W drugiej dekadzie listopada pojawił się kolejny projekt Jus Daze’a, „Walk Twice As Hard”. Wykonawca z Queens po wcześniejszych wydawnictwach – m.in. „Common Law” i „Bow II The Bow (EP)” – ponownie dostarcza udaną płytę. Za warstwę muzyczną na albumie odpowiadają B.illing, Subpdp, Stradivarius, Mighty Fuzz Young, Richie Beretta oraz inni producenci. Gościnnie na LP wystąpili MVP & Devo D. Materiał dostępny do pobrania na Bandcampie.

W trakcie ostatniej jesieni głośno było o płycie Yancey Boys zatytułowanej „Sunset Blvd.”, która została w całości oparta o stare beaty Jay Dee. Krótko po premierze tego materiału pojawił się kolejny projekt wykorzystujący muzykę J Dilli. Akomplice Clothing wraz J Dilla Foundation wydało siódemkę zawierającą singiel „Two Lips”. Beat do tego utworu pochodzi z katalogu niezapomnianego producenta z Detroit, zaś wokale dołożył tutaj Joey Bada$$.

Wśród wielu międzynarodowych kolektywów producenckich znajdziemy też francuskie The French Touch Connection. W połowie ub. miesiąca TFTC obchodziło swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowano rozszerzoną kompilację „Mysterious Lane”. Wydawnictwo zawiera 36 tracków autorstwa różnych wykonawców. Ze względu na obszerną zawartość, projekt podzielono na dwie części. Całość materiału podzielono na porządną stronę A i nie odstającą poziomem stronę B, a następnie udostępniono na Bandcampie.

Shafiq Husayn cały czas przymierza się do wydania swojej nowej płyty. Zapowiedzi dotyczące albumu „The LooP” pojawiają się w sieci już od dłuższego czasu. Pod koniec ub.r. członek Sa-Ra Creative Partners wypuścił kolejny teaser przed tym wydawnictwem. „Alignment: Beats Tru Mentals Vol. 2” to druga część beat tape’u poprzedzającego wydanie longplaya tego twórcy. Materiał dostępny do darmowego pobrania za pośrednictwem Soundclouda.

The Audible Doctor to jeden z najbardziej zapracowanych członków Brown Bag AllStars. W lipcu b.r. producent i raper w jednym wypuścił „The Summer Tape”. Wydawnictwo zawiera 7 tracków powstałych przy wsparciu plejady artystów. W nagraniu „Wings Part 2” gościnnie wystąpiła wokalistka Francesca. Do tego utworu nakręcono również sympatyczny i niesztampowy videoclip. Oprócz tego nowojorski wykonawca zrealizował obraz do tracka „Dirty Nigga” z udziałem Chaundona. „The Summer Tape” znajdziecie na Bandcampie.

Coalmine Records i Diamond Media 360 prezentują debiutancki album One Dae, „Daes & Times”. Płyta artysty pochodzącego z Bostonu powstała przy udziale znanych wykonawców. Gościnnie wystąpili m.in. C-Rayz Walz, DJ Dutchmaster, Evidence, Sean Price i Statik Selektah, zaś o warstwę muzyczną zatroszczyli się Analogic, Ayatollah, Domingo, JBL The Titan, M-Phazes, Marco Polo, P.A.W.S.Nova. Płyta dostępna do odsłuchu na Soundcloudzie.

W listopadzie ukazało się kilka charytatywnych projektów poświęconych na rzecz ofiar Tajfunu Haiyan. Oprócz prezentowanych uprzednio w serwisie „Beats for the Philippines” i „Tacloban HOPE” ukazała się też kompilacja przygotowana przez Cosmic Compositions. „Cosmic Compositions Avant Garde Series Vol.3 [Sun Ra]” zawiera aż 35 utworów różnych artystów. Dodatkowo płyta jest dedykowana wielkiemu artyście, który powinien być kojarzony przez każdego sympatyka hip hopu, Sun Ra. Wydawnictwo opublikowano na Bandcampie.

Ill Adrenaline Records dało się poznać jako wytwórnia płytowa wypuszczająca materiały oparte o korzenne brzmienie hip hopowe z lat 90.tych. 10 grudnia ub.r. trafiła do obiegu wspólna płyta Paranoma & Purpose’a, „Life Outside The Frame”. Przedstawiciele kolektywu Tragic Allies przygotowali 19 tracków podanych w boom-bapowym stylu. Singlami promującymi wydawnictwo wybrano utwory „Dayz Go By”, „Microphone Phenomenal” oraz „Interlude To Your Mood”. Do dwóch pierwszych nagrań powstały również teledyski.

J-Zone należy do wyjątkowych artystów na skalę światową. Nowojorski raper, producent i dziennikarz w jednym (patrz: książka „Root for the Villain: Rap, Bullshit and a Celebration of Failure”) wypuścił we wrześniu ub.r. album „Peter Pan Syndrome”. W wypuszczonym pod koniec sierpnia nagraniu video nowojorczyk opowiada o używanym przez siebie sprzęcie, procesie twórczym i zamiłowaniu do starego brzmienia płyt muzycznych. J-Zone podaje tutaj całą prawdę na temat współczesnej muzyki i tego, w jaki sposób zyskuje na swoich ograniczeniach i popełnianych przez siebie błędach. „Peter Pan Syndrome” można nabyć na Bandcampie.

We wrześniu ukazała się wspólna EP-ka Guilty Simpsona & Small Professora, „Highway Robbery”. Dzięki temu wydawnictwu znacznie więcej osób dowiedziało się o drugim z tych wykonawców. Jednak ten twórca nadal jest mocno niedoceniany. A szkoda, ponieważ mieszkaniec Filadelfii dostarcza naprawdę dobrej muzyki, czego przykładem jest jego świeży beat tape „Nasty Jawns”. Kolejny udany materiał autorstwa amerykańskiego beatmakera zawierający 6 porządnych utworów.

Kilka tygodni temu pojawił się na naszej stronie artykuł o płycie „The Beginning” Pod Kluczem. Oprócz tego wydawnictwa polski producent ma na swoim koncie m.in. projekt poświęcony J Dilli, „Dillatreats”. Blisko 20-minutowy tribute zawiera 10 tracków wyprodukowanych od nowa, według własnej interpretacji rodzimego beatmakera i na podstawie sampli z winyli użytych przez znamienitego amerykańskiego artystę. „Dillatreats” można znaleźć na Soundcloudzie. Projekt dostępny do darmowego pobrania (link na SC).

W tej chwili na całym świecie powstają kompilacyjne albumy. Każdego tygodnia pojawiają się nowe materiały z Europy, Ameryki Północnej czy Azji. Z tego ostatniego kontynentu pochodzi projekt „Beautiful Moment Vol. 1”. Za wydaniem składanki stoi południowokoreańska strona muzyczna Beautiful Moment Company. Tracklista tej płyty obejmuje nagrania głównie azjatyckich twórców – White Raina, A Pozitiva, Otokaze, Shirosky’ego czy M!ndtripa. „Beautiful Moment Vol. 1” można bezpłatnie pobrać na ulubionym przez wszystkich Bandcampie.