Cotygodniowy przegląd informacyjny #49Już mniej niż dwa tygodnie pozostały do końca 2013 roku. W branży hip hopowej nie brakuje też pierwszych mniej lub bardziej obszernych publikacji dotyczących tej tematyki. Pokrótce można powiedzieć, że ten rok upłynął pod znakiem licznych powrotów dawnych tuzów undergroundowych z nowymi projektami. Wypada też dodać, że każdego miesiąca (nawet w przeważnie niemrawym styczniu i latem) naprawdę dużo działo się w branży i masa wytwórni płytowych i artystów zwróciła na siebie uwagę mediów i słuchaczy. Nie obeszło się także bez rozczarowań towarzyszącym jakości wybranych płyt lub też brakiem premier oczekiwanych od dawna albumów. Zanim ukaże się nasze podsumowanie 2013 roku upłynie kilka tygodni. Póki co zamieszczam #49 wydanie przeglądu informacyjnego zawierającego newsy o artystach z całego świata.

Wśród wszystkich tegorocznych wydawnictw mnóstwo zamieszania spowodowali El-P & Killer Mike. Wspólny projekt tych artystów pod nazwą Run The Jewels znalazł uznanie w oczach wielu stron muzycznych i słuchaczy. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia duet wypuścił teledysk do jednego z najmocniejszych utworów z płyty – „A Christmas F*cking Miracle”. Przy okazji wykonawcy przygotowują się do wydania wersji deluxe „Run The Jewels” rozszerzoną o remiksy Dave’a Sitka, DJ’a Qberta i Blue Sky Black Death. Więcej informacji o tym materiale w tym miejscu.

Pod koniec września pojawił się w obiegu nowa płyta grupy Blindspot, „Mars Athletics – The Album”. Niemiecki duet wywodzący się z Augsburga przedstawił udany follow-up do wcześniejszych płyt (m.in. „Apart” i „A Fine Mess EP”). Producent Dot i raper Mr. Feat nagrali krótki album dedykowany fanom muzyki hip hopowej w korzennym wydaniu. Edycja winylowa projektu trafiła do sprzedaży dzięki Anette Records.

26 listopada odbyła się premiera płyty brytyjskiej artystki o pseudonimie Eska, „Gatekeeper EP”. Pochodząca z Zimbabwe twórczyni przygotowała EP-kę zawierającą kilka ciepłych utworów. Wydawnictwo promowane tytułowym nagraniem z projektu wyprodukowała Eska, David Okumu, Matthew Herbert i Louis Hackett. Materiał trafił do obiegu w wersji elektronicznej i fizycznej (limitowana edycja płyt winylowych).

Jedna z kanadyjskich grup hip hopowych, Dragon Fli Empire, wypuściła jesienią tego roku nowy album „Mission Statement”. Wydawnictwo Teekaya & DJ’a Cosma wypadło więcej niż przyzwoicie, co zostało odnotowane przez media. Płytę promuje kilka singli, w tym utwór otwierający LP zatytułowany „Ain’t Goin’ Down”. Duet nakręcił też teledysk do tego nagrania. Artykuł poświęcony „Mission Statement” pojawił się wcześniej na łamach UCTL.

29 października odbyła się premiera nowego materiału Vinnie’ego Paza, „Carry On Tradition”. Artysta po wydaniu w poprzednich latach „Season of the Assassin” i „God of the Serengeti” opublikował EP-kę zawierająca nagrania wyprodukowane przez m.in. The Arcitype’a, C-Lance’a i MTK. Na tydzień przed wypuszczeniem projektu pojawił się videoclip nakręcony do głównego singla promującego płytę – „Is Happiness Just A Word?”. W tym utworze gościnnie udzieliła się też Yes Alexander.

Jeżeli poszukujecie porządnej kompilacji dedykowanej brzmieniom instrumentalnym, to warto zapoznać się z nowym wydawnictwem Melaza, „Daydreaming 3”. Tracklista projektu zawiera nagrania m.in. Someplinga, Suplingtona, CrackZilli, Östera, Esbe, BeatsByD i Constrobuza. Wszystkie informacje oraz link do pobrania składanki jest dostępny na stronie twórcy materiału. Przy okazji też dodam, że 3 część tej serii to kolejna udana składanka przygotowana przez Melaza. Wcześniej promotor i aktywista muzyczny wypuścił 3 odsłony projektu „Jazzy Trip”, „The Alchemy Of The Moods” czy „Camouflage”.

Wczesną jesienią zapowiadano wspólny projekt Blu & Nottza, „Gods In The Spirit”. Po zaprezentowaniu trzech singli – „Boyz II Men”, „End of the World” i „Crooks in Castles” – przyszła kolej na pełną EP-kę. Płyta zawiera łącznie 6 tracków i stanowi kolejny materiał zrealizowany przez artystów z Kalifornii i Virginii. Wydaniem produkcji zajęło się Coalmine Records, zaś promocją Diamond Media 360. Gościnnie na EP-ce udzielili się ANTHM, Homeboy Sandman, sene, Johaz, Aloe Blacc, Co$$, Versis, ScienZe, Definite Mass oraz Rashad. Stream projektu dostępny na Soundcloudzie.

W kwietniu tego roku ukazał się wspólny album twórców z Detroit, Nametaga & Namelessa„For Namesake”. Projekt wydany przez Brick Records wypadł naprawdę korzystnie i dzięki temu doczekaliśmy się follow-upu do tej produkcji. Premiera „REDO” odbyła się 12 listopada, a jednymi z singli promujących materiał są utwory „Step Up” z udziałem Red Pilla i „Awwwe Man”. Wydawnictwo dostępne do pobrania na iTunes.

Czytaj więcej…