Pepperland - An Adventure To Pepperland Through Rhyme & SpaceW branży muzycznej coraz większą sympatią cieszą się wszelkiego rodzaju miksy i mash-upy. Kreatywność niektórych twórców wykracza daleko poza wyobrażenia przeciętnych słuchaczy. Praktycznie w każdym zakątku globu powstają kapitalne projekty wykorzystujące świetne i nietuzinkowe pomysły. Niektóre materiały przypisane do tej niszy następnie potrafią osiągać popularność porównywalną z autorskimi płytami, niekiedy nawet przewyższając pod tym względem wydawane dopiero co produkcje. W tym roku pojawiło się multum wyjątkowych miksów oraz mash-upów. Wystarczy tutaj tylko wymienić „Origins Of The Villain” czy „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2”. Drugi z tych projektów to majstersztyk w każdym calu, który w dodatku pojawił się w sieci zupełnie znikąd.

Od kilku lat miksy, mash-upy i pokrewne projekty cieszą się rosnącą popularnością na świecie. Nierzadko też (nie)zwykłe audycje radiowe są cieplej odbierane przez słuchaczy, aniżeli nowe płyty wypuszczane przez solistów i grupy muzyczne. W tym gronie należy umieścić „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2”. Jednak pod pewnymi względami podwójne wydawnictwo opublikowane w pierwszym kwartale roku wyróżnia się na tle pozostałych mixtape’ów.

Materiał krąży w sieci od ponad pół roku. Pomimo tego iż już od premiery mash-upu minęło już dużo czasu, to nadal nie brakuje licznych zagwozdek towarzyszących temu niecodziennemu projektowi. Przede wszystkim, to twórca tego niewiarygodnego dzieła pozostaje owiany tajemnicą. Przez sieć przetoczyło się sporo dyskusji odnośnie tajemniczego autora „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2”, który nie zamierza ujawniać swojej tożsamości. W dzisiejszych czasach rzadko mamy do czynienia z tak obraną taktyką, lecz trzeba otwarcie przyznać, iż zastosowany pomysł mocno przyjął się i przyciągnął znacznie więcej odbiorców. W takim razie wypada zadać pytanie: w czym tkwi niezwykłość tego projektu

Dwuczęściowy mixtape ukazał się w 51. rocznicę pierwszej wizyty The Beatles w Stanach Zjednoczonych. Natomiast tytuł materiału zaczerpnięto z singla „Pepperland” pochodzącego z kultowego „Yellow Submarine”. Co ciekawe, „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2” (kapitalna okładka!) opublikowano na Soundcloudzie na fikcyjnym profilu George’a Martina – tak właśnie nazywał się producent utworu brytyjskiej formacji. Wychodząc z tego punktu założenia postanowiono połączyć nagrania The Beatles z produkcjami legend hip hopowych. Na pierwszy rzut oka, wydaje się to misją niemożliwą, gdyż potrzeba ku temu nie lada znajomości twórczości Brytyjczyków i dziesiątek artystów rapowych. Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Dwugodzinne wydawnictwo obejmuje aż 48 tłustych i doskonale skleconych nagrań. Na trackliście figurują ścieżki prawdziwych tuzów hip hopowych, od Nasa, przez Large Professora, The Notoriusa B.I.G., Rakima, aż po Edana i J-Live’a. Wszystko to poddano drobiazgowej obróbce, niesłychanie precyzyjnym cięciom i połączono w wyśmienitą całość. Cut’n’paste na światowym poziomie (Steinski byłby dumny z autora tej produkcji), dzięki któremu uzyskano niebywały wręcz efekt. Co więcej, wszystko to rozszerzono o wyimaginowaną historię towarzyszącą podróży The Beatles do USA – kolejna rzecz zachęcająca do sięgnięcia po ten projekt. Kto by pomyślał, że muzyka grupy z Liverpoolu może tak elegancko łączyć się ze zwrotkami tuzów hip hopowych.

Jak ww. projekt udostępniono w całości do odsłuchu na Soundcloudzie i Bandcampie (link poniżej). „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2” można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem poniższego odnośnika, do czego zachęcam ze względu na doskonałe bonusowe materiały dołączone do całego materiału. W zeszłym roku Amerigo Gazaway stworzył „Yasiin Gaye”, który był jednym z najlepszych wydawnictw minionych 12 miesięcy. Z kolei na koniec tego roku w identycznym zestawieniu znajdzie się na pewno mash-up The Beatles i legend hip hopowych.

DOWNLOAD „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space Vol. 1-2”

Aktualizacja: „An Adventure To Pepperland Through Rhyme & Space” można nabyć również na płytach fizycznych (sprzedaż poprzez Bandcamp). Przy okazji okazało się, że za powstaniem materiału stoi Tom Caruana z Son Of Sam.

Tracklista

Część 1

 1. Intro
 2. Edan – Hello Hello
 3. Big Daddy Kane – Mr Mustard
 4. Rakim – Second To None
 5. The Notorius B.I.G. – Taxman
 6. Nas – Gentle Thief
 7. Large Professor – Where I’m From
 8. Talib Kweli & Bun B – Country Grammar
 9. J-Live – Parlay
 10. Salt-N-Peppa – Twist
 11. Busta Rhymes – Birthday Dedication
 12. Masta Ace, Percee P, Lord Finesse, Frankie Cutlass, Easy Mo Bee & KRS-One – Open Mic Session Pt. 1
 13. YZ – Number Nine
 14. Heltah Skeltah – Self Titled
 15. M.O.P. – Bang Bang
 16. Kool G Rap – Pepper
 17. Public Enemy – Bring Your Friends
 18. MC Shan – Interlude / Bridge
 19. Artifacts – Last Forever
 20. Freddie Foxxx – For The Children
 21. Spoonie Gee – Ringo’s Big Beat Theme
 22. Ultramagnetic MC’s – Hold Poppa’s Large Hand
 23. Kool G Rap, Big Daddy Kane & Rakim – Open Mic Session Pt. 2
 24. Run-D.M.C. & Afrika Bambaataa – The End
 25. Wu-Tang Clan – Circles
 26. Ol’ Dirty Bastard, Buckshot , Masta Ace & Special Ed – Brooklyn Walrus

Część 2

 1. Intro
 2. Slick Rick – Secrets
 3. GZA – Beneath The Diamond Sky
 4. Busta Rhymes – Within Tomorrow
 5. Sunz Of Man – The Beginning
 6. RZA & Rugged Monk – Gentle Drama
 7. KRS-One & Channel Live – Becausizm
 8. Tha Alkaholiks – Mary Jane
 9. Viktor Vaughn – Bong Water
 10. Hold On
 11. Ghostface Killah & Beyonce – Love In Summertime
 12. Jay-Z & Beyonce – And I Lover Her Crazy
 13. MC Lyte – Ruffneck Soldier
 14. Beastie Boys – Hey!
 15. Large Professor – Get Back To The City
 16. Nas – Hard To Leave Home
 17. AZ – The Flyest
 18. Hieroglyphics – And Who?
 19. The Notorious B.I.G. – Lonely Thoughts
 20. Gravediggaz – Can You Dig It?
 21. Tupac & Scarface – How To Smile
 22. AZ, Raekwon & Ghostface Killah – A Day In New York