Cotygodniowy przegląd informacyjny #2W ubiegłym tygodniu dodałem do serwisu dział poświęcony wiadomościom w pigułce z każdego tygodnia. Cotygodniowy przegląd informacyjny ma ca celu streszczenie wybranych newsów napływających z całego świata około hip hopowego. W premierowej odsłonie cyklu poświęciłem miejsce wieściom dotyczącym działalności Oddiseego, Rashaana Ahmada, DJ’a Rhettmatica, Samona Kawamury i innych twórców. Nie zabrakło nowości koncertowych (Hip Hop Kemp i Orange Warsaw Festival). Tym razem również nie zabraknie interesujących świeżych wiadomości ze świata muzycznego.

W tym tygodniu pierwszym przystankiem na mapie jest Berlin. Pochodzący ze stolicy Niemiec beatmaker Suff Daddy szykuje się do wydania trzeciego po „Hi-Hat Club Vol.2 – Suff Draft” oraz „Gin Diaries” albumu. W zasadzie rzecz biorąc, to premiera „Suff Sells” odbyła się już na Bandcampie, natomiast materiał w wersji fizycznej trafi do sprzedaży 1 czerwca. Gościnnie na LP pojawili się Miles Bonny, Elzhi, Phat Kat, Fleur Earth, Vertual Vertigo, Twit One & Hulk Hodn.

Po kulisach najnowszej produkcji Suff Daddy’ego, kolejny etap podróży po mapie muzycznej wyznacza Lexington w Kentucky. Właśnie stamtąd wywodzi się undergroundowa grupa Kuntry Noiz. W skład zespołu wchodzi 6. artystów, prezentujących ciekawą wizję hip hopu. Amerykanie szykują się do wydania projektu w pełni poświęconego nieodżałowanemu Nujabesowi. „Cultural Exchange Vol. 1” ukaże się 25 maja, a póki oczy cieszy teledysk promujący wydawnictwo, nagrany do singla „Peaceland (Tribute to Nujabes)”.

Pozostając na terenie Stanów Zjednoczonych warto odwiedzić mieszkającego w NYC newcomera ANTHM. W drugim tygodniu czerwca odbędzie się premiera jego materiału zatytułowanego „Joy & Pain”. W tym tygodniu wypuszczono utwór zachęcający do sięgnięcia po płytę – „Polaris”. Nagranie powstałe przy udziale Blu zapada w pamięć głównie za sprawą charakterystycznego sampla z „If I Had a Boat” Vincenta McMorrowa. Track dostępny na Soundcloudzie.

Sąsiad ANTHM, raper Torae, nie ustaje w działaniach promocyjnych swojego ostatniego albumu, „For The Record”. Właśnie ukazał się kolejny videoclip promujący LP. Po tytułowym nagraniu, przyszła kolej na stworzenie obrazu do wyprodukowanego przez Pete Rocka „That Raw”. Pytanie tylko, dlaczego tak późno doczekaliśmy się tych obrazów. W końcu płyta nowojorczyka ukazała się pół roku temu.

Brytyjski Emcee/producent, Lewis Parker, znajduje się coraz bliżej wydania kolejnego projektu. „The Glass Ceiling” ukaże się w drugiej połowie roku nakładem Dusty Vinyl/King Underground. Już teraz trafił do sieci drugi teledysk z płyty nagrany do singla „Walking on a Razor” z udziałem Sadata X & Shabaama Sahdeeqa.

Jeszcze niedawno pisałem na stronie o pierwszym projekcie Tensei, „One EP”, a duet zdążył zrealizować następny projekt. Simple X & Midas Wells wypuścili zawierający 9 tracków materiał „Two”. Dosyć krótkie wydawnictwo, nieznacznie wykraczające poza extended play, znalazło się na Soundcloudzie.

Pochodzący z Detroit House Shoes przymierza się do wypuszczenia pełnego albumu. Co prawda premiera „Let It Go” (Tres Records) została przesunięta w czasie, ale w formie rekompensaty puszczono w obieg pierwszy singiel z LP. „Last Breath” powstało przy udziale Nottza, Black Milka & MED-a.

18 maja zaprezentowano obraz promujący „As Himself” autorstwa nowego nabytku Mello Music Group, Stika Figi. Album uprzednio wydany tylko lokalnie, doczekał się teraz krajowej premiery, chociaż wydaje się, iż przeszedł bokiem i został połknięty przez inne projekty sygnowane logiem labelu. Być może sytuację nieco poprawi videoclip do „Knawhatimsayin”.

Z wieści koncertowych: przełożony koncert Onyxu odbędzie już w najbliższą sobotę, 26 kwietnia w warszawskim klubie Why Not. Organizatorzy Hip Hop Kemp ujawnili nowych wykonawców, którzy w sierpniu zagrają w Hradec Kralove, m.in. Beat Junkies, Snowgoons z gromadą kompanów (Sicknature, Virtuoso, Soulkast, Prop Dylan) oraz Sokół i Marysia Starosta.

Drugie wydanie przeglądu informacyjnego wypada zakończyć z przytupem. Zapewne większość sympatyków niezależnego rapu oraz kreatywnych nagrań video, wpadła kilka miesięcy temu na lekcję gotowania z Mac Lethalem. Sympatyczny raper po raz kolejny udowodnił swój szalony arsenał umiejętności, przeistaczając się teraz w rolę nauczyciela języka angielskiego. W krótkim filmie umieszczonym na YouTube, artysta wyjaśnia różnicę pomiędzy „You’re vs Your”, wykorzystując instrumental Gotye. Mac Lethal – belfer z klasą. Z drugiej strony, aż strach pomyśleć, co wymyśli następnym razem ten utalentowany jegomość.

Już za tydzień trzecia odsłona informacji muzycznych na U Call That Love.