Cotygodniowy przegląd informacyjny #18Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do świąt Bożego Narodzenia i końca roku. Zadziwiające jak czas szybko płynie, zresztą widać to na każdym kroku. Każdego tygodnia mnóstwo osób przeklina poniedziałek, najchętniej wykreślając ten dzień z kalendarza. Humor powraca gdzieś około środy i czwartku, kiedy na horyzoncie pojawia się upragniony weekend. Jednak bardzo często wraz z nadejściem piątkowego późnego popołudnia lub wieczoru okazuje się, że poza wolnym od codziennych zajęć nic nie zmienia się w nawykach ludzi. Niedziela przypada na odpoczynek po piątkowych i sobotnich szaleństwach oraz poszukiwania pocieszenia przed nadchodzącym nowym tygodniem. W przypadku działalności serwisu każdy kolejny tydzień przynosi następne odsłony stałych rubryk na stronie. Jedną z nich jest cotygodniowy przegląd informacyjny.

Dzisiejsze wydanie cyklu rozpoczynamy od przypomnienia kilku listopadowych dat wartych upamiętnienia. 8 listopada wypadła pierwsza rocznica śmierci Heavy’ego D. Dobrze pamiętam poruszenie w sieci rok temu, kiedy mnóstwo osób prześcigało się wręcz we wpisach poświęconych temu artyście. Po 12 miesiącach niewielu pamięta o jego postaci. Zaskakujące jak znamienici twórcy muzyczni odchodzą w niepamięć, w czasie, gdy o innych mówi się niemal przy każdej okazji. Heavy D. zasługuje na większy szacunek, bez dwóch zdań. 9 listopada wypada 31 rocznica urodzin artysty związanego z Rhymesayers Entertainment, Eyedei. Michael Larsen zasłynął na wielu mniejszych i większych bitwach freestyle’owych, nie raz pokazując się na nich z jak najlepszej strony (m.in. zwycięzca zawodów na Scribble Jam w 199 roku). Wraz z DJ’em Abilitiesem jako duet Eyedea & Abilities wydał kilka uznanych płyt. Natomiast 10 listopada odbyła się impreza urodzinowa w hip hopowym niebie wyprawiana dla Big Punishera. Wielki raper (nie tylko ze względu na swoje gabaryty) obchodziłby w tym roku swoje 41 urodziny.

Pod koniec października odbyła się premiera kolejnego wydawnictwa spod szyldu The Jazz Jousters. „I’ll Wind The Jazz Jousters” przygotował DJ Mentos, rozpoczynając tym samym drugi sezon działalności tego kreatywnego projektu. Materiał zawiera utwory autorstwa Mr. Moodsa, Gadgeta, Es-k, Bonesa The Beat Heada, Blue Buttonza, Jaze Baqtiego, B Ramseya (The Specialists) & B 3 N B i oraz głównego architekta albumu. Całość dostępna do darmowego pobrania na Bandcampie. Rzecz dla przyczajonych jazzowych kocurów.

W ub. tygodniu odbyła się premiera zapowiadanego już od dłuższego czasu albumu „The Good Life” autorstwa duetu JR & PH7. Producencka płyta Niemców obfituje w gościnne zwrotki Freewaya, Phonte, Seana Price’a, Saigona, Roka Marciano, Ras Kassa, Kid Daytony, Torae’a, Guilty Simpsona, Fly Union i innych twórców. Odsłuch projektu za pośrednictwem strony DJBooth.net.

W połowie listopada trafił do sprzedaży wspólny album Apollo Browna & Guilty Simpsona, „Dice Game”. Na tydzień przed premierą materiału zaprezentowano drugi singiel z nadchodzącej płyty, „Reputation”. Wielu słuchaczy wyczekiwało tego projektu od duetu rodem z Detroit. Apollo Brown dokonał rzadkiej sztuki wypuszczając w przeciągu jednego roku dwa longplaye z udziałem uznanego Emceego (wcześniej ukazało się „Trophies” z O.C.). O wydawnictwie Mello Music Group niebawem więcej w serwisie.

Masta Ace jest jednym z najczęściej pojawiających się amerykańskich raperów na europejskich wydawnictwach. Weteran hip hopowy ostatnio gościł w nagraniu związanego ze Snowgoons DJ’a Q-fingaza, „Progression”. Nakręcono również videoclip do tego singla. Beatmaker z Kolonii szykuje producencki materiał z wieloma ciekawymi gośćmi. Premiera płyty jeszcze przed świętami w połowie grudnia.

Jas Mace & Marchitect z duetu The 49ers przymierzają się do wydania nowej płyty. „The World Record” ukaże się 21 listopada nakładem japońskiej wytwórni płytowej P-Vine Records. Wydawnictwo promuje videoclip nagrany do singla „Dope Emcee”. Amerykański zespół cieszy się dużą popularnością szczególnie w Kraju Kwitnącej Wiśni i właśnie tam odbędą się pierwsze koncerty promujące ich nadchodzący album.

Każdego tygodnia ukazuje się pokaźna kolejna porcja płyt. Wśród wydawnictw z pierwszej połowy tego miesiąca znajdziemy „Fizzyology” Lil Fame’a & Termanology’ego. W dniu premiery materiału trafił do obiegu także kolejny singiel pochodzący z tego longplaya, „Hustler’s Ringtone”. Album z udziałem m.in. Busta Rhymesa, Stylesa P, Buna B, Freewaya, DJ’a Premiera, Statika Selektah już w sprzedaży.

W gronie artystów przygotowujących się do wydania nowej płyty znajdziemy także Sadata X. Doświadczony raper wywodzący się z Brand Nubian przymierza się do wypuszczenia albumu „Love, Hell or Right”, którego premiera została wyznaczona na 4 grudnia. Wydawnictwo promuje singiel „This Is Our Thing” z udziałem Pharoahe Moncha i Phila G. Projekt trafi do sprzedaży nakładem 6.8.2. Records.

Lider niezależnej grupy MindsOne, KON Sci, zapowiedział wydanie solowego albumu. „And Beyond” trafi do sprzedaży zimą tego roku, a wydawcą materiału zostanie Soulspazm Records. Pojawił się już pierwszy singiel z nadchodzącego projektu, „Dire Straits”, do którego nakręcono też teledysk. Wszyscy sympatycy niszczenia wszystkiego co nawinie się pod rękę powinni być usatysfakcjonowani tym klipem.

Już wcześniej zapowiadałem stronie o nadchodzącym albumie Beneficence’a, „Concrete Soul”. Płyta ostatecznie ukazała się nakłądem Ill Adrenaline Records w tym tygodniu. Natomiast wcześniej odbyła się premiera kolejnego singla pochodzącego z tego wydawnictwa – „Cold Train” z udziałem Grap Luvy & Rob-O (Ini). Produkcją nagrania zajął się nie kto inny jak K-Def. Follow-up do ubiegłorocznego wydawnictwa doświadczonego rapera, „Sidewalk Science”, spotkało się z ciepłym przyjęciem słuchaczy.

30 października trafił do obiegu nowy album hip hopowego weterana, Craiga G„Ramblings of an Angry Old Man”. Zasłużony raper nie pała sympatią do młodego pokolenia, o czym przekonuje nawet okładka jego płyty. Do tego ma w sobie jeszcze sporo energii, co udowadnia utworem „Effortless” nagranym wraz z Chaundonem & Rapperem Big Pooh (produkcją zajął się Jake One). Projekt ujrzał światło dzienne dzięki nakładowi Soulspazm Records.

20 listopada odbędzie się premiera wydawnictwa producenta z Północnej Karoliny, L’Orange’a. Album zatytułowany „The Mad Writer” promuje singiel nagrany wraz z Blu, „Alone”. Utwór przypominający czasy przypadające na „HerFavoriteColo(u)r” kalifornijskiego artysty odbił się szerokim w niezależnych kręgach muzycznych, a nadchodzący longplay beatmakera robi naprawdę wiele zamieszania w undergroundzie.

Całkiem niedawno odbyła się premiera nowego projektu uznanego producenta, Fat Jona. Artysta firmuje „Rapture Kontrolle” pod pseudonimem Maurice Galactica, prezentując przy tym naprawdę dobrą formę. „Magic Flute” odsłania kulisy całej produkcji. Sympatycy twórczości kreatywnego beatmakera na pewno są zadowoleni z wydania przez niego tego longplay.

11 grudnia odbędzie się premiera nowego albumu Masta Killi, „Selling My Soul” (wydawcą zostało Nature Sounds). Pojawił się już pierwszy singiel zapowiadający nadchodzące wydawnictwo, „R U Listening”. Utwór został wyprodukowany przez Inspectah Decka, czyli wszystko zostało w rodzinie Wu-Tang Clanu. Pre-order i szczegóły „Selling My Soul” są dostępne za pośrednictwem strony wykonawcy.

25-letni producent Will C. wypuścił nowy projekt, „Eli’s Prism”. Album w całości wyprodukowany przez tego twórcę obfituje w gościnne udziały 7L-a, Raheema Jamala, Esoterika, Blacastana & Raydara Ellisa. Płyta chwalona przez niejedną stronę muzyczną (URB, Word Is Bond czy nawet New York Times) dostępna jest w całości na Bandcampie. Oto przykład na to, że nawet niszowi wykonawcy mogą docierać za pośrednictwem serwisów umożliwiających streaming nagrań do szerokiego grona odbiorców.

Diamond Media 360 (DM360) przedstawia singiel BURNTmd, „Together”. Track powstał przy udziale DJ’a Grazzhoppy, który nie tylko zajął się produkcją nagranie, ale także zadbał o oprawę turntablistyczną. Utwór pochodzi z nadchodzącego projektu rapera wywodzącego się z Brooklynu, „The Green Invasion”. Premiera wydawnictwa Emceego znanego choćby z gościnnego udziału na „The Only Number That Matters is Won” Pacewona & Mr. Greena w następnym miesiącu.