Cotygodniowy przegląd informacyjny #59Okres wakacyjny w pełni. W czasie, gdy jedni odpoczywają i w pełni korzystają ze słonecznych i ciepłych dni, inni muszą pracować. W przypadku naszego serwisu póki co nie ma mowy o dłuższej labie, aczkolwiek staramy się korzystać przy tym z pięknej pogody. W drugiej połowie tego miesiąca pojawi się u nas sporo dobrego. Oprócz artykułów o wydawnictwach płytowych i wpisów przypisanych do stałych rubryk na stronie, skupimy się też nad tym, aby wyrównać szereg zaległości, które nagromadziły się w ubiegłych miesiącach. W najbliższych dniach udostępnimy kilka nowych odsłon przeglądu informacyjnego. W dniu dzisiejszym skupimy się na świeżych newsach. Natomiast później przejdziemy do informacji z czerwca i początku lipca.

Z serii: przegapione płyty z pierwszej połowy 2014 roku. Doświadczony raper z Bostonu, Akrobatik, wypuścił pod koniec maja swój trzeci solowy album, „Built to Last”. Emcee postanowił wypuścić LP całkowicie niezależnie, co też odbiło się na promocji tego materiału. Warstwą muzyczną na projekcie zajęli się m.in. DJ Fakts One, DJ Supa Dave, Hezekiah oraz Paten Locke. Z kolei wśród pozostałych gości na płycie pojawili się starzy znajomi Akrobatika z Reksem, Mastą Ace’em, Mr. Lifem i Edo.G na czele.

Katalog Mello Music Group obejmuje płyty różnych wykonawców. We wrześniu 2011 roku nakładem tej wytwórni płytowej ukazał się album DTMD, „Makin’ Dollas”. Pomimo sporej wartości wydawnictwo przeszło bokiem i póki co amerykańska formacja skupiła się na wypuszczaniu kolejnych materiałów własnym sumptem. W tym miesiącu doczekaliśmy się świeżej płyty od duetu, „antoine jameson”. Longplay powstał przy wsparciu m.in. Slimkata78, Drew Dave’a i Kenna Starra.

Wśród wszystkich niezależnych artystów ze Stanów Zjednoczonych, Kev Brown od lat może liczyć na wsparcie sporego grona sympatyków. Przedstawiciel Low Budget i Redefinition Records systematycznie wydaje różne materiały. W bogatym katalogu tego artysty znajdziemy płytę „The Brown Album”, która jest alternatywną wersją „The Black Album” Jay-Z. W tym miesiącu do sprzedaży trafił projekt „Songs Without Words Vol. 3: Brown Album Instrumentals” zawierający wybrane instrumentale z „The Brown Album”. Wartościowy materiał.

Wszelkiego rodzaju kompilacje cieszą się dużą popularnością na świecie. Często składanki są wydawane przez platformy łączące artystów z różnych krajów. W tym tygodniu ukazała się kolejna płyta sygnowana przez Expansions Collective. „Expansion Sound Vol.2” stanowi zbiór aż 27 tracków autorstwa mniej i bardziej znanych twórców. Ackryte, Handbook, Sir Froderick, Robot Orchestra, Giorgio Oehlers, Buscrates, Mecca:83, Keor Meteor, Doc Mastermind, Sun Raw i inni pojawili się na tym albumie.

W natłoku premier płytowych łatwo można przeoczyć wartościowe projekty. Wśród lipcowych wydawnictw godnych polecenia nie powinniśmy pominąć nowego albumu Wildchilda„T.G.I.F. (Thank God It’s Funky)”. Longplay wypuszczony przez SomeOthaShip Connect powstał przy wsparciu m.in. Aloe Blacca, J-Ro i Jamie Lidella. Produkcją poszczególnych utworów zajęli się oprócz gospodarza LP Damon Frost, Georgia Anne Muldrow, Kev Brown oraz Shash’U.

W pierwszej połowie tego roku hucznie obchodzono 20-lecie premiery „Illmatica”. O kultowym albumie Nasa pojawiło się publikacji, które skutecznie pomogły w promocji specjalnego wydawnictwa „Illmatic XX”. Jednak to nie koniec odniesień do tego projektu. Mass Appeal opublikowało teledysk do utworu „Represent”, który powstał w ramach konkursu ogłoszonego pewien czas temu przez Nasira Jonesa. W tym obrazie wykorzystano ujęcia z różnych videoclipów Nasa, a także posłużono się scenami z filmu „Złodziej z Bagdadu” („The Thief of Bagdad”).

W gronie najbardziej oczekiwanych płyt, które mają trafić do obiegu w następnych miesiącach, znajdziemy miejsce dla projektu Souls Of Mischief & Adriana Younge’a„There Is Only Now”. Wspólne wydawnictwo legendarnej formacji hip hopowej i utalentowanego producenta trafi do sprzedaży 19 sierpnia dzięki Linear Labs. W sieci pojawił się kolejny singiel zapowiadający album, „All You Got Is Your Word”. W następnych tygodniach powinniśmy otrzymać nowe informacje o tym nadchodzącym LP.

Europejscy wykonawcy systematycznie dostarczają wartościowych nagrań. W maju ukazała się płyta formacji Anteek Recipes„The EP”. Duet Dirty Hairy & Shuteyes nagrali przyjemny materiał utrzymany w jazz-hopowym klimacie. Wydawnictwu towarzyszą dwie siódemki – „Leave It At That” b/w „Late For Work” oraz „Hot Rhythm” b/w „Little Stories”. Nagrania tej grupy są przeznaczone głównie jazzowym kocurom i kotkom, ale nie tylko.