[php function=1]

Cotygodniowy przegląd informacyjny #34Ze względu na panujący sezon ogórkowy i brak wielu informacji z branży muzycznej, w ramach wprowadzenia do kolejnej odsłony przeglądu informacyjnego, odniosę się do poprzednich tygodni. Od wysypu nowości płytowych w ostatnim czasie może rozboleć głowa, a raczej uszy. Opinia publiczna była skoncentrowana na wydawnictwach mainstreamowych, z których przodują „Yeezus” Kanyego Westa i „Magna Carta… Holy Grail” Jay-Z. Po drugiej stronie barykady, w undergroundowych środowiskach około hip hopowych, działo się również niemało, aczkolwiek na czerwcowe podsumowania przyjdzie jeszcze pora. W związku z tym, kolejne wydanie cotygodniowego przeglądu informacyjnego dotyczy głównie projektów sprzed 1-2 miesięcy, a także nieco starszych materiałów.

Nietrudno zauważyć, że mimo ciągłego rozwoju i odchodzenia od klasycznych brzmień hip hopu, spora część artystów nie ukrywa swojej miłości do rapu lat minionych. Owocuje to sporą ilością tribute’ów oraz hołdów – do takich utworów zaliczyć można ostatni singiel Methuzulaha (trudne słowo), „Pay Homage”. W nagraniu promującym album „The Ventriloquist” gościnnie pojawiła się uznana Femcee, Boog Brown. Tekst utworu obfituje w nawiązania do najważniejszych artystów i elementów stylu życia, ściślej lub luźniej związanych z kulturą hip hopową. Utwór „Pay Homage” można za darmo pobrać z Bandcampa.

Po wielu przesunięciach terminu premiery, formacja Trinity wreszcie wydała w marcu album „20 In”. Nowojorscy weterani – DJ Jab, Sadat X & A.G. – długo pracowali nad tym wydawnictwem, ale naprawdę warto było czekać na ich projekt. Jednym z singli promujących płytę wybrano „Sunshine” z udziałem Janelle Collins, wyprodukowany w dodatku przez J Dillę. Ukazał się też teledysk do tego pogodnego i jakże nastrajającego pozytywnie nagrania.

Amerykański serwis muzyczny i label BamaLoveSoul.com znany jest ze współpracy z wieloma artystami. Przed trzema miesiącami BLS opublikowało singiel z płyty Bendik Baksaas, „Twice”. Utwór z udziałem Miss Tati promuje album zatytułowany „1991”. Brzmienie całości projektu oscyluje wokół hip hopu i elektroniki podanej w odpowiedni sposób. Niebawem więcej o tym wydawnictwie na stronie www U Call That Love.

Na początku kwietnia kalifornijska grupa Substance Abuse opublikowała kolejny teledysk promujący ich ostatni album „Background Music”, o którym niedawno pisałem szerzej na stronie. Subz & Eso Tre nakręcili obraz do „Slow Your Roll”. Utwór wypada całkiem przyzwoicie i powinien być dodatkową zachętą do zapoznania się z albumem tej formacji z udziałem Tash, KRS-One, Sadat X, MC Eiht, Percee P, Myka Nyne i Max Julien.

W ostatni wtorek marca odbyła się premiera wspólnej płyty Von Pei & Aeona, „Duly Noted” EP. Wydawnictwo ukazało się na rynku muzycznym dzięki nakładowi HiPNOTT Records. Ukazało się kilka singli promujących EP-kę, a do dwóch z nich nakręcono również videoclipy. Najpierw powstał obraz do „Things Have Changed”, a następnie do „Pessimistic”. Wydawnictwo duetu znajdziecie rzecz jasna na Bandcampie.

Miłośnicy brzmień boom-bapowych powinni zapoznać się z singlem winylowym „Tic-Tac-Toe” autorstwa Lewisa Parkera, T.R.A.C.-a i Johna Robinsona. Wydawnictwo zostało zaprezentowane kilka miesięcy w sieci, a teraz nadarzyła się okazja do kolejnej wzmianki o singlu za sprawą videoclipu nagranego do tego utworu. Klasyczna forma hip hopowa, track na wysokim poziomie, co jest też sporą zasługą producentów Drumza & Llingo z KicDrum Products.

W drugiej połowie maja ukazała się wspólna płyta 8thw1 & PVD, „Lux DeVille”. Wydawnictwo trafiło do obiegu przy współpracy artystów z Elementality Productions. Follow-up do wcześniejszego projektu duetu („Lux DeVille EP” z listopada 2010 roku) promuje singiel „Happy”. Utwór doczekał się też sympatycznego i pogodnego teledysku, w którym 8thW1 dosłownie rozdaje szczęście. „Lux DeVille” znajdziecie na Soundcloudzie.

Nie lada gratka dla wszystkich sympatyków Yasiina Beya i nie tylko. 9 czerwca b.r. minęła 4. rocznica wydania przez artystę albumu „The Ecstatic” (nagranego jeszcze pod pseudonimem Mos Def). Preservation, długoletni DJ i partner muzyczny tego wykonawcy, uraczył nas odświeżoną wersją LP. „The REcstatic” udostępniono do darmowego pobrania za pośrednictwem Mon Dieu Music. HipHopDX przygotowało obszerny artykuł poświęcony projektowi.

+FE Music jest kojarzone przez wielu jako świetny wydawca odpowiedzialny za ukazywanie się znakomitych płyt. Wytwórnia płytowa skupiona wokół The Foreign Exchange i ich przyjaciołach przymierza się do wypuszczenia nowego longplaya Zo!, „ManMade”. Premiera wydawnictwa odbyła się 21 maja, a całość materiału zapowiadał cudny singiel „The Train” z udziałem Sy Smith. Już po ukazaniu się projektu otrzymaliśmy wizualną część kampanii promocyjnej LP – teledysk nakręcony do nagrania „Count to Five”, w którym usłyszeliśmy też Gwenn Bunn i Phonte.

[php function=1]