Cotygodniowy przegląd informacyjny #25Każdy rok kalendarzowy rozkręca się powoli, a pierwsze miesiące potrafią niemiłosiernie dłużyć się. W okresie zimowym łatwo dosłownie przespać informacje o kolejnych projektach różnych artystów czy też przegapić nowe teledyski wykonawców. Aby ułatwić odnalezienie wśród w zalewie informacji sprzed kilku tygodni, przygotowałem kolejny przegląd newsów. W tej odsłonie tego cyklu odwiedzimy choćby Szatta, Will Sessions, Delę, elhuanę, Retrospek, Seana Borna czy Shafiqa Husayna. Tym samym nie zabraknie informacji napływających od różnych przedstawicieli branży muzycznej z całego świata.

W 2011 roku formacja z Detroit, Will Sessions, walnie przyczyniła się do powstania jednej z największych niespodzianek tamtego okresu, albumu „Elmatic” Elzhiego. Rok później grupa wypuściła kilka projektów, z longplayem „Mix Takes” na czele. Kilka tygodni temu ukazała się kolejna siódemka zespołu, „Xmas Beak”/„Have a Funky Holiday”. Wydawnictwo z końca ub.r. spotkało się z aplauzem odbiorców, którzy wykupili już większość nakładu płyty. Singiel znajdziecie oczywiście na Bandcampie.

Wszystkie miksy zawierające nagrania z ubiegłych tygodni, względnie miesięcy, stanowią dużą wartość. Właśnie dzięki takim projektom jak wydany pewien czas temu „December Mix” autorstwa SciFi Stu & Strange Birds Radio można zapoznać się z przeglądem najciekawszych utworów ostatniego czasu. Mix nie posiada dokładnej tracklisty, gdyż jego twórcy chcą zachęcić słuchaczy do szukania więcej informacji o artystach na własną rękę. Wydawnictwo obfituje w tracki m.in. L’Orange’a, Blu, Apollo Browna & O.C., Jonwayne’a, Dooma, Moka Only, DJ’a Formata, Edwarda Scissortongue’a, D Stronga.

Producent pochodzący z Manchesteru, Mecca:83 aka Rise, przygotował nowe nagranie. „Nightshift” powstało przy udziale Buscratesa i DJ’a Ivana6. Instrumentalna kompozycja dostępna do darmowego pobrania na Bandcampie. Warto też zapoznać się z sierpniowym wydawnictwem artysty, „Sketchbook Pieces”, zawierającym różne utwory powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

Emcee rodem z Maryland, Uno Hype, wspólnie z duetem producenckim Odd Couple, przymierza się do wydania nowego materiału. Premiera „Lxve You All” EP odbędzie się w pierwszym kwartale tego roku, a już od pewnego czasu hula po sieci singiel zapowiadający płytę – „100 Feet Up”. Dodatkowo w tym utworze usłyszymy Ericka Arc Elliota z Flatbush Zombies i XV.

W listopadzie Mr. Green zapowiedział wydanie jeszcze jednego projektu ze swoim udziałem. Beat tape „Collage” ukazał się na tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia. Projekt zawiera 30 instrumentali pochodzących z archiwalnych nagrań beatmakera. Wszystkie beaty powstały w latach 2005-2008. Dzięki temu materiałowi można porównać warsztat producenta z ubiegłych lat i przyjrzeć się temu, jak się on rozwijał w ostatnim czasie. Wydawnictwo dostępne do odsłuchu i/lub pobrania na Bandcampie.

W połowie listopada ukazał się teaser solowego albumu zatytułowanego „Future Voices” poznańskiego beatmakera, Szatta. Premiera wydawnictwa połowy duetu Nocne Nagrania (Szatt/Nowok) zawierającego 14 nowych utworów odbyła się 16 lutego. W tym miejscu również fragment informacji prasowej dotyczącej tego wydawnictwa: „Future Voices” to eksperymentalny, instrumentalny album oparty na 14 unikatowych utworach. Cokolwiek robisz, kimkolwiek jesteś, spróbuj zagłębić się w brzmienie nietypowych, pochłaniających dźwięków. Szatt przez wiele lat doskonalił swój nietypowy styl i techniki samplowania, co poróżniło go z biegiem czasu z brzmieniem mainstreamu. Przy okazji wypada wspomnieć, że artysta mieszkający we Wrocławiu wyprodukował nową płytę Ciry, „Plastikowy Kosmos”.

Shafiq Husayn przygotował wstęp do swojego nadchodzącego albumu, „The LooP”. Artysta wypuścił 26-minutowe preludium do płyty zatytułowane „Pre-Alignment Vol. 1: Beatstrumentals & Dialog”. Współzałożyciel Sa-Ra Creative Partners wprowadza w ten sposób słuchaczy do klimatu, w jakim zostanie oparty jego nadchodzący longplay. Po premierowej płycie wykonawcy („Shafiq En’ A-Free-Ka” z 2009 roku) jego fani oczekują równie dobrego projektu. Premiera materiału prawdopodobnie w pierwszej połowie tego roku.

Czytaj więcej…