Dayne Jordan & DJ Jazzy Jeff - In ProgressPrzy okazji wszelkich dyskusji na temat lokalnych amerykańskich scen hip hopowych (zbyt) często pomija się Filadelfię. Trudno mi pojąć to, dlaczego mnóstwo osób zapomina o Philly kompletnie nie przyjmując do wiadomości wkładu tamtejszych artystów w rozwój rapu. Brak wiedzy i ignorancja to jedno, a drugie to niechlubny fakt świadczący o znikomym wsparciu lokalnym wykonawców z Pensylwanii na scenie hip hopowej. Niektórym może to wydać się niepojęte, ale nawet The Roots przez lata nie było w pełni docenianą formacją w Mieście Braterskiej Miłości. Warto więc spojrzeć szerzej na filadelfijskie środowisko hip hopowe i wyłapać szereg utalentowanych twórców pokroju Dayne’a Jordana. W grudniu ub.r. trafiła do obiegu jego EP-ka „In Progress”, do powstania której walnie przyczynił się legendarny DJ Jazzy Jeff.

W branży hip hopowej coraz częściej dochodzi do bliżej współpracy doświadczonych artystów z długim stażem na scenie z tzw. newcomerami. Akurat z dwóch różnych epok pochodzą współtwórcy „In Progress”. Powstanie tego projektu zainicjował przedstawiciel młodego pokolenia w rapie, Dayne Jordan. Filadelfijski raper na dobre rozpoczął swoją działalność w lokalnym środowisku hip hopowym 7 lat temu. W pierwszych latach Emcee występował pod pseudonimem Dosage. Debiutancki materiał artysty, „Sand and Foam”, trafił do obiegu na początku 2010 roku. Wydanie płyty zbiegło się z założeniem przez niego formacji 3D (Dream, Drive and Determination). W międzyczasie mieszkaniec Philly zaczął grać często i gęsto koncerty na terenie USA, w czym też pomogła mu znajomość z Lupe Fiasco, z którym przebywał na tourze. Oprócz tego opublikował on drugie wydawnictwo, „3D11”.

Po tym okresie Dosage zdecydował się na nagrywanie muzyki pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Już jako Dayne Jordan wypuścił on trzecią płytę – „In Due Time”. Wszystkie te produkcje oraz zagrane koncerty pomogły mu w znalezieniu przyszłych bliższych partnerów muzycznych – DJ’a Ferno i ww. DJ’a Jazzy Jeffa. Drugi z nich, niekwestionowana legenda hip hopu, jest przychylnie nastawiony do kooperacji z szerzej nieznanymi artystami pozostającymi na dorobku. Pomimo tego iż zasłużony DJ/producent angażuje się w wiele czasochłonnych projektów, to postanowił pomóc Dayne’owi Jordanowi. Po wcieleniu rapera do przedsięwzięcia Vinyl Destination znamienity wykonawca zdecydował się na wspólne sesje studyjne. W ten sposób wyglądały początki „In Progress”, który powstawał przez dłuższy okres.

Dayne Jordan wydaje In Progress EPWydawnictwo trafiło do obiegu około 3 kwartały temu. Pierwotnie płyta miała ukazać się pod tytułem „Truth”, ale w trakcie procesu twórczego zmieniono pewne założenia i kształt projektu. Wpłynęły na to liczne podróże po świecie filadelfijczyków, przez które także przyszło nam dłużej czekać na całość materiału. Nic więc dziwnego w tym, że ostatecznie tytuł stanął na „In Progress”. Połączenie doświadczenia DJ’a Jazzy Jeffa oraz młodzieńczej fantazji wzmocnionej dużą porcją wigoru Dayne’a Jordana przyniosło okazałe efekty. EP-ka brzmi nowocześnie, aczkolwiek zachowano tutaj proporcje pomiędzy współczesnymi rozwiązaniami muzycznymi a klasyczną szkołą rapu. Odpowiedzialność za warstwę muzyczną spoczęła na barkach Jeffa Townesa, któremu przy wybranych utworach pomogli też James Poyser, DJ Ferno i Questlove. W ten sposób utworzono przyjemne, laidbackowe podkłady płynnie współgrające z warsztatem Dayne’a Jordana. Emcee wypadł naprawdę owocnie na tej płycie – wyrobił on sobie płynne i pewne flow, do którego pod względem technicznym nie można mieć zastrzeżeń. Warstwa liryczna wynika z licznych obserwacji rapera, jeszcze bardziej uwypuklonych przez częste koncertowanie w różnych zakątkach globu. „All About The Art”, „Lost”, „Fellow” i „Git It Back”należą do najmocniejszych punktów „In Progress”. W tych nagraniach Dayne Jordan prezentuje spore umiejętności, tworząc te utwory z dużym polotem. Warto przysiąść na dłużej przy jego tekstach, które momentami są misternie rozbudowane.

Materiał udostępniono do odsłuchu na Soundcloudzie. Również za pośrednictwem tego serwisu można bezpłatnie pobrać EP-kę (link poniżej). Dayne Jordan i DJ Jazzy Jeff postawili na promocję „In Progress” poprzez liczne teledyski. Jak do tej pory klipy zrealizowano do 7 z 9 nagrań pochodzących z płyty (jedynie „Play Dat!” i „Git It Back” nie doczekały się póki co obrazów). Wydawnictwo sprzed pół roku to kolejny dobry powód ku temu, aby częściej odwiedzać Philly w poszukiwaniu wartościowych płyt.

DOWNLOAD Dayne Jordan & DJ Jazzy Jeff – „In Progress”

Tracklista

  1. Wash It Down (prod. DJ Jazzy Jeff & James Poyser)
  2. Room Test (prod. DJ Jazzy Jeff)
  3. All About The Art (prod. DJ Jazzy Jeff; perkusja: Questlove; klawisze: James Poyser)
  4. I Want It All (prod. DJ Jazzy Jeff)
  5. Einstein (prod. DJ Ferno)
  6. Play Dat! (prod. DJ Jazzy Jeff)
  7. Lost feat. Ebony Joi (prod. DJ Jazzy Jeff & James Poyser)
  8. Fellow (prod. DJ Jazzy Jeff)
  9. Git It Back (prod. DJ Jazzy Jeff)

Zapisz

Zapisz