CunninLynguists - Strange Journey Volume ThreeWe wstępie do tego artykułu proponuję na moment cofnąć się w czasie do przełomu XX i XXI wieku. Właśnie ten okres przypadał na gwałtowny rozwój undergroundu. Ponad dekadę temu do głosu co rusz dochodzili inni twórcy, wydając często płyty na wysokim poziomie, które po latach doczekały się kultowego statusu w branży. Artyści ze Stones Throw Records, Rawkusa, Definitive Jux, Babygrande, Rhymesayers Entertainment i wieloma innymi wytwórniami płytowymi na stałe zapisali się w historii rapu. W tym momencie niejeden artysta solowy czy grupa rozpoczynająca działalność naście lat temu może pochwalić się silnym wsparciem tysięcy sympatyków na całej kuli ziemskiej. Wśród nich znajdziemy formację rodem z Lexington w stanie Kentucky, CunninLynguists. W ub. miesiącu ukazała się wyjątkowa płyta tego zespołu, „Strange Journey Volume Three”, która powstała przy udziale ich fanów.

W okresie boomu w undergroundzie, oczy większości osób były zwrócone na twórców z East lub West Coastu, względnie na przedstawicieli Midwestu i Południa. Wykonawcy z pozostałych okręgów nie znajdowali się początkowo w centrum uwagi, aczkolwiek za sprawą niektórych artystów sytuacja ta szybko uległa zmianie. CunninLynguists odegrali dużą rolę w zdobyciu większego zainteresowania opinii publicznej postaciami z mniejszych ośrodków, które nie mogą konkurować popularnością z Nowym Jorkiem, Los Angeles czy Detroit. Już debiutancki album Deacona The Villaina (Emcee/producent) i Kno (producent), „Will Rap For Food”, uznano za jedną z większych niespodzianek w niezależnych kręgach hip hopowych. Wraz z wypuszczeniem przez amerykańską drugiej płyty, „Southernunderground” (wydawnictwo powstało przy udziale ówczesnego członka zespołu, Mr. SOS-a), akcje kolektywu poszybowały w górę. Świetnie odebrana przez media i słuchaczy produkcja pozwoliła im na uzyskanie miana jednych z najbardziej perspektywicznych przedstawicieli amerykańskiego undergroundu.

Przed wydaniem przez CunninLynguists trzeciego albumu, „A Piece Of Strange”, grupa posiadała pokaźne grono sympatyków po obu stronach Oceanu Atlantyckiego, a także w Australii. Wydawnictwo opublikowane w 2006 roku spotkało się z ciepłym odbiorem w środowisku. Od tego projektu pełnoprawnym członkiem kolektywu jest raper Natti. Podobnie można powiedzieć o kolejnej płycie formacji, „Dirty Acres”, która trafiła do sprzedaży 7 lat temu. Charakterystyczny styl nagrań zespołu powrócił w 2011 roku na longplayu „Oneirology”. Pomiędzy tymi produkcjami CunninLynguists wypuściło serię „Sloppy Seconds Volume 1-2” oraz „Strange Journey Volume 1-2”. W ub.r. grupa postanowiła zrealizować trzecią część tego drugiego wydawnictwa. Przy powstaniu tego materiału dużą rolę rolę odegrali fani zespołu.

CunninLynguists nagrali album "Strange Journey Volume Three"Trzecia część cyklu formacji ujrzała światło dzienne na ostatnie Prima Aprilis. Prace nad płytą wydaną nakładem Bad Taste Record i A Piece Of Strange Music rozpoczęły się ponad pół roku. Deacon The Villain, Kno i Natti postanowili nadać albumowi wyjątkowy charakter. W tym celu wystąpili z propozycją współpracy nad tym materiałem do sympatyków swojej twórczością. Jaką rolę odegrali wszyscy fani CunninLynguists? Bohaterowie tego artykułu za pośrednictwem portali społecznościowych poinformowali, iż drogą głosowania zostaną wyłonione koncepty poszczególnych utworów, goście na longplayu, okładka płyty i pozostałe składowe tego projektu. W ten sposób „Strange Journey Volume Three” otrzymało dopisek „crowd-sourced album”, co czyni z tego materiału wyjątkową i rzadko spotykaną produkcję. Owszem, wielu wykonawców wydaje nagrania dzięki zbiórkom funduszy za pośrednictwem Kickstartera, Indiegogo i innym stronom umożliwiającym crowd-funding, ale trudno znaleźć drugi album złożony według idei CunninLynguists. Dzięki niekonwencjonalnemu podejściu grupy każdy słuchacz mógł dołożyć swoją cegiełkę do tego LP. W efekcie tych wszystkich zabiegów powstał album z udziałem plejady gości. Aesop Rock, Blu, Del The Funky Homosapien, Grieves, J-Live, Masta Ace, Mr. SOS, Substantial, Tonedeff, Tunji, Zumbi i wielu innych twórców pojawiło się na „Strange Journey Volume Three”. Ponadto na płycie znalazło się miejsce dla dwóch utworów, które nie wyszły spod ręki Kno„The Format” i „Dying Breed”. Produkcją tych tracków zajęli się odpowiednio RJD2 i Thomax (utalentowany norweski beatmaker). Koncept całego wydawnictwa opiera się na ekspedycji przybyszów z innej planety na Ziemię w celu uzyskania większej wiedzy na temat ludzi. Wyprawa kończy się niepowodzeniem, co też łatwo można wywnioskować po wymiarze utworów zawartych na tym longplayu. „Guide You Through Shadows”, „South California”, „Dying Breed”„Beyond The Sun” stanowią mocne momenty na tym projekcie i dobrze oddają charakter całego longplaya. Niecodzienny schemat oraz wartość artystyczna wydawnictwa zostały docenione w środowisku muzycznym, co stawia album w gronie jednych z lepszych tegorocznych produkcji.

Wydawnictwo opublikowano na Bandcampie. CunninLynguists postarali się o godne wydanie albumy, który trafił do sprzedaży w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty kompaktowe i winylowe). „Strange Journey Volume Three” promuje szereg singlowych nagrań. W kolejności chronologicznej otrzymaliśmy „In The City”, „Dying Breed”, „Beyond The Sun”, „Castles”, „Drunk Dial” oraz „South California”. Ponadto zrealizowano videoclip do tego ostatniego utworu. CunninLynguists nadal prezentuje dużą klasę, a po ich muzykę sięga się z czystą przyjemnością.

Tracklista

 1. Ignition (prod. Kno)
 2. Strange Universe feat. Del The Funky Homosapien (prod. Kno)
 3. In The City feat. Zumbi of Zion I (prod. Kno)
 4. South California feat. Tunji (prod. Kno)
 5. Drunk Dial feat. Murs & Grieves (prod. Kno)
 6. The Morning feat. Blu & Psalm One (prod. Kno)
 7. Innerspace feat. Toby (prod. Kno)
 8. Miley 3000 (prod. Kno)
 9. Guide You Through Shadows feat. Substantial & RA Scion (prod. Kno)
 10. Castles feat. Aesop Rock & Sadistik (prod. Kno)
 11. Kings feat. Sheisty Khrist (prod. Kno)
 12. Hot feat. Celph Titled & Apathy (prod. Kno)
 13. The Format feat. Masta Ace & Mr. SOS (prod. RJD2)
 14. Dying Breed (prod. Thomax)
 15. Makes You Wanna Cry feat. Sheisty Khrist (prod. Kno)
 16. Beyond The Sun feat. J-Live (prod. Kno)
 17. Mission Assessment (prod. Kno)
 18. Urutora Kaiju feat. Tonedeff (prod. Kno)