80 Blocks From Tiffany'sLista klasycznych teledysków hip hopowych publikowanych na stronie powiększa się (nieregularnie, co należy w końcu zmienić) o następne tytuły. Wśród obrazów umieszczanych w dziale „Classic Hip Hop Videos” dominują dzieła sprzed ponad dekady. Videoclipy pochodzące z tego stulecia stanowią mniejszość, co wcale nie oznacza, iż znacznie ustępują swoim starszym odpowiednikom. Obok nich zdarzają się też klipy zaszufladkowane jeszcze do innej kategorii, wykorzystujące materiały archiwalne – w znacznej mierze filmy fabularne i dokumentalne. Właśnie tym wstępem należy rozpocząć przedstawienie w serwisie teledysku do singla „Put it on the Line”, promującego album Percee P„Perseverance”. Przy tworzeniu obrazu do tego utworu wykorzystano zdjęcia z niezwykle ważnego dokumentu z 1979 roku, „80 Blocks From Tiffany’s”.

W zestawieniach najbardziej wpływowych i najlepszych Emcees wszech czasów znajdą się różne postaci. Czołówka każdej listy niemal zawsze obejmuje Rakima, Nasa, Ice-T, Big Daddy Kane’a, Kool Moe Dee, Kool G Rapa, Chucka D, czy Big L. Każdy z nich wniósł własny pierwiastek i odcisnął piętno na kulturze hip hopowej. Obok dobrze kojarzonych przez przeciętnego słuchacza raperów, znajdzie się niemniej znacząca osobistość, przez wszystkie lata pomijana przez większość środowiska hip hopowego – Percee P. Wychowany na South Bronksie artysta, to hip hop w czystej postaci, zdaniem niejednego omnibusa muzycznego bojącego na głowę tysiące kolegów po fachu. Pod względem umiejętności niewielu może się równać z rodowitym mieszkańcem Nowego Jorku. Niespotykane u nikogo innego flow, genialne przyspieszenia, znakomita artykulacja, gładkie i fenomenalne poruszanie się po beacie są jego największymi atutami. Dlaczego więc John Percy Simon nigdy nie uzyskał należytego szacunku i nie trafił na pierwsze strony gazet?

Wszystko wynika z wiecznych problemów rapera z wytwórniami płytowymi i względnie niską aktywność wydawniczą. Poniekąd można to usprawiedliwiać oddaniem korzeniom hip hopowym i pozostanie w opozycji do mainstreamu przez obecnego weterana. Istnieje jednak nisza, dla której bohater niniejszego artykuły stanowi boga – kolekcjonerzy płyt. Wydawnictwa przyjaciela Lorda Finesse’a osiągają horrendalne ceny w serwisach aukcyjnych, szczególnie jeżeli chodzi o nieoficjalne materiały i bootlegi. Nie mówiąc już o kwotach płaconych za jego debiut na scenie muzycznej na EP „BQ In Full Effect” w nagraniu „Let The Homocides Begin” (jako grupa Top Priority) i pierwszej solowej 12″ „Lung Collapsing Lyrics” (z udziałem Ekima i T-Raya) z 1992 roku. Po 15 latach od wydania tego singla doczekaliśmy się debiutanckiego i jak do tej pory jedynego oficjalnego albumu Percee P. W całości wyprodukowane przez Madliba „Perseverance”, to kapitalna pozycja dla każdego sympatyka rapu. „Put it on the Line” stanowił naturalny wybór na utwór promujący LP. Stones Throw Records postarało się o jedyną w swoim rodzaju wizualizację nagrania, a zwrócenie się po materiał z „80 Blocks From Tiffany’s” okazał się strzałem w dziesiątkę. Co sprawiło, iż połączenie dokumentu obrazującego życie w South Bronksie z końca lat 70.tych poprzedniego stulecia i „Put it on the Line” funkcjonuje jako deadly combination?

Percee P i jego znany singielFilm dokumentalny zrealizowany przez Gary’ego Weisa (reżyser i twórca programów telewizyjnych, m.in. „Saturday Night Live” z lat 1975-1977), to kultowa pozycja i nie ma ku temu cienia wątpliwości. 67-minutowe dzieło jak żadne inne pokazuje realia życia w miejscu będącym kolebką hip hopu – South Bronksie. Owszem, każda publikacja lub dokument odnoszący się do tej kultury zawiera większą lub mniejszą część poświęconą jej początkom, ale żaden nie przedstawia tego w tak surowy i mocny sposób jak „80 Blocks From Tiffany’s”. Główni bohaterowie materiału – członkowie gangów ulicznych „Savage Skulls” i „Savage Nomads” – opowiadają o swoich losach i trudach życia w tej części The Big Apple. Obraz daje wiele do myślenia – wszechobecna bieda, miejscami wręcz skrajne ubóstwo, wysokie bezrobocie, kradzieże, włamania, przemoc, prostytucja, problemy z alkoholem i narkotykami wielu mieszkańców. W takich warunkach przyszło dorastać Percee P. Ponure ulice południowej części Bronksu nie stanowiły przyjaznego miejsca dla nikogo, a niebezpieczeństwo czyhało na każdego. Nawet ojciec chrzestny hip hopu, Kool DJ Herc, został kilkakrotnie dźgnięty nożem w okolicy, w której mieszkał. „Put it on the Line” nie mogło uzyskać lepszego teledysku. Autor „Perseverance” wciela się niejako w rolę narratora i wydaje się, iż dodatkowo poszerza kadry pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Kapsuła czasu zawierająca więcej informacji o hip hopie niż niejeden artykuł poświęcony o nim.

„Put it on the Line” to hołd złożony „80 Blocks From Tiffany’s” i świadectwo prawdziwych realiów, w którym przyszło żyć Percee P i będących początkiem hip hopu generującego kilkanaście lat po wyemitowaniu filmu setki milionów dolarów. Film jest dostępny w sprzedaży na płytach DVD, a na YouTube można obejrzeć jego w całości (bodajże jedna część została ucięta i/lub brak ścieżki dźwiękowej do drugiej). Jeszcze na koniec wyjaśnienie tytułu dokumentu wykorzystanego w tym opisywanym teledysku. 80 przecznic, to odległość dzieląca sklep jubilerski Tiffany’s na Manhattanie od Południowego Bronksu. Daleko od domu dla niektórych sąsiadów Percee P.