David Dallas - The Rose TintDarmowe wydawnictwa płytowe nie raz spotykają się z ogromną aprobatą słuchaczy na całym świecie, często spychając na dalszy plan niejeden materiał, za który należy zapłacić. Oczywiście, trzeba być uważnym i rozsądnym przy podejmowaniu decyzji o zapoznanie się z takim rodzajem płyt, gdyż wiele pośród nich nie stoi na wysokim poziomie artystycznym, stanowiąc kiepskie poboczne projekty muzyczne. Dlatego też, warto zwracać szczególną uwagę na dopracowane i pełnoprawne longplaye, które równie dobrze mogłyby trafić na półki sklepowe, czy do sprzedaży online. Jednym z takich wydawnictw jest bez wątpienia ostatni projekt pochodzącego z Nowej Zelandii rapera Davida Dallasa„The Rose Tint”.

Nowozelandzki hip hop nie jest szczególnie eksponowany na świecie, także ze względu na okrojoną działalność przedstawicieli tego gatunku muzyki w tym kraju. Do tej pory na U Call That Love mogliście zapoznać się z kilkoma artystami z dalekiej Oceanii: Conceptem, SoulChefem; przybliżyłem również kompilacyjny album BlueBottle Records„New Dawn”. Jeżeli chodzi o Davida Dallasa, to stanowi on już produkt eksportowy tego wyspiarskiego kraju. Wszystko to za sprawą umowy partnerskiej podpisanej pod koniec 2010 roku z dobrze znanym labelem – Duck Down Music. Zanim jednak przedstawię kulisy rozpoczęcia współpracy Nowozelandczyka z Dru Ha i Buckshotem, przedstawię początki jego kariery muzycznej.

Sympatyczny raper rozpoczął swoją działalność na scenie muzycznej w ramach grupy Frontline (występował wtedy pod pseudonimem Con Psy), tworzonej wraz z DJ’em Nickiem Maclarenem. Duet ma na koncie dwa materiały – street album „What You Expect?” (2001) i debiutancki materiał na rynku fonograficznym – „Borrowed Time” (Dirty Records) z października 2005 roku. Grupa zyskała przychylne głosy odnośnie swojej działalności, a drugie z ww. wydawnictw płytowych zdobyło nagrodę Best Hip Hop / Urban Album w ramach New Zealand Music Awards w 2006 roku. Następnie raper skupił się na solowej karierze muzycznej, używając od tego momentu swojego imienia i nazwiska w nagraniach.

Darmowy album: David Dallas - "The Rose Tint"Wydany na początku grudnia 2008 roku materiał „Something Now” okazał się dopiero wstępem do prawdziwej ekspansji artysty w Nowej Zelandii i daleko poza granicami tego państwa. Oddany słuchaczom pod koniec sierpnia 2009 roku longplay „Something Awesome” wywołał nie lada zamieszanie. Poparty właściwą promocją (trzy utwory singlowe doczekały się teledysków) dotarł do pierwszego miejsca na liście sprzedaży iTunes w Nowej Zelandii oraz dotarł do wielu odbiorców na innych kontynentach. Popularność artysty oraz jego marka szybko zostały dostrzeżone także w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowanie Davidem Dallasem wyrazili włodarze Duck Down Music, osiągając z nim porozumienie w sprawie kontraktu za pośrednictwem Dawn Raid Ent. & Dirty Mgmtu. Po tym, obywatel Nowej Zelandii, którego rodzina pochodzi zarówno z Europy, jak i Wysp Samoa, spakował swoje walizki i przeprowadził się na stałe do Nowego Jorku. Z miejsca rozpoczęły się prace nad pierwszym wydawnictwem w ramach kolaboracji z Duck Down Music.

Cały materiał zawarty na „The Rose Tint” powstał w przeciągu kilku miesięcy. Wydawnictwo zawiera 13 tracków (w tym jeden bonusowy) stanowiących kwintesencję stylu Davida Dallasa. Chilloutowe, luzackie, wręcz leniwe nagrania w pełni odzwierciedlają podejście do życia rapera. Produkcją materiału w większości zajął się duet Fire & Ice, ponadto po jednym instrumentalu dostarczyli Dan „Exile” Mawby, Nick „41” Maclaren i P-Money. Gościnnie na płycie wystąpili: PNC, Freddie Gibbs, Pieter T, Jordache oraz Buckshot. „The Rose Tint” zostało udostępnione do darmowego pobrania, co z miejsca przełożyło się na zainteresowanie tą płytą. W przeciągu pierwszych 24 godzin od opublikowania longplaya, odnotowano 8 000 pobrań „The Rose Tint”.

David Dallas w umiejętny sposób wyjaśnił dlaczego zdecydował się rozdać „The Rose Tint” za darmo:

That’s ultimately what you need, you want people to hear it. You think, would you rather a thousand people heard it or would you rather sell it to one hundred?

Podobnie jak w przypadku „Something Awesome”, ostatnie wydawnictwo muzyczne Davida Dallasa promuje kilka videoclipów. Zrealizowano obrazy do następujących utworów: „Til Tomorrow”, „Caught in a Daze” z Freddiem Gibbsem, „Life Is…” oraz „Sideline” z Che Fu. Wszystkie teledyski zamieszczam poniżej.

DOWNLOAD David Dallas – „The Rose Tint”

UPDATE: 8 listopada b.r. ukazała się fizyczna wersja „The Rose Tint”. Dwupłytowe wydawnictwo zawierające dodatkowo 4 bonusowe tracki i instrumentalne wersje utworów zostało wydane nakładem Duck Down Music. David Dallas w dalszym ciągu zajmuje się kręceniem teledysków, po wszystkie obrazy powstałe do nagrań z płyty odsyłam na YouTube.

Tracklista

 1. Start Looking Round (prod. Dan „Exile” Mawby)
 2. Say No More (prod. Fire & Ice)
 3. Take a Picture (prod. Fire & Ice)
 4. Caught in a Daze feat. Freddie Gibbs (prod. Fire & Ice)
 5. Nothing to Do (With You) feat. Pieter T (prod. Fire & Ice)
 6. Life Is… (Interlude) (prod. Fire & Ice)
 7. Til Tomorrow (prod. Fire & Ice)
 8. Ain’t Perfect feat. Jordache (prod. Fire & Ice)
 9. Sideline feat. Che Fu (prod. by Fire & Ice)
 10. Dream (prod. Nick „41” Maclaren)
 11. Postcard (prod. Fire & Ice)
 12. Make Up for It feat. PNC (prod. P-Money)
 13. Ain’t Coming Down feat. Buckshot (prod. Fire & Ice) [Bonus]