fighting Talk feat. Lifford & Blaise B
 8. Flying Fist feat. Prince Po
 9. Deep Breath feat. Jamall Bufford
 10. Moose Python feat. Dumbtron
 11. Coastin’ feat. John Robinson
 12. Soothsayers feat. The Black Opera
 13. System Animal feat. Denmark Vessey
 14. The Life & Death of Phenomenal Don feat. Quelle Chris
 15. Come A Long Way feat. Masta Ace & Large Pro
 16. Forward March feat. Oxygen & 7even Thirty
 17. That’s Facts feat. Edo G, John Robinson, Prince Po, U-George, Audessey, Oxygen, Reks, yU & Denmark Vessey