Cotygodniowy przegląd informacyjny #11Przedostatni tydzień września przypadł na dosyć skomplikowane problemy techniczne z poprawnym funkcjonowaniem strony UCTL. Pechowo złożyło się, iż kłopoty związane z serwisem rozpoczęły się w momencie zapowiedzianej wzmożonej aktywności, co tym bardziej obrzydziło mi ostatnie dwa tygodnie. Z drugiej strony, nieprzewidziana przerwa w działalności witryny przyłożyła się do wprowadzenia uprzednio planowanych zmian dotyczących layoutu U Call That Love oraz przeniesienia strony na inny serwer. O wszystkich dotychczasowych nowościach oraz tych nadchodzących rozszerzeniach, na bieżąco będę informował. W tym momencie zostawiam wszystkich z ostatnim przeglądem newsów z branży muzycznej.

U Call That Love zostało partnerem Proporcji przy kolejnej edycji Beat Battle. Nadchodząca odsłona zmagań producentów odbędzie się w połowie grudnia. Ogłoszono już 4 sędziów nadchodzącej odsłony tego wydarzenia. Do podanych uprzednio dwóch osób ze składu sędziowskiego – Nativizma oraz Nowoka z Nocnych Nagrań (Szatt/Nowok) – dołączają dobrze znani wszystkim Envee i Noon (Mikołaj Bugajak). Więcej informacji o przedsięwzięciu w tym miejscu.

25 września to kolejna gorąca data w kalendarzu jeżeli chodzi o premiery płytowe. Wśród wszystkich wydawnictw z tego dnia, uwaga niejednej osoby spoczęła na chicagowskim zespole Typical Cats. Ich nowy album zatytułowany po prostu „3” trafił do sprzedaży nakładem Galapagos4. Kilka dni temu powstał teledysk do singla „The Crown” – kawał świetnej roboty, bez dwóch zdań. Qwel, Denizen Kane, Qwazaar & DJ Natural mają się całkiem dobrze i przygotowali świetny longplay.

Czy połączenie wspólnych sił Torae’a, Big Remo i Khrysisa mogło przynieść kiepski efekt końcowy? Pytanie retoryczne. W ubiegły weekend pierwszy z nich opublikował na swoim Bandcampie singiel „Reezy”, powstały przy wydatnym udziale dwóch ww. postaci. Utwór dostępny do pobrania za darmo na Bandcampie.

W pierwszej połowie września ukazał się nowy teledysk zapomnianego już nieco Xzibita. Obraz stworzony do „Napalm” od początku wzbudzał dużo emocji, w związku ze zdjęciami nakręconymi w Iraku i Afganistanie. Nadchodzący album rapera pod tym samym tytułem, co singiel, ukaże się już 9 października. Szykuje się jeden z powrotów tego roku. Oby nie okazał się totalną klapą, jak w przypadku wielu innych artystów.

Jak to w życiu bywa, wyczekiwany przez wielu słuchaczy album Flying Lotusa, „Until The Quiet Comes”, wyciekł przed premierą do internetu. Warp Records musi sobie poradzić z zaistniałą sytuacją na różne sposoby. Jednym z nich jest oddanie streamu całości LP dobrym ludziom ze strony NPR. Odczucia po pierwszym odsłuchu płyty oraz stream „Until The Quiet Comes” są dostępne za pośrednictwem tego odnośnika.

Beats Broke wypuściło jedno z najciekawszych swoich dotychczasowych wydawnictw. SENSE & Sotu the Traveller nagrali udany projekt. Tytuł ich EP-ki, „Rise & Shine”, właściwie oddaje wartość artystyczną tego projektu. Całość materiału dostępna do odsłuchu za pośrednictwem Soundclouda. Więcej informacji o tym dziele holenderskiego znajdziecie w opublikowanym artykule o EP w serwisie.

Producent o pseudonimie Q3000 odgrzebał w swoim archiwum nieopublikowany utwór nagrany wspólnie z Wildchildem. Członek kultowego dla wielu odbiorców hip hopu Lootpack, zrealizował niegdyś z beatmakerem nagranie „Get Ya Listen On”. Singiel dostępny do pobrania na Soundcloudzie.

Jeden z najbardziej oczekiwanych tegorocznych albumów, „Mourning in America and Dreaming in Color”, Brothera Aliego, trafił już do sprzedaży. Rhymesayers Entertainment ucieszyło swoich licznych fanów, udostępniając stream wydawnictwa na YouTube. Uznana w środowisku oficyna wydawnicza udowadnia tym samym, iż ma smykałkę do promocji wydawnictw w różny sposób. Całkiem sympatycznie, nieprawdaż?

Kolejne świetne video od Fuse poświęcone znanym osobistościom ze świata hip hopowego, będącymi przy tym rasowymi kolekcjonerami płyt. W tej odsłonie cyklu „Crate Diggers” odwiedzimy Cut Chemista. Uznany artysta interesująco opowiada o swojej kolekcji, a jego najważniejszą kategorią wyróżniającą płyty są poszczególne wytwórnie z całego świata. Pytanie, kto następny znajdzie się w tym zestawieniu diggerów?

Zgadnijcie ile albumów począwszy od 1994 roku wydał Moka Only. Blisko 50 (słownie: pięćdziesiąt). Zgadnijcie w którym roku rozpoczął serię „Airport”. 5 lat temu (słownie: pięć). Urbnet wypuściło wczoraj 6. część tego wydawnictwa. Całość dostępna na Bandcampie. Pytanie, kiedy artyście znudzi się nagrywanie nowych płyt? „Airport 6” dostępny na Bandcampie Urbnet.

Całkiem niedawno Questlove ogłosił wznowienie działalności przez Okayplayer Records. Pierwszy projekt labelu po przerwie, „Payback”, artysty o pseudonimie Danny!, ukaże się już 25 września. Singiel promujący album, „Evil” (gośc. Gavin Castleton & Amber Rose Tamblyn) zaprezentowano na żywo w programie „Late Night With Jimmy Fallon” przy wsparciu The Roots. Ponadto sympatycy twórczości wykonawcy mogą zapoznać się z jego dotychczasowymi nagraniami dzięki miksowi „The Best of Danny!”.

Duet artystów z Philly, Zilla Rocca & Has-Lo, zacieśnia współpracę. Przedstawiciel Mello Music Group przygotował remix nagrania „Michael Caine Glasses” pochodzący z projektu „Party With Villains EP” pierwszego z tych wykonawców. Singiel do pobrania za pośrednictwem Bandcampa.

18 września trafiła do sprzedaży kolejna porcja nowości płytowych. Wśród debiutujących w ubiegłym tygodniu albumów nie sposób pominąć pierwszej płyty Homeboya Sandmana nagranej dla Stones Throw Records, „First of a Living Breed”. Aby uczcić premierę tego wydawnictwa, sympatyczny artysty wypuścił singiel „Out Now”, którego produkcją zajął się Paul White.

A to ci niespodzianka. Kultowy w pewnych kręgach zespół The Procussions ogłosił reaktywację i zapowiedział kolejny album. Mr. J. Medeiros & Stro Elliot ogłosili kampanię mającą na celu zbiórkę funduszy na powstanie płyty za pośrednictwem serwisu Indiegogo. Póki co idzie im wręcz znakomicie i wszystko wskazuje na to, iż doczekamy się ich kolejnego LP.

9 października ukaże się wspólne wydawnictwo Showbiza & AG, „Mugshot Music” (śliczny tytuł). Przedstawiciele D.I.T.C. wypuścili kolejny singiel promujący nadchodzące LP, „Walking On Air” z udziałem A Blessa. Utwór można pobrać za pośrednictwem Audiomacka.

Wszystko wskazuje na to, że Mello Music Group wyda w tym roku najwięcej wartościowych albumów. W dalszej części roku ukaże się m.in. druga płyta Diamond Districtu oraz wspólne dzieło Apollo Browna & Guilty Simpsona. Premiera „Dice Game” od będzie 13 listopada, a już teraz można składać zamówienia na ten materiał na stronie labelu.

Jutro trafi na stronę kolejna porcja zaległych informacji ze świata muzycznego. Stay tuned!