[php function=1]

Jedni z najciekawszych przedstawicieli nowej fali w hip hopie, duet The Doppelgangaz, wypuścili w ubiegłym tygodniu kolejny longplay. „Beats For Brothels, Vol. 2” opiera się na niecodziennym schemacie – utwory stricte instrumentalne zostały przemieszane z częścią wokalną, a wszystko pod specyficzną otoczką Matter Ov Facta & EP. Album do odsłuchu i zakupu na Bandcampie.

Po śmierci Nujabesa w lutym 2010 roku zaczęto szukać najgodniejszych spadkobierców jego muzycznego stylu. Czołowe miejsce na liście producentów prezentujących najbliższe podejście w sposobie odczuwania muzyki przypominającego niezrównanego Japończyka zajmuje Marcus D. Amerykański twórca przez wielu odbiorców uważany jest wręcz za najlepszego beatmakera działającego w tym nurcie muzycznym. Właśnie ukazał się jego najnowszy materiał, „Melancholy Hopeful”. Świetna obsada gości – Funky DL, One Be Lo, Cise Starr, Substantial, Emancipator – oraz dopracowane brzmienie LP jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, iż ten wykonawca może w przyszłości osiągnąć bardzo wiele. Single promujące projekt – „Night on the Town” i „One People” – trafiły na Bandcampa.

W listopadzie ub.r. światło dzienne ujrzał album rapera rodem z Atlanty, Senora Kaosa. „The Kaos Effect” przypadł do gustu niejednemu sympatykowi niezależnego rapu. Znalazło też odzwierciedlenie w podsumowaniach 2011 roku dokonanych przez tematyczne strony muzyczne, gdyż w niejeden serwis pochlebnie pisał o tym wykonawcy. Pochodzący z Georgii artysta przypomniał się słuchaczom za sprawą dwóch nowych nagrań – „Communism 2012” i „Da Bitchez 2012”. Jak nietrudno domyślić się, są to reinterpretacje słynnych singli Commona i Jeru The Damajy sprzed blisko 20 lat. Senor Kaos dobrze poradził sobie z przedstawieniem swojego punktu widzenia na te kompozycje w 2012 roku, a jego nowa EP-ka trafi do obiegu już 3 lipca.

Projekty muzyczne nagrywane w przeciągu jednego dnia nie stanowią żadnego zaskoczenia, ale ich otoczka potrafi silnie przyciągać. Dwa tygodnie temu duet Young Gliss & De’Ko wydał materiał stworzony na przestrzeni doby, „The Dream Sequence”. Koncepcyjne wydawnictwo oprowadza słuchacza po świecie snów, aspiracji, pragnień i realizacji celów danej jednostki. Płyta do odsłuchu na Soundcloudzie i/lub pobrania w tym miejscu.

Ulubieniec rzeszy słuchaczy i dziennikarzy muzycznych, Blu, wypuścił do sieci internetowej kolejne nagranie. Wyprodukowane przez Hezekiah „Down to Earth” z gościnnym udziałem Deeza stoi na podobnym poziomie, co wcześniejsze „Kiss the Sky” (do odsłuchu na Soundcloudzie). Póki co, trudno przewidzieć czy raper właśnie rozpoczął promocję swojego następnego LP, czy też nie należy tych singli traktować jako zapowiedź jakiegokolwiek wydawnictwa. Niemniej jednak cieszy dobra forma tego Emcee.

O nadchodzących festiwalach muzycznych informowałem już nieco we wcześniejszych artykułach. Original Source Up To Date odsłonił już wszystkie karty, podobnie zresztą jak Białystok Pozytywne Wibracje Festivalu; organizatorzy Hip Hop Kemp również podali większość oczekiwanych w sierpniu wykonawców. Oprócz tego: Dilated Peoples i Nneka gwiazdami Gdańsk Dźwiga Muzę, ciekawie zapowiada się Sittko Festival (m.in. Paul White, Mo Kolours, 1000 Names), a w Krakowie na Coke Live Music Festivalu obok m.in. The Roots zagra Snoop Dogg. Bogato przedstawia się też oferta OFF Festivalu – z części (około) hip hopowej zobaczymy w dniach 3-5 sierpnia w Katowicach Dam-Funka, DOOM-a, Shabazz Palaces.

W ten sposób dobrnęliśmy do kolejnej odsłony przeglądu informacyjnego. Następne wydanie cyklu już pod koniec tygodnia.

[php function=1]