Cotygodniowy przegląd informacyjny #26W pierwszych dwóch miesiącach tego roku odbył się premiery co najmniej kilku wartościowych projektów. Ponadto, pojawiły się zapowiedzi wielu płyt, których premiery zostały przewidziane na dalszą część roku. Trzeba mieć na uwadze to, że to dopiero przedsmak emocji szykowanych na następne tygodnie, co w pewnym stopniu znalazło odzwierciedlenie w większym ruchu na scenie muzycznej na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni. Jednak w tym miejscu pragnę powrócić do drugiej połowy stycznia, przedstawiając co ciekawsze wieści napływające z całego świata w postaci kolejnej części cyklu informacyjnego. 26. wydanie cotygodniowego przeglądu newsów pora zacząć.

Pod koniec stycznia pojawił się kolejny gościnny mix przygotowany dla U Call That Love. Tym razem materiał dostarczył holenderski beatmaker, Moods. „Elevate” to nad wyraz spokojne i wyważone wydawnictwo, posiadające niepowtarzalny klimat dzięki wnikliwej selekcji przeprowadzonej przez Holendra. Projekt obejmuje nagrania Potatohead People, Tensei, BMB aka Spacekida, Maggza & Omariego T, Afta 1, Ohmegi Wattsa, Figuba Brazlevica, Prace’a, Eproma, Christopha El Truento, Doriana Concepta i The Planty Herbs. Mix znajdziecie na Mixcloudzie oraz Soundcloudzie.

Nie tylko U Call That Love przygotowuje nowe miksy, ale też zaprzyjaźniony serwis muzyczny SugaSoul.pl. W ostatnim czasie polska strona zaprezentowała gościnny materiał autorstwa DJ-a BMF-a„Gimme Some Suga”. W przeciągu dwudziestu siedmiu minut trwania miksu usłyszycie m.in. Mary J. Blige, Jill Scott z Anthonym Hamiltonem, Amy Winehouse, Stevie’ego Wondera, Miguela i innych wykonawców. Przyjemny projekt przeznaczony nie tylko na długie wieczory.

Ukraiński duet The Cancel przygotował nowy beat tape. „Daybreak” prowadzi przez 14 instrumentalnych nagrań o niezwykle ciepłym posmaku. Wydawnictwo z powodzeniem można potraktować jako odprężającą muzykę po trudach codziennego dnia lub soundtrack do spokojnych i laidbackowych dni. Oprócz tego Ukraińcy wypuścili krótką EP-kę „Collaboration”. Płyta zawiera trzy tracki nagrane wespół z Lorisoulem, Linoskiii i Kick It. Oba projekty znajdziecie na Bandcampie.

Wśród zalewu cotygodniowych premier płytowych łatwo przeoczyć wartościowe nagrania. W tym miejscu pragnę powrócić do końca ub.r. 19 grudnia trafił do obiegu debiutancki album duetu rodem z Queens, Timeless Truth. „Rock-It Science” powinno zadowolić sympatyków hip hopu w korzennym wydaniu. SuperBad Solace & OPrime39 zaprosili także na LP zacnych artystów (Seana Price’a, Roka Marciano & Actiona Bronsona), którzy gwarantują właściwą jakość nagrań. Follow-up do wydanej wcześniej przez duet EP-ki „Brugal & Presidentes” stanowi wartościowy materiał i niebawem opublikuję odrębny artykuł poświęcony duetowi.

Zapracowany J-Live prezentuje nowy materiał. Szeroko uzdolniony artysta tym razem wcielił się w rolę DJ-a dostarczając mixtape „HOTvsDOPE Vol. 2” zawierający pełno muzycznych smakołyków. Tracklista projektu obfituje w nagrania m.in. Brothera Aliego, Taliba Kweliego, Substantiala, Roka Marciano, Apollo Browna & Guilty Simpsona, Seana Price’a i wielu innych wykonawców. Wydawnictwo dostępne do darmowego pobrania na Bandcampie.

Soulpete przygotowuje się do wypuszczenia nowego materiału. Kilka dni temu pojawił się teledysk zrealizowany do wspólnego utworu producenta z Kazzamem, „Never Gonna Give You Up”. Natomiast jeszcze w tym roku pojawi się album „So(ul) Raw LP”, na którym będzie można usłyszeć nagrania z gościnnymi udziałami raperów z USA (Othello, Theory Hazit, Blu, Hezekiah i inni). Wypuszczono już krótkie snippety zapowiadające producencką płytę lublinianina dostępne na Soundcloudzie.

Nielsen przygotowało zestawienie sprzedaży płyt winylowych w 2012 roku. Jak widać, tendencja wzrostowa została zachowana. Należy pamiętać o kilku kwestiach dotyczących tej listy. Wyniki sprzedaży pochodzą tylko z amerykańskiego rynku muzycznego. Przewiduje się też, iż ogólne wskaźniki sprzedaży muzyki we wszystkich formatach ponownie spadną w porównaniu do 2011 roku o ok. 4%. Płyty winylowe jako jedyny nośnik muzyczny zanotowały lepsze wyniki niż za poprzednie 12 miesięcy. Jak przedstawia się krajowy rynek muzyczny w tej kwestii? Trudno stwierdzić, gdyż brakuje danych na ten temat. Opublikowano jedynie dane dotyczące ogólnych wyników osiąganych na rynku fonograficznym. Według Piotra Kabaja, prezesa firmy fonograficznej EMI Music Polska, w stosunku do 2011 roku przychody ze sprzedaży muzyki na nośnikach wzrosły o 20%. Powiało lekkim optymizmem, nieprawdaż?

Francuscy beatmakerzy z Soul Square wypuścili niepublikowany wcześniej utwór. „Can’t We” powstało przy udziale Blezza i przywodzi myślami pierwsze produkcje grupy. Arshitect, Guan Jay, Permone i DJ Atom z C2C przedstawiają swój własny przepis na połączeniu jazzu i soulu z old schoolowym zacięciem. Kompozycja okazała się przetarciem przed większym projektem grupy – „Millesime Serie Vol 1: RacecaR”. EP-kę zrealizowano przy współpracy z raperem RacecaRem.

Czytaj więcej…