Cotygodniowy przegląd informacyjny #61Czas płynie nieubłaganie. Jeszcze niedawno obchodziliśmy Boże Narodzenie i świętowaliśmy Nowy Rok, a już na kalendarzu mamy 3 lutego. Jednym słowem – wszystko po staremu. Na szczęście nie ma co narzekać na pogodę, gdyż kolejny raz mamy ciepłą i niestwarzającą większych kłopotów zimę (amatorzy białego szaleństwa znowu czują się niepocieszeni). Przyznam, że początkowo planowałem wejść w 2015 rok z przytupem, ale sprawy osobiste trochę wyhamowały pewne założenia. Jednak nie ma tego złego, co na dobre nie wyszłoby. Po miesiącu borsuczenia w końcu zabieram się do wytężonej pracy, jak to mawiał klasyk – bez żadnego ziewania. Mnóstwo mniejszych i większych projektów czeka w kolejce do zrealizowania. Zanim zabiorę się za różne przedsięwzięcia, to czeka na Was seria artykułów. Zaczynamy od kolejnej odsłony przeglądu informacyjnego.

Polskie Nagrania, legendarna polska, państwowa wytwórnia płytowa została sprzedana. Za trzecim podejściem spółkę skarbu państwa w stanie upadłości likwidacyjnej nabyło Warner Music Poland za 8,1 mln złotych. Tym samym ogromny katalog Polskich Nagrań trafił do polskiej filii ogromnego zagranicznego koncernu. Trudno przewidzieć, jaka będzie polityka Warnera wobec całości zbiorów pozostawionych przez polską firmę, a gromadzonych od lat 50.tych ub.wieku. Treściwy komentarz w tej sprawie napisał na blogu Polifonia Bartek Chaciński, który słusznie zauważa, że teraz będą możliwe reedycje starych płyt na większą skalę i upublicznienie tej części katalogu Polskich Nagrań, która nie ujrzała dotąd światła dziennego. Z drugiej strony, trudno zrozumieć to, że tak łatwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrezygnowało z próby wsparcia PN, co daje obraz stanu, w jakim znajduje się „kultura” w tym kraju.

Weteran hip hopowy z nowojorskiego Brooklynu, DJ Skizz, wypuścił jesienią 2013 roku płytę „BQE The Brooklyn-Queens Experience”. Producencka płyta członka załogi Halftime Radio Show wypadła naprawdę porządnie. Początkowo projekt ukazał się jedynie na kompaktach. Po 1,5 roku od premiery wydawnictwa, „BQE” doczekało się też wydania winylowego. DJ Skizz przy współpracy ze Slice Of Spice Records przygotował kolekcjonerską edycję albumu. Materiał rozszerzono o siódemkę „Hot Breath”. W tym nagraniu udzielili się Your Old Droog, Sean Price, Lil’ Fame i Milano Constantine.

W zeszłym miesiącu minęły już 4 lata od premiery płyty Akua Naru, „The Journey Aflame”. Album artystki zamieszkałej w Kolonii okazał się sukcesem i dotarł do szerokiego grona odbiorców. Po dłuższym czasie spędzonym głównie na koncertowaniu w różnych krajach, twórczyni zapowiedziała wydanie nowego LP – „The Miner’s Canary”. 27 stycznia pojawił się w sieci teledysk nakręcony do głównego singla zapowiadającego album, „Heard”. Prosty, chociaż pasujący do tego utworu obraz. W przyszłych tygodniach powinniśmy poznać więcej szczegółów dotyczących następnej płyty Akua Naru.

Kolektywy muzyczne w cenie. Od pewnego czasu działa crew producenckie z francuskiego Strasbourga, The 13 Looters. Grupa zrzeszająca 13 beatmakerów wydała w 2013 roku pierwszą płytę, „Frankie Chops: The Last Tape”. W grudniu ub.r. Francuzi postarali się o drugi kompilacyjny album – „Frankie Chops: The Digger, The Drifter, The Trigger”. Instrumentalne wydawnictwo mające charakter soundtracku doczekało się także wersji winylowej.

Pod koniec listopada ub.r. pojawiła się informacja dotycząca kultowego miejsca dla nowojorskiej sceny hip hopowej, HeadQCourterz / D&D Studios. Strona DJPremierBlog.com poinformowała, że budynek, w którym mieści się legendarne studio nagraniowe ma nowego właściciela zamierzającego postawić w tym miejscu nowe obiekty mieszkalne. Następnie sprawy potoczyły się bardzo szybko i już w grudniu DJ Premier musiał opuścić ten obiekt. Trudno powiedzieć, w jakim miejscu i czy w ogóle odrodzi się słynne HeadQCourterz.

Paryska wytwórnia płytowa Cascade Records to już sprawdzona marka w branży muzycznej. Od kilku lat francuski label wypuszcza muzykę na odpowiednio wysokim poziomie. 19 listopada ub.r. zadebiutował kolejny projekt opublikowany nakładem tej oficyny wydawniczej – „Eclipse EP”. Wydawnictwo stworzyło francuskie trio – Holy Two (Elodie & Hadrien) i Zerolex. Jak zwykle materiał wypuszczony przez CR spełnia odpowiednio wysokie standardy. Płyta dostępna w sprzedaży w postaci elektronicznej i fizycznej.

Chillhop to serwis muzyczny z siedzibą w Amsterdamie. Holenderska platforma jest dedykowana sympatykom głównie brzmień instrumentalnych. Od dłuższego czasu Holendrzy tworzą różnego rodzaju miksy i kompilacje. W ostatnim kwartale ub.r. dzięki nim otrzymaliśmy składankę „The Essenchills Volume 1”. Tracklista płyty obejmuje nagrania deeBa, Esbe, Stana Forebeego, Snow Fox Apprentice czy Jazz Spastiks. „The Essenchills Volume 1” można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Bandcampa.

Nowojorski producent Ray West ma za sobą udany rok, w którym wypuścił kilka naprawdę dobrych materiałów. W listopadzie ub.r. ukazał się follow-up do jego wspólnego projektu z O.C., „Ray’s Cafe”. Wydawnictwo w rozszerzonej wersji zawiera bonusowe i niepublikowane dotąd utwory. „Ray’s Cafe: The After Hours EP” trafiło do sprzedaży na czerwonej edycji płyt winylowych. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy wspólną EP-kę tego twórcy i Johna Robinsona, „Sample & Percussion”.