Cotygodniowy przegląd informacyjny #19Listopad niby dorobił się etykiety najbardziej ponurego i nieprzyjaznego miesiąca, ale przy właściwym nastawieniu i uodpornieniu się na czynniki zewnętrzne, można przeboleć ten okres. Po krótkiej wizycie zima opuściła kraj i nie zapowiada się na jej rychły powrót. Pomimo braku śniegu, co już poniekąd stało się tradycją w tym czasie, gorączka przedświąteczna na dobre ruszyła. Oprócz tematów związanych z Bożym Narodzeniem coraz częściej przypomina się o zbliżającym się końcu roku, do którego U Call That Love również powoli się przygotowuje. Zanim jednak przyjdzie czas na wszelkie możliwe podsumowania minionych kwartałów, to proponuję nieco zwolnić i przysiąść na chwilę i dać sobie trochę oddechu, zapoznając się z następną odsłoną cotygodniowych informacji.

Kolejny wydanie przeglądu informacyjnego rozpoczynamy od turntablistycznych popisów pewnego tria. Kilka lat temu ukazał się światu niezwykle utalentowany duet młodocianych turntablistów – Sara & Ryusei. 8-latka i 5-latek zademonstrowali niesamowite umiejętności, wprawiając w osłupienie wielu ludzi. Po 5 latach ciągłego rozwoju rodzeństwo potrafi jeszcze więcej. Legendarny DJ QBert zagrał z nimi jedną rutynę zarejestrowaną w trakcie touru artysty z D-Stylesem po Japonii. Przygotujcie się na blisko 30 minut ostrej i wykręconej jazdy.

Blunted Astronaut Records ogłosiło wydanie kolejnych płyt. Oprócz EP-ki DXA niebawem nakładem tego labelu trafi do obiegu singiel „Bed Bugs” Muneshine’a. Oprócz tytułowego nagrania na wydawnictwie znajdą się „Show Me The Money” oraz remiksy „Lower Level” i „No Days Off” pochodzących z wydanego w tym roku albumu kanadyjskiego artysty, „There Is Only Today”. Alternatywne wersje tych tracków są dziełem Soundsci i The Herbaliser. Przedsmak całości projektu dostępny na Soundcloudzie.

Word Is Bond współpracuje z wieloma artystami z całego świata. Jednym z nich jest BeatPete (HitYaWitThat, Berlin), który wypuścił dwa tygodnie temu piątą część swoich miksów. Piąta odsłona serii zawiera tracki m.in. Oh No, A Tribe Called Quest (Caligari RMX + Original), Madliba, Giant Pandy, Oddiseego, Elaquenta i Soulmade’a. Berlińczyk niedawno gościł w pile na imprezie Hard2Find, a o jego projektach wkrótce więcej na stronie.

Jeżeli poszukujecie kreatywnych teledysków, to powinniście zapoznać się z obrazem do singla Lushlife’a, „Magnolia”. Każde słowa z tego utworu zostało przeniesione na kartonowe szablony, które zaprezentowało ok. 65 różnych osób. Koszt stworzenia 188 kartonów wyniósł $80. Efekt? Piorunujący. Jeden z videoclipów roku. „Magnolia” pochodzi z albumu „Plateau Vision” Lushlife’a dostępnego na Soundcloudzie.

Producent związany z wytwórnią płytową Melting Pot Music, Suff Daddy, wypuścił nowy singiel. „From Sydney, with Love” to muzyczna pocztówka od producenta zamieszkałego obecnie w Australii. Nagranie pochodzi z siódemki wydanej z okazji 10-lecia istnienia sklepu HHV.DE. Przypomnę, że wcześniej w tym roku ukazał się album beatmakera, „Suffs Sells”, o którym więcej niebawem w serwisie.

W połowie ub. miesiąca odbyła się premiera nowego albumu Blueprinta, „Deleted Scenes”. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży za sprawą wytwórni kierowanej przez samego artysty, Weightless Recordings. W poprzednim tygodniu wykonawca zaprezentował videoclip promujący płytę, który nagrano do utworu „We Takin’ It”. Sympatyczne video, przedstawiające przygotowania do koncertu od kuchni. „Deleted Scenes” znajdziecie na Bandcampie.

Kreatywność wydawnictw muzycznych nie zna granic. Holenderski kolektyw Bambeats przygotował nie lada gratkę dla kolekcjonerów płyt i fanów komiksów. Do siódemki autorstwa Pushin Wooda („Pushin Wood”/„Get Lost”) dołączono komiks stanowiący wizualną stronę tej produkcji. Brzmi niecodziennie, nieprawdaż? Singiel znajdziecie na Soundcloudzie. Więcej informacji o projekcie znajdziecie na tej stronie.

W połowie listopada trafił do sieci nowy teledysk duetu Professor P & DJ Akilles, „Pro & Ak For President”. Wcześniej w tym roku artyści wydali album „The Realism”, a teraz szykują się do wypuszczenia nowego projektu. Świeży, sympatyczny teledysk powinien ożywić senną poniedziałkową atmosferę. Przy okazji Skandynawowie po raz kolejny udowadniają, iż należą do grona najciekawszych europejskich artystów hip hopowych.

Młody producent pochodzący z brytyjskiego Dorset, George Fields, przygotował interesujące wydawnictwo zatytułowane „From the Sticks EP”. Premiera projektu sygnowanego przez Under The Sun Records odbyła się w ubiegłym tygodniu, a już teraz można składać zamówienia na winylową wersję materiału. Instrumentalny hip hop w naprawdę dobrym wydaniu. Płytę można odsłuchać za pośrednictwem Bandcampa. Winylowa wersja materiału została już wyprzedana, co najlepiej świadczy o wartości artystycznej tego projektu.

Ponad rok temu odbyła się premiera albumu Cymarshalla Lawa & Mr. Joekera, „Hip Hop in the Soul 2”. Po ponad roku artyści powracają do tej produkcji za sprawą teledysku nagranego do świetnego utworu, „Great Ones Too”. Historia opowiedziana przez Emceego o trzech wielkich osobistościach (Stevie Wonder, Muhammad Ali, Michael Jordan) robi duże wrażenie. Płyta duetu dostępna na Bandcampie.

The Audible Doctor należy do jednych z najbardziej zapracowanych beatmakerów ostatnich miesięcy. Po „I Think That…” EP i „Doctorin” artysta wypuścił instrumentalne EP, „And I Love”. Wydawnictwo opiera się na coverach utworu The Beatles pod tym samym tytułem. Artysta wywodzący się z kolektywu Brown Bag AllStars spotyka się z coraz lepszym odbiorem przez słuchaczy. Projekt dostępny do odsłuchu na Soundcloudzie i bezpłatnego pobrania.

Jeden z moich ulubionych współczesnych beatmakerów, Small Professor, wypuścił krótkie wydawnictwo – „Cool Haiku, Pro”. Pod względem konstrukcji wydawnictwo nawiązuje do uprzednio wydanego „Cool Story, Pro”. Trzy instrumentale od producenta z Philly na dobrym poziomie. Przyznam szczerze, że oczekuję na drugi pełny album autorstwa tego twórcy. Płyta wydana w tym roku, „Gigantic, Vol. 1”, zasługuje na godnego następcę.

Homeboy Sandman nie daje zapomnieć o swojej osobie. Blisko dwa tygodnie temu odbyła się premiera kolejnego klipu promującego wrześniowe wydawnictwo rapera, „First of a Living Breed”. Teledysk do „Sputnik” to kawał świetnej roboty! Artysta w roli detektywa w nagraniu pełnym gry słownej wypada naprawdę zacnie. Poza tym, w marcu przyszłego roku wykonawca z Queens zagra w warszawskim klubie 1500m2. Informacji o tym wydarzeniu możecie wyczekiwać na stronie.

13 listopada odbyła się premiera drugiego albumu Public Enemy wydanego w tym roku, „Evil Empire of Everything” (zwróćcie uwagę na okładkę longplaya). Wydawnictwo promuje trailer prezentujący snippety poszczególnych tracków. Wróg publiczny nr 1 przygotował także wersję fizyczną uprzednio wypuszczonej płyty, „Most Of My Heroes Still Don’t Appear On No Stamp”. W sieci pojawił się też teaser video promujący ten projekt.

Kanadyjski raper Classified przygotowuje się do wydania nowego albumu. Premiera płyty artysta odbędzie się w styczniu, a jak do tej pory, wykonawca zdążył wypuścić kilka singli pochodzących ze swojego kolejnego dzieła. „Anything Goes” to jedno z nagrań promujących styczniowy longplay. Do utworu z udziałem Skratcha Bastida i weterana rapu Saukratesa, powstał ładny dla oka teledysk.

Siódemki są w modzie. Producent mieszkający w San Diego, Beatsmith Resist, wydał nie tak dawno singiel „Philthy Phalangez” b/w „Wretched of the Earth”. Do nagrania złożono mroczne promo video,w którym niepodzielnie króluje zło. Oba nagrania pochodzą z niedawno wydanego albumu beatmakera, „Philthy Phalangez”. Płyta jest dostępna w sprzedaży na Bandcampie w wersji elektronicznej z dołączonym do tego singlem. Przygotowuję także pewien interesujący artykuł związany z twórcą z San Diego, który trafi na stronę już niebawem.

Brytyjski producent Scifi Stu prezentuje kompilację różnych nagrań. „The Stupreme Collection” zawiera utwory z udziałem pokaźnego grona twórców – Vasta Aire’a, Moka Only, MindsOne, J Sandsa, Count Bass D, Zilla Rocci, Has-Lo, 7evenThirty’ego, Supreme Sola, Venomousa 2000 i pozostałych. O takich gościach na płycie może tylko pomarzyć niejeden beatmaker. Wydaniem albumu zajęło się Digi Crates Records.

Diamond Media 360 prezentuje nowy singiel weteranki rapu z New Jersey, Rah Diggi. „Never Back Down” powstało przy gościnnym udziale zdobywającej coraz większe uznanie Nitty Scott, MC. Produkcja nagrania przypadła zapracowanemu beatmakerowi M-Phazesowi, który zaczyna coraz bardziej kombinować i nie wypada to zbyt dobrze. Warto nadmienić, że oryginalna wersja utworu powstała przy udziale Fashawna i Reksa.