DJ Shadow - Midnight In A Perfect WorldTeledyski realizowane do utworów stricte instrumentalnych w oczywisty sposób różnią się od obrazów powstających do singli z wokalami. Muzyka instrumentalna pozostawia pełne pole do popisu dla twórców videoclipów. Z drugiej strony, wymagania odnośnie teledysków do nagrań pozbawionych warstwy lirycznej, niejednokrotnie wymuszają i napędzają kreatywność przy tworzeniu klipów. Dlatego też, nie jest wcale prostą sprawą nakręcenie video do instrumentali. Jednak powstają obrazy w perfekcyjny sposób oddające klimat tego typu nagrań. Jednym z najbardziej klasycznych teledysków przedstawiających muzykę instrumentalną,  jest bez wątpienia „Midnight In A Perfect World” DJ’a Shadowa.

Josh Davis to postać wybitna i unikatowa na skalę światową. O dokonaniach DJ’a Shadowa napisano już setki artykułów, a artysta nader często gościł w różnych muzycznych podsumowaniach, filmach dokumentalnych („Scratch” Douga Praya z 2001 roku), czy wydawnictwach książkowych („Behind The Beat” Rafaela Rashida z 2005 roku). Debiutancki album pochodzącego z Kalifornii producenta, „Endtroducing…..” uznano za kamień milowy w rozwoju instrumentalnych nurtów współczesnej muzyki. Płytę recenzowano i rozbierano na czynniki pierwsze na wszelkie możliwe sposoby. W jednej części cyklu „Cover Art” publikowanego na U Call That Love, przyjrzałem się dokładnie okładce „Endtroducing…..”. Natomiast kolejną odsłonę tego kultowego LP stanowi teledysk powstały właśnie do „Midnight In A Perfect World”.

Crate digging stanowi dla rzeszy ludzi na całym świecie filozofię życia. Aby w pełni zrozumieć ten ruch, należy zasięgnąć głębokiej wiedzy zawartej w wydawnictwach poświęconych diggingowi. Kolekcjonerzy płyt, będący jednocześnie producentami muzycznymi, charakteryzują się osobliwym podejściem do procesu twórczego (inna sprawa, że z reguły są to straszni bałaganiarze). DJ Shadow łączy w sobie cechy rasowego diggera oraz wybitnego beatmakera. Dzięki czemu, fani hip hopu za sprawą jego dnia z życia przedstawionego w „Midnight In A Perfect World” mogą z bliska przyjrzeć się etosowi pracy pana Davisa i przyswoić sobie, czym tak naprawdę jest digging.

DJ Shadow odwiedza w teledysku jeden z najlepiej zaopatrzonych sklepów płytowych w północnej Kalifornii – „Records”. Miejsce to, jest prawdziwą mekką dla kolekcjonerów winyli, płyt CD, VHS, czy DVD. Położone w Sacramento Records utrzymuje się na rynku od ponad 30 lat i nic nie zapowiada końca działalności. Josh Davis należy do stałych klientów sklepu, co uprawnia go do zapuszczania w miejsca niedostępne dla zwykłych diggerów. W końcu piwnice sklepowe kryją najcenniejsze okazy, prawdziwe perełki, często wydawnictwa unikatowe na skalę światową.

Jedno z ujęć „Midnight In A Perfect World” zostało wykorzystane do zaprojektowania okładki „Endtroducing…..”. Piękna fotografia obejmuje trzech anonimowych fanów winyli oraz kota, zapewne pupila właścicieli „Records”, który nadaje temu miejscu dodatkowego uroku. Jak widać, towarzystwo płyt winylowych okazuje się przyjazne nie tylko dla ludzi. Dopełnieniem teledysku są ujęcia odzwierciedlające sample wykorzystane przez DJ’a Shadowa przy produkcji utworu (podzielony ekran gładko komponuje się z całością obrazu). Czy to jest właśnie perfekcyjny świat stworzony dla ludzi pokroju Davisa? Pytanie retoryczne.

W ubiegłym roku DJ Shadow po raz pierwszy zawitał do Polski, odwiedzając podczas europejskiej trasy koncertowej gdański klub Centrum Stocznia Gdańska. Już za niewiele ponad dwa miesiące uznany artysta ponownie zagości w naszym kraju, tym razem odwiedzając Warszawę (klub Palladium, 16 maja) oraz Kraków (klub Rotunda, 17 maja). W przyszłym tygodniu niedalekiej przyszłości przedstawię na stronie ww. wydarzenia kulturalne.