Customary - Cold Drink On A Hot DayWrzesień i październik obfitują w multum nowości płytowych różnych artystów. Konkurencja w branży muzycznej stale rośnie, a dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości promocji wydawnictw muzycznych, otwiera się dostęp do materiałów pochodzących z niemal wszystkich kontynentów. Jednak pomimo panującej sytuacji w kręgach muzycznych i swobodnemu wyborowi płyt, największą popularnością cieszą się sprawdzone marki na scenie (zarówno artyści i wydawcy). Z tego względu nagrania szerzej nieznanych lub dopiero co zaczynających działalność w środowisku wykonawców są spychane na dalszy plan, niekiedy zresztą niesłusznie. W ostatnich tygodniach ukazało się sporo zacnych projektów należących do kręgu tzw. mniejszych wydawnictw. Wycieczkę po tego rodzaju płytach rozpoczniemy od świeżego i orzeźwiającego „Cold Drink On A Hot Day” Customary’ego.

Działający aktywnie od kilku lat na scenie muzycznej Alex Post, to przykład twórcy wykonującego pracę u podstaw i starającego się samodzielnie kierować swoimi poczynaniami w branży. Powiedzenie one man army adekwatnie określa jego podejście do nagrywania, a następnie wydawania muzyki pod skrzydłami założonego przez siebie labelu Customary Music. Począwszy od 2010 roku wywodzący się z Portland wykonawca i szef oficyny wydawniczej w jednym, przyczynił się do zrealizowania kilku interesujących projektów. Customary rozpoczął wypuszczanie płyt od solowego longplaya „Take Me Away”, a niemal równolegle światło dzienne ujrzał materiał Ace & Pearl (jako Customary & Erin Elisabeth Aubrey) – „Serendipity” (wersja fizyczna LP trafiła do sprzedaży kilka miesięcy temu). W dalszej kolejności ukazała się płyta Brass Knuckle Bullies (słodka nazwa zespołu) – „BKB” oraz instrumentalne wydawnictwo właściciela wytwórni, „Bleu Bird”. Wreszcie pod koniec września b.r. trafił do obiegu drugi solowy album bohatera tego artykułu, „Cold Drink On A Hot Day”.

Wydając w ub. miesiącu płytę, Customary na pewno nie przejmował się tym, iż może ona umknąć słuchaczom w natłoku innych projektów. Artysta też nie miał się czym przejmować, ponieważ jego dzieło z góry przeznaczono dla ludzi chcących poszukiwać różnych doznań muzycznych, a nie tych z góry czekających na gotowe i do bólu przewidywalne nagrania. Piękno „Cold Drink On A Hot Day” tkwi w lekkości, z jaką brzmią wszystkie utwory zawarte na tym longplayu. Autor tego wydawnictwa wnosi sporo ożywienia w sferę muzyczną, w której hip hop z ciepłym i soulowym zacięciem spotyka się z klimatami retro, przywodzącymi na myśl dawne lata sprzed ery cyfryzacji. W nadaniu oryginalnego kształtu płycie pomogło dość liczne grono wokalistów – JFK, Darryl Answer, Shaun B., Zabian, Abe Parker, James Staley & Eleven. O warstwę muzyczną na LP zadbał niemal w całości gospodarz albumu, czyniąc produkcję spójną i swobodnie płynącą niczym długi letni dzień.

Płyta wydana kilka tygodni temu trafiła do odsłuchu na Noise Trade. Za pośrednictwem tego serwisu można również pobrać wydawnictwo lub poszukać wersji fizycznej „Cold Drink On A Hot Day”. Album promuje darmowy singiel „Follow Me” dostępny na Soundcloudzie oraz videoclip nakręcony do „Ms. Maybe”. Obraz utrzymany w konwencji retro perfekcyjnie oddaje klimat całego projektu autorstwa Customary’ego.

Tracklista

 1. First Steps feat. JFK (prod. Customary)
 2. Cold Drink On A Hot Day (prod. Customary)
 3. Broke feat. Darryl Answer (prod. Customary)
 4. Ms. Maybe feat. Shaun B. (prod. Customary)
 5. Still Yours (prod. Customary)
 6. The Playground feat. Zabian (prod. Customary)
 7. Stay Here feat. JFK (prod. Sunn God)
 8. Follow Me feat. Abe Parker (prod. Customary)
 9. What’s the Deal (prod. Customary)
 10. Stand My Ground feat. Shaun B. & James Staley (prod. Clutch)
 11. You Can’t Count (prod. Customary)
 12. Popular Demand feat. JFK (prod. Customary)
 13. Before You Leave (prod. Customary)
 14. Ms. Maybe Remix feat. Shaun B. & Eleven (prod. Customary)