Skyzoo & Antman Wonder - An Ode To Reasonable DoubtNa scenie hip hopowej nie brakuje pojedynczych utworów i pełnych wydawnictw dedykowanych poszczególnym artystom. W pierwszej kategorii najczęściej ukazują się tracki (również covery i remiksy), w których wykonawcy wymieniają wielkich twórców i wspominają dawne czasy w branży (patrz: „It’s Gone” R.A. The Rugged Mana). W przypadku obszerniejszych materiałów mamy do czynienia z szeregiem różnych przedsięwzięć. Płyty tworzone z myślą o nieżyjących już twórcach czy miksy stanowiące przekrój przez twórczość poszczególnych osób często pojawiają się w obiegu. Oprócz nich można natknąć się też na projekty oparte o sample użyte w utworach innych artystów, wydawane niekiedy na specjalne okazje. 4 grudnia odbyła się premiera krótkiego longplaya Skyzoo & Antmana Wondera poświęconego Jay-Z, „An Ode To Reasonable Doubt”.

Wśród masy tematów poruszanych przez media i słuchaczy, często prowadzone są dyskusje o niedocenianych wykonawcach hip hopowych. Wśród wymienianych twórców zasługujących na większy szacunek w środowisku znajdzie się również miejsce dla Skyzoo. Emcee pochodzący z Brooklynu ma na swoim koncie pełno mixtape’ów, kilka udanych albumów cieszących się uznaniem przez dziennikarzy muzycznych, wiele gościnnych udziałów na płytach innych artystów. Pomimo sporego dorobku i zdobytego doświadczenia, nieustannie jemu brakuje czegoś, aby wspiąć się o szczebel wyżej w hip hopowej hierarchii raperów.

Wiele wskazuje na to, iż Gregory Taylor po prostu przegapił właściwy moment do wydania debiutanckiego solowego wydawnictwa („The Salvation”), które powinno było ujrzeć światło dzienne wcześniej niż w drugiej połowie 2009 roku. Sytuację artysty poprawiły dwa ostatnie longplaye – „Live from the Tape Deck” (nagrane z Illmindem) i „A Dream Deferred” – jednak nie na tyle, aby zyskać masę nowych sympatyków i komplementów napływających od mediów. W dalszym ciągu nowojorczyk stara się zwrócić uwagę na siebie większego grona odbiorców, zachowując się przy tym naturalnie i nie szukając dróg na skróty. Raper niejednokrotnie mówi o swoich ulubionych wykonawcach i nawiązuje do nich w swoich nagraniach. Niedawno wydany materiał „An Ode To Reasonable Doubt” stanowi koronne potwierdzenie tego, gdyż nie od dzisiaj wiadomo, że Jay-Z należy do jednych z największych inspiracji Skyzoo. W dodatku to projekt powstały wokół starannie przemyślanego konceptu.

Kadr z teledysku do "Meeting The Presidents"Datę premiery wydawnictwa wybrano nieprzypadkowo. 4 grudnia Shawn Carter obchodził swoje 44. urodziny. Główny bohater tego artykułu postanowił uczcić ten dzień wypuszczając darmową EP-kę dedykowaną osobie tego znanego wszem i wobec artysty. Do realizacji płyty raper z Brooklynu wybrał filadelfijskiego producenta Antmana Wondera oraz podjął współpracę z oficyną wydawniczą Loyalty Digital Corp. Beatmaker przy użyciu tzw. żywych instrumentów przedstawił własną wersję wybranych 9 podkładów użytych na debiutanckim longplayu Jay-Z, „Reasonable Doubt”. Skyzoo wykorzystując skomponowane w ten sposób instrumentale zatroszczył się o warstwę liryczną, tematycznie zbliżoną do tracków z pierwszej płyty Hovy. Spośród wszystkich utworów zawartych na tym materiale wybijają się na pewno „The Hustle Never Sleeps” z udziałem Meli Machinko, „Meeting The Presidents” i „Thinking You Can Hang” nagrane z Toraem & Sha Stimuli. „An Ode To Reasonable Doubt” przypomina inne przedsięwzięcie tego typu – „Elmatic” Elzhiego, choć trzeba przyznać, iż temu wydawnictwu towarzyszyło jeszcze większe zainteresowanie opinii publicznej niż w przypadku ody do albumu Jay-Z. Z drugiej strony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że materiał Skyzoo & Antman Wonder dopiero po pewnym czasie spotka się z pełną aprobatą w środowisku, ponieważ niekiedy takie płyty są doceniane dopiero po upływie wielu miesięcy od ich premiery.

Projekt opublikowano na Bandcampie. „An Ode To Reasonable Doubt” pojawiło się w obiegu w wersji elektronicznej, po którą można sięgnąć bezpłatnie za pośrednictwem BC. Loyalty Digital Corp. wprowadziło bonusowe elementy towarzyszące płycie, dostępne przy przekazaniu odpowiedniej dotacji (patrz: opis wydawnictwa na Bandcampie). Skyzoo & Antman Wonder promują EP-kę poprzez singiel „Meeting The Presidents”, do którego powstał również videoclip.

DOWNLOAD Skyzoo & Antman Wonder – „An Ode To Reasonable Doubt”

Tracklista

  1. The Hustle Never Sleeps feat. Mela Machinko
  2. The Usual Politics feat. Dayna Watkins
  3. Meeting The Presidents
  4. The Feeling feat. Kay Cola
  5. Praying Against D’evils
  6. In Love With Living
  7. Conversing On Coming Up feat. Diizco
  8. Thinking You Can Hang feat. Torae & Sha Stimuli
  9. The Truth About Regrets