HW&W Recordings stale współpracuje z kilkoma uznanymi producentami. Jednym z nich jest artysta pochodzący z Minneapolis, Ackryte. Niemal równo 3 miesiące temu, 15 lipca ukazał się jego nowy projekt „Overly”. Wydawnictwo zawierające 18 tracków jest godnym następcą wydanej na początku b.r. EP-ki „Lifted Transmissions”. Amerykańskiego twórcę postrzega się nieco za niedocenianego, ale ten świeży materiał powinien poprawić jego pozycję na scenie muzycznej.

Raper z kalifornijskiego Richmond – Locksmith – często publikuje nowe nagrania. W maju b.r. artysta opublikował płytę „The Green Box”. Po kilku utworach promujących wydawnictwo, w tym głównym singlu „Livin’ Loaded”, przyszła kolej na videoclip nakręcony do tracka wyprodukowanego przez Drew Byrda, „Everything” z udziałem Fallona. „The Green Box” w całości znajdziecie na stronie DJBooth.net.

Pragmatic Theory to prężnie działająca platforma wydawnicza działająca przy serwisie muzycznym Rhythm22.com. W tym roku ten label wypuścił kilka dobrze przyjętych płyt, a szczególnie popularne okazały się wydawnictwa kompilacyjne sygnowane przez PT. W lipcu i sierpniu ukazały się kolejne materiały wypuszczone przez międzynarodowy kolektyw – „Elevated Patterns”, a także „Verbal Architecture”. Składanki są wypełnione po brzegi utworami różnych twórców z całego świata. Płyty dostępne do darmowego pobrania na Bandcampie, gdzie można też zapoznać się z pozostałymi przedsięwzięciami Pragmatic Theory.

W gronie nadchodzących wydawnictw znalazł się wspólny projekt twórców rodem z Chicago – Tensei & The Ones. Producenci Midas Wells & Simple X połączyli swoje siły z wokalistami Khari Lemuel, Yawem & Adadem wspólnie pracując nad „Tensei Meets the Ones”. Materiał zapowiada singiel „Alright”, do którego również powstał videoclip. Premiera płyty artystów z Illinois już wkrótce. Wersję audio nagrania znajdziecie na Soundcloudzie.

Ponownie zaglądamy na chicagowskie podwórko, odwiedzając tym razem rapera Add-2. Pod koniec kwietnia b.r. wykonawca wypuścił płytę „More Missed Calls”. Wydawnictwo promuje kilka singli, w tym teledysk powstały do utworu „Couples Therapy” z udziałem Wesa Restlessa z grupy The Gent$. Adekwatny obraz do tego nagrania. „More Missed Calls” ukazało się przy wsparciu 2DopeBoyz. Wydawnictwo można bezpłatnie pobrać na Bandcampie.

Choć od czasu premiery EP-ki Jabeego, „As it is in Heaven”, wyprodukowanej w całości przez uzdolnionego Kinga Theoloniousa minęło już trochę czasu, warto podzielić się videoclipem do utworu „Catch That Feeling”. Delikatny beat doskonale kontrastuje z trochę bardziej zadziornym głosem rapera. EP-kę w całości można przesłuchać za pośrednictwem serwisu Audiomack.

Pod koniec pierwszej połowy roku ukazał się wspólny album rapera z nowojorskiego Queens – Nutso – i francuskiego producenta DJ’a Low Cuta, „In the Cut”. Do tego wydawnictwa dorzucono singiel, który ostatecznie nie znalazł się na trackliście projektu – „Grand Scheme” – z udziałem formacji Timeless Truth. Gangsterska opowieść wszystkich tych twórców doczekała się również teledysku. Track można bezpłatnie pobrać z Bandcampa.

Czas na coś dla fanów trochę mocniejszego rapu. Brothers Of The Stone to projekt, w którego skład wchodzą raperzy Leaf Dog, BVA oraz producent Illinformed, prezentujący mroczny i bezkompromisowy hip hop. Na ich ostatnim albumie, „Brothers Of The Stone”, swoją obecność zaznaczyli m.in. KRS-One i Vinnie Paz. Tego ostatniego możemy usłyszeć w singlowym „Meditation”, do którego powstał czarno-biały klip.

W historii hip hopu pełno było tzw. posse-cutów. Jedne wychodziły lepiej, inne gorzej, jednak zawsze robiły spore zamieszanie i wzbudzały emocje. Duet z New Jersey, Brocky Dennis (Nick Javas i M.A.S.H Music’s Renegade) zaprosił do udziału we wspólnym utworze „Live From NJ” Chrisa Rega, Nino Nyse’a, Solo For Dolo, Billy’ego Snubbsa, Lukka Lucciego, Skrewtape’a, Mr. Fickle’a, i Tonego Liva. Z kolei za produkcję odpowiedzialny został Nemisis. Track promuje longplay „Exacta Box”. Ci panowie to prawdziwi twardziele, więc singiel z pewnością przypadnie do gustu niejednemu sympatykowi UCTL.

Scena niezależnego hip hopu jest na tyle różnorodna i rozwinięta, że przy odrobinie chęci i zainteresowania co rusz można poznać nieznanych nam wcześniej artystów i debiutantów. Wcześniej w tym roku pojawiła się na serwisie publikacja o wspólnej płycie Kuriosoula i Kinetika„Hip Hop Is Forever”. Duet artystów uzyskał dobre wsparcie ze strony odbiorców oraz mediów, co zachęciło ich do dalszej promocji longplaya. W trakcie ubiegłych wakacji trafił do sieci videoclip nakręcony do singla „London Mornings” z gościnnym udziałem Tony’ego Richardsona. Pochodzący z tegorocznego albumu relaksujący utwór z pewnością spotka się z przychylną opinią słuchaczy.