Instrumentalne wydawnictwa stojące na odpowiednim poziomie w cenie. 4 stycznia trafił do obiegu nowy materiał Dr. Quandary’ego, „Wayfarers”. Gwoli ścisłości, to wydawnictwo przedstawiciela prezentowanego na stronie labelu World Around Records stanowi zbiór uprzednio wypuszczonych tracków, bądź nagrań dostępnych wcześniej na różnych kompilacjach. Niemniej jednak warto zapoznać się z tą EP-ką, o której wkrótce więcej informacji pojawi się w serwisie.

W drugiej połowie lutego trafił do sprzedaży wspólny materiał Inspectah Decka oraz 7L & Esoterika jako Czarface, uważany za jedno z najważniejszych wydawnictw pierwszego kwartału 2013 roku. Album powinien przypaść do gustu nie tylko fanom Wu-Tang Clanu, ale również undergroundowego rapu w starym wydaniu. Przed premierą albumu pojawiło się kilka singli pochodzących z LP – „Cement 3’s”, „Czar Rafaeli”, „It’s Raw”, „Savagely Attack”. Ponadto wypuszczono videoclip nakręcono w formie filmowej do utworu „Air ‚Em Out” .

Dopiero dwa miesiące nowego roku za nami, a już ukazało się sporo interesujących wydawnictw. Pierwszego stycznia ukazała się podwójna EP-ka Milo (Rapsmith), „things that happen at day” / „things that happen at night”. Płyty zostały podane w alternatywnym stylu, dryfującym pomiędzy abstrakcyjnym hip hopem, a spoken wordem. Oba projekty są związane ze sobą i warto zapoznać się z dwoma materiałami jednocześnie. Płyty można znaleźć na Bandcampie Hellfyre Clubu.

Francuski beatmaker Joe Vitterbo chętnie przedstawia swoje wizje uprzednio opublikowanych utworów. Pod koniec listopada ukazał się zbiór remiksów autorstwa tego producenta zatytułowany po prostu „Remixes”. Wśród nowych wersji tracków znalazło się nagrania Aesop Rocka („Pigs”), Method Mana & Redmana („Tear it Off”), Jurassic 5 („Gotta Understand”), Guru („Behold”), Mos Defa („Workin’ it Out”), KRS-One’a („My Life”), GZY („Fame”) i Tha Alkaholiks („Likwit”). Porządnie przygotowane wydawnictwo tego twórcy.

Rapsody z Kooley High prezentuje kolejny teledysk promujący jej album „The Idea Of Beautiful”. Klip powstał do singla „Non Fiction”, w którym gościnnie udzielili się Raheem DaVaughn i Ab-Soul (bez występu o dziwo w obrazie). Płyta artystki uzyskała mnóstwo ciepłych recenzji i opinii i warto zapoznać się z jej zawartością. Natomiast raperka przebojem wdarła się do grona szanowanych niezależnych twórców, stanowiąc najjaśniej świecący punkt wśród wszystkich członków Jamli Records.

W połowie ub.r. ukazała się wspólna płyta Self Jupitera z Freestyle Fellowship i Kenny’ego Segala z Beat Team Supreme, „The Kleenrz”. Alternatywną produkcję duetu promuje już trzeci teledysk. Obraz zrealizowano do singla „Nasty” utrzymanego w dość specyficznym klimacie. The Kleenrz pojawili się wcześniej na stronie U Call That Love. Artykuł o ich projekcie sprzed ponad pół roku znajdziecie w tym miejscu.

Brytyjscy beatmakerzy coraz śmielej poczynają sobie w niezależnych kręgach muzycznych, należąc niekiedy zarówno do europejskiej, jak i czołówki. Niedawno trafił do obiegu nowy beat tape jednego z przedstawicieli tamtejszej sceny, Vanilli. „For What It’s Worth” stanowi przegląd luźnych tracków i niedokończonych szkiców z ub.r. Wydawnictwo dostępne do pobrania jako „buy now – name your price” za pośrednictwem Bandcampa.

Przedstawiciele Mello Music Group przyzwyczaili swoich fanów do nagrywania płyt w różnych konfiguracjach. Gensu Dean przygotował wspólny album wraz z Planet Asią, co powinno odbić się szerokim echem w undergroundzie. „Abrasions” trafiło do sprzedaży pod koniec lutego, a pierwszymi singlami singlami promującymi wydawnictwo były utwory „Faces On The Dollar” oraz „Chuck Berry” z udziałem Shawna Pena.

Jeden z najciężej pracujących beatmakerów w niezależnych kręgach hip hopowych, The Audible Doctor, wypuścił w ub.r. mnóstwo nowego materiału. Przedstawiciel Brown Bag AllStars przygotował na początku streszczenie wszystkich swoich ubiegłorocznych nagrań w postaci miksu „What I Did In 2012”. Projekt zawiera single, remiksy i wszelkie inne tracki z udziałem Onyxu, Mobb Deep, Big Noyda, Consequence’a, Freddie’ego Gibbsa, Homeboya Sandmana i wielu innych wykonawców. Wydawnictwo dostępne za pośrednictwem Soundclouda.

Innym wiecznie zapracowanym producentem jest pochodzący z Yorku – Handbook. Brytyjski twórca znajdujący się na fali wznoszącej zaprezentował pewien czas temu nowy beat tape, „Titanomachy”. Tuzin instrumentalnych nagrań stojących na wysokim poziomie, opartych o świetny i kreatywny sampling, powinno przypaść do gustu wielu sympatykom talentu tego twórcy.