Ninety One - Short NightsWe wstępie do kolejnego artykułu, pragnę przeprosić za ostatnie przestoje w działalności strony. W żaden sposób nie zamierzam szukać tanich wymówek i wynajdywać wszelakich usprawiedliwień na zaistniały stan rzeczy. W ramach przeprosin po prostu zabieram się do wytężonej pracy, a na jej efekty nie będzie trzeba wcale długo czekać. Zanim jednak przejdę do większych spraw, wypada wyrównać zaległości na polu ostatnich nowości na scenie muzycznej i cyklicznych publikacji w serwisie. Trzeba przyznać, iż uzbierało się całkiem sporo nowych pozycji wydawniczych, a nadrobienie straconego czasu powinno mi zająć około tygodnia. Listę wydawnictw muzycznych otwiera debiutancki projekt francuskiego kolektywu Ninety One„Short Nights”.

Artyści pochodzący znad Sekwany i Loary stanowią silną grupę przedstawicieli muzycznych pojawiających się na U Call That Love. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, wykonawcy rodem z Francji niejednokrotnie pokazali szerokie spektrum umiejętności. Ze względu na barierę językową, najwięcej uwagi skupiają beatmakerzy, przemawiający własną odmianą hip hopowego języka. Ninety One z powodzeniem mogą usadowić się obok Terema, Astronote’a, 7even Suna i reszty swoich kolegów po fachu, dostarczających solidną porcję brzmień hip hopowych. Vincent Duke & Stéphane Gibert, pracujący na co dzień jako graficy, postanowili spróbować swoich sił jako producenci.

Z jakiej strony pokazali się na darmowej EP-ce „Short Nights”? Na pewno z przyzwoitej i nie należy ich określać mianem muzycznych żółtodziobów, gdyż ich wiedza o tworzeniu podkładów muzycznych stoi na odpowiednim poziomie. Francuzi zaprosili na debiutancki projekt grono undergroundowych raperów – The 49ers, Thurro, Hydroponikza, Nicholasa Wondera, Jae Fresha, Seba & Progressa. Pomimo tego, iż większość słuchaczy może mieć problemy ze skojarzeniem wszystkich postaci, to nie można odmówić im pasji i miłości włożonej w powstanie poszczególnych tracków na EP. Najciekawsze momenty na płycie to „Fear”, „Any Better” oraz „Life I Live”. Ninety One nie zamykają się na określone sfery muzyczne, swobodnie dryfując pomiędzy różnymi barwami i odcieniami jazzu, soulu i niecodziennych sampli, jak w otwierającej materiał kompozycji.

Francuski duet udostępnił swoje premierowe wydawnictwo całkowicie za darmo. Materiał można pobrać korzystając z poniższego odnośnika. Istnieje też możliwość odsłuchu całości płyty za pośrednictwem playera umieszczonego na stronie Ninety One.

UPDATE: Francuzi umieścili swoją płytę także na Bandcampie.

DOWNLOAD Ninety One – „Short Nights”

Tracklista

  1. Intro
  2. Changing Laymen feat. The 49ers & Thurro
  3. Fear feat. Nicholas Wonder
  4. Any Better feat. Jae Fresh
  5. The Backstage Interlude feat. Nicholas Wonder
  6. Sad Mood feat. Progress
  7. Life I Live feat. Hydroponikz
  8. Easy As It Comes feat. Jae Fresh & Seb
  9. Outro