Wśród wielu progresywnych artystów hip hopowych znajdziemy przedstawiciela amerykańskiego Lexington, Nemo Achidę. Wykonawca opublikował do tej pory kilka dobrze odebranych projektów, w tym „Nemotional”, o którym pisałem wcześniej na stronie. W ub.r. ukazał się jego nowy materiał, „Midnight Magic”. Wersja extended płyty jest promowana poprzez kilka nagrań, w tym utwór „Global”. Do tego tracka nakręcono również videoclip.

Po dłuższej przerwie Sage Francis przygotowuje się do wydania nowego albumu. Założyciel wytwórni płytowej Strange Famous Records planuje premierę „Copper Gone” na początku czerwca. Zanim to nastąpi, wykonawca zamierza przeprowadzić kampanię promocyjną zakrojoną na dużą skalę, obejmującą też jego ostatni projekt, „Sick To D(eat)h”. Właśnie z tej kompilacji pochodzi singiel „Blue”. Nakręcony do tego nagrania teledysk prezentuje się zacnie.

Pomimo tego iż od początku roku minęły raptem (już?) niecałe 10 tygodni, to przez ten czas ukazało się sporo ciekawych wydawnictw. Jeden z takich projektów pochodzi od amerykańskiego producenta Keitha Science’a. Beatmaker z New Jersey przygotował kolejny po „Vessels of Thought Volume II” udany instrumentalny materiał zatytułowany „Hypothalamus”. Tracklista albumu obejmuje 12 tracków stojących na co najmniej porządnym poziomie. Wydawnictwo ujrzało światło dzienne w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty kompaktowe i winylowe), po które można sięgnąć na Bandcampie.

Nujabes to jeden z najwybitniejszych producentów z końca lat 90.tych i pierwszej dekady tego wieku. W lutym minęły 4 lata od śmierci tego wybitnego japońskiego artysty. Wpływ Jun Seby na środowisko muzyczne oraz wiele innych osób nadal jest silny. Przykład tego można znaleźć w postaci coveru utworu „Aruarian Dance” w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Korei Południowej. Kreatywność wielbicieli muzyki nie zna granic.

Każda lokalna scena hip hopowa w Stanach Zjednoczonych posiada oryginalny styl. Przedstawiciele wywodzący się z Chicago szczególnie w niezależnych kręgach muzycznych prezentują charakterystyczne oblicze produkcji dla tego miasta. Jako przykład można podać świeży singiel Mulatto Patriota i Simeona Viltza z grupy The Primeridian, „Funky Junkie”. We wspólnym utworze tych artystów wystąpili też Psalm One i Awdazcate. Nagranie pochodzi z wydanego ponad miesiąc temu przez Bonafyde Media/All Natural. albumu duetu z Wietrznego Miasta, „Ray Elementary”, który znajdziecie na Bandcampie. Wydawnictwo dodatkowo promują kompozycje „Once Again” oraz „Hot Day”.

Obecnie bez problemu można znaleźć multum miksów publikowanych przez artystów, strony muzyczne i wiele innych osób. Jeden z najciekawszych i najlepiej przygotowanych materiałów z ub.r. pochodzi od DJ’a Iriego. Holender przy współpracy z S.O.U.L. Productions wydał kilka miesięcy temu „Sample Chain Found!”. Tytuł mixtape’u znakomicie oddaje charakter wydawnictwa. 55-minutowe wydawnictwo można odsłuchać na Soundcloudzie i/lub bezpłatnie pobrać (odnośnik na SC).

Artyści związani z Mello Music Group wykazują się często dużą pomysłowością. Jedni z producentów wydających u MMGApollo Brown i Gensu Dean – zamienili się miejscami. Pierwszy z nich zajął się remiksami wybranych utworów ze wspólnej płyty GD i Planet Asii, „Abrasions”. Z kolei drugi zajął się albumem AB & Guilty Simpsona, „Dice Game”. Trzeba przyznać, że powstałe w ten sposób EP-ki wypadają na dobrym poziomie. „Dice Game: Shaken” oraz „Abrasions: Stitched Up” znajdziecie na niezawodnym Bandcampie.

Stones Throw Records doczekało się różnych follow-upów, tribute’ów i pozostałych wydawnictw odnoszących się do bogatego katalogu tej wytwórni płytowej. Najczęściej pojawiają się materiały poświęcone twórczości Madliba, MF Dooma i J Dilli. Przed kilkoma miesiącami DJ Skarface połączył tych artystów na jednym projekcie. „MadDILLAiny” stanowi krótki, aczkolwiek doskonały mix powstały w wyniku zestawienia wokali dwóch pierwszych wykonawców ze słynnego albumu „Madvillainy” z beatami Jay Dee. Blend tape wysokiej jakości, dostępny do darmowego pobrania na Soundcloudzie.

W ub.r. Beatrock Music wydało kilka materiałów różnych twórców. Obok „Sun Of A Gun” i „The Lean Sessions EP” Bambu czy „Beats Speak 2” 6Fingersa, nakładem tej wytwórni płytowej ukazała się płyta Rocky Rivery, „Gangster of Love”. Wydawnictwo z końca października to drugi projekt tej raperki, znanej wcześniej z pracy w roli dziennikarki muzycznej. Porządny projekt, który zasługuje na szerszy rozgłos w branży.

Illect Recordings posiada liczną grupę artystów, z którymi współpracuje na co dzień. Wśród nich znajdziemy filadelfijskiego producenta Wesa Pendletona. 14 stycznia odbyła się premiera nowego materiału amerykańskiego beatmakera, „Refined EP”. Czwarty instrumentalny projekt tego wykonawcy (wcześniej ukazały się „My Life Complete”, „Love” i „Pads”) to najbardziej dopracowany materiał w jego karierze muzycznej. EP-ka godna polecenia wszystkim miłośnikom dobrych brzmień hip hopowych.

Obecnie niemal na każdym kroku można spotkać nowych i interesujących artystów. W pierwszym kwartale roku moim zdecydowanym faworytem jeżeli chodzi o świeżych wykonawców na scenie hip hopowej jest grupa The Ol’ Days. Przedstawiciele chicagowskiego undergroundu wydali 16 stycznia album „1979”. Ki Of NC & Rookie Chi przygotowali zabawną, mądrą i przede wszystkim dopracowaną płytę. Wydawnictwo promuje singiel „Keep On”, który wraz z całą zawartością tego materiału trafił na Bandcampa.

W styczniu DJ Spinna uraczył nas nowym utworem. „The Resurge” to nie byle jaki singiel, ponieważ został zapisany na konto Jigmatas, grupy współtworzonej przez tego producenta i rapera Kriminula. Począwszy od połowy lat 90.tych nowojorska formacja zdobyła wielu fanów niezależnego rapu. Po dłuższym okresie w zawieszeniu, Jigmatas w końcu zabrali się do kończenia prac nad kolejną płytą. „The Resurge” wypadło obiecująco i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to ich pełne wydawnictwo trafi do sprzedaży jesienią tego roku.