Cult Classic Records przedstawia nowe projektyPrzy obecnym kształcie branży muzycznej nie raz trzeba mocno natrudzić się, aby trafić ze swoją twórczością do określonej niszy odbiorców. Istnieje wiele sposobów do osiągnięcia tego celu, aczkolwiek przebicie się zarówno w mainstreamie, jak i w niezależnych kręgach nie należy do najłatwiejszych zadań. Coraz więcej do powiedzenia w tej kwestii mają labele zakładane przez serwisy muzyczne lub promotorów. W tej drugiej kategorii znajdziemy oficynę wydawniczą założoną przez Boba42jh i Thomasa Prime’a, Cult Classic Records. Wspólne przedsięwzięcie Brytyjczyków powstało blisko dwa lata temu i w szybkim tempie zwróciło uwagę na siebie fanów głównie instrumentalnego hip hopu i nurtów pokrewnych. W tym miejscu przygotowałem podsumowanie dotychczasowej działalności CCR w tym roku.

Pierwsze informacje dotyczące Cult Classic Records pojawiły się w lipcu 2011 roku. Bob42jh wraz z Thomasem Prime’em szybko przystąpili do działań. Pierwszym projektem sygnowanym logiem tego labelu okazała się kompilacja nagrań artystów związanych z tą oficyną wydawniczą. „Friends and Family” trafiło półtorej roku temu i obfitowało w tracki m.in. TwoDaystoAlaski, Marcusa D, K-Murdocka, LEMS-a, Ljonesa czy Berry Weight. W następnych miesiącach dzięki współpracy nowo powstałej oficyny wydawniczej z szeregiem różnych twórców, ukazało się naprawdę wiele zacnych płyt. Wśród tych projektów dominują EP-ki i longplaye stricte instrumentalne, ale nie brakuje też nagrań z wokalami. Warto tutaj wymienić produkcje m.in. Ljonesa („Soul Below”), Thomasa Prime’a („The Instrumental LP Vol. 1 & 2”, „The Night & Day EP”), Breezewaxa („Impressions Vol. 2”, „Native Sun”), P.R-a („Introspection EP”) czy Yeiva („Immersion”). W ostatnim czasie CCR wypuściło kolejne wartościowe wydawnictwa. Najświeższym z nich jest wydana 11 maja kompilacja „Friends and Family 2”.

Cult Classic Records - Friends and Family 2Follow-up do debiutanckiego materiału Cult Classic Records wzbudził zainteresowanie wielu słuchaczy. Projekt w oka mgnieniu rozprzestrzenił się po świecie głównie za sprawą dużego rozmachu towarzyszącemu temu wydawnictwu. „Friends and Family 2” zawiera aż 36 tracków utrzymanych w klimacie hip hopu, downtempo, brzmień abstrakcyjnych czy trip-hopu pochodzących łącznie od 40 artystów. Niepublikowane dotąd nagrania, nowe utwory i remiksy – wszystko to trafiło na ten podwójny album. Autorami poszczególnych kompozycji na „F&F 2” są m.in. Emancipator & Witness, Thomas Prime, Funky DL, Jenova 7, Blazo, Marcus D, Akin, Nicholas Cheung i Ljones.

„Friends and Family 2” przesłuchacie tradycyjnie na Bandcampie. Za pośrednictwem tego serwisu można także pobrać pełną kompilację. Dodatkowe odnośniki do tego projektu, w tym części A i B, znajdziecie też poniżej.

DOWNLOAD Cult Classic Records – „Friends and Family 2”
SIDE A: http://cultclassicrecords.com/SIDEA.html
SIDE B: http://cultclassicrecords.com/SIDEB.html

Tracklista

 1. Blazo – End of The World [SIDE A]
 2. Nicholas Cheung – Dat Jazz [SIDE A]
 3. Jenova 7 – Sunrise feat. Hal McMillen [SIDE A]
 4. MasterClass & BlendyCello – Still Screaming [SIDE A]
 5. Ljones – Ghosts In The Machine [SIDE A]
 6. Daimyo – Emotions feat. Abgohard (Thomas Prime’s Instrumental Dub) [SIDE A]
 7. TwoDaystoAlaska – Beginnings [SIDE A]
 8. Thomas Prime – Two Below [SIDE A]
 9. Ed Lau – Slo Globe [SIDE A]
 10. Yinyues – Memories [SIDE A]
 11. Senpai & Thomas Prime – Battle Scar [SIDE A]
 12. Breezewax – Halo [SIDE A]
 13. Eddie – 10303 [SIDE A]
 14. trog’low – Tokyo [SIDE A]
 15. Marcus D – Soliloquy [SIDE A]
 16. Bakoda – Kings & Samurai Baseball [SIDE A]
 17. DJ Ezasscul – Chill [SIDE A]
 18. P.R – Colours feat. Kondor [SIDE A]
 19. Esbe – Reverie [SIDE A]
 20. BioLogic – Hip Hop Head Count (prod. MAARTN) [SIDE B]
 21. SoulChef – On & On feat. Landon Wordswell [SIDE B]
 22. KenjiiTheWise – How You Livin (prod. Joseph Jacobs) [SIDE B]
 23. Marchitect & Dr.Drumah – Got That feat. Jas Mace [SIDE B]
 24. Funky DL – Clock Watchers (Thomas Prime Remix) [SIDE B]
 25. Thomas Prime & Tiff The Gift – LIFE feat. Akin Yai, Awon & Dicap [SIDE B]
 26. Benny Freestyles – Different Kind of High (prod. Thomas Prime) [SIDE B]
 27. Thomas Prime – The Healing feat. Landon Wordswell [SIDE B]
 28. None Like Joshua – The Only Thing I Know (prod. Tulpa) [SIDE B]
 29. Daimyo – 1050 feat. Abgohard [SIDE B]
 30. Thirtyseven – Rectangular Businessman (prod. Daimyo) [SIDE B]
 31. Hump Jones – No Days Off (prod. Daimyo) [SIDE B]
 32. Witness – Fingers On A Violin (prod. Emancipator) [SIDE B]
 33. Bein – Papers & Stamps (Thomas Prime Remix) [SIDE B]
 34. Awon – Her (Kameleon Beats Remix) [SIDE B]
 35. Shirosky – Chai Latte feat. Awon, Thomas Prime, White Rain & Mini Lee (Tom’s Mix) [SIDE B]
 36. TwoDaystoAlaska – Evergreen (Thomas Prime’s Remix feat. Landon Wordswell, Jas Mace & Awon) [SIDE B]

Oprócz świeżo wypuszczonej składanki, Cult Classic Records opublikowało przez niecałe 5 miesięcy tego roku 5 różnych projektów. W połowie stycznia b.r. ukazał się krótki album producenta z amerykańskiego Oregonu – Black Chambera. Instrumentalna płyta mieszkańca Portland zatytułowana po prostu „Black Chamber” zawiera 8 kompozycji wywodzących się z jazzu i skrzętnie łączących także inne nurty muzyczne. Swoistą wisienką na torcie jest tutaj ostatni track, cover „While My Guitar Gently Weeps” Wu-Tang Clanu.

Landon Wordswell - The Mourning After PillPo tym materiale doczekaliśmy się w marcu zapowiadanego od pewnego czasu longplaya artysty pochodzącego z tej samej miejscowości, co Black ChamberLandona Wordswella. Album przygotowany przez tego rapera należy pod pewnymi względami do jednych z najbardziej wyjątkowych projektów ostatniego czasu. Wszystko to za sprawą bardzo osobistego charakteru materiału opowiadającego o trudnych kolejach losu autora tego longplaya. Warstwą muzyczną projektu zajęli się Sketch, Thomas Prime, Kondor i Rice Master Yen. Utworami wybijającymi się ponad przeciętność są na tej produkcji zdecydowanie „Forget Everything” oraz „Clip Those Wings”, wykorzystujący sampel ze słynnego nagrania Lamb„Gabriel”.

Album wydany przed blisko trzema miesiącami został udostępniony do darmowego pobrania na Bandcampie. Alternatywny link do „The Mourning After Pill” umieściłem poniżej.

DOWNLOAD Landon Wordswell – „The Mourning After Pill”

Tracklista

 1. No Love [Intro] (prod. Sketch)
 2. Dinner In Paris feat. DJ Prizewell (prod. Sketch)
 3. Forget Everything (prod. Thomas Prime)
 4. Water Under The Bridge feat. Chris Burns (prod. Kondor)
 5. Clip Those Wings feat. Lamb (prod. Thomas Prime)
 6. Falling In Love [Interlude] (prod. Thomas Prime)
 7. Start Over feat. Abigail Press (prod. Kondor)
 8. Everything I Did feat. Shea (prod. Kondor)
 9. Denial [Closer] feat. Andreya Triana (prod. Thomas Prime)
 10. Closer [Interlude] (prod. Thomas Prime)
 11. Can’t Complain feat. Lynn O’Brien (prod. Kondor)
 12. Dreamin’ [Goodnight] (prod. Kondor)
 13. I Know (prod. Rice Master Yen)
 14. Forget Everything [Chill Mix] (prod. Thomas Prime)

Również w marcu pojawił się nowy projekt kanadyjskiego producenta o pseudonimie BLEE. Wydawnictwo o jakże skomplikowanym tytule „BLEE Project” powstało przy udziale Jasa Mace’a z The 49ers, ABD, Zillaha, Soul Naturala, Prince Po, Othello oraz Poemsa. Szczególnie warto przyjrzeć się utworowi „Posses Remix” z udziałem ostatnich trzech raperów. Oprócz oryginalnych nagrań otrzymaliśmy też instrumentalne wersje tracków z tej rozszerzonej EP-ki.

Natomiast w ub. miesiącu otrzymaliśmy dwa nowe wydawnictwa od Cult Classic Records. W połowie kwietnia pojawił się album beatmakera Bambino o zawiłym tytule – „My Ribs Are Poking Through And I Feel Like Hell”. Artysta znany wcześniej z wydanych wcześniej projektów – „Monitors” (2010), „Cold Wood Burn” (2011) czy tegorocznego „Overseas” – przygotował 13 tracków z pogranicza trip-hopu i downtempo. Z kolei przed trzema tygodniami odbyła się premiera podwójnego wydawnictwa Awona, Kameleon Beats & Thomasa Prime’a„Love Supersedes II (Deluxe Edition)”. Pierwszą część albumu wyprodukował Brytyjczyk, zaś druga przypadła mieszkańcowi Filadelfii.

Wszystkie wydawnictwa wypuszczane przez Cult Classic Records trafiają na Bandcampa. Natomiast aktualności dotyczące działalności tego labelu znajdziecie na Twitterze i Facebooku. W dalszej kolejności pojawią się w serwisie oddzielne artykuły dotyczące wydawnictw Thomasa Prime’a i Landona Wordswella oraz kolejne podsumowanie działalności CCR.