Elzhi - ElmaticNajwybitniejszy album w dyskografii Nasa, „Illmatic”, od daty ukazania się na rynku płytowym doczekał się setek recenzji, dogłębnych analiz, publikacji prasowych i książkowych (na czele z wydawnictwem Publishers Continuum z serii 33 1/3 autorstwa Matthew Gasteiera. Debiutancki longplay Nasira Jonesa uważany jest także za jedną z najbardziej inspirujących płyt w historii hip hopu, a wpływy nagrań nowojorskiego rapera podkreśla niejeden artysta. Oprócz wersji remiksowych niniejszego LP, w formie podobnej do „It Was…Remixed”, trafiają się również autorskie interpretacje „Illmatic”. 10 maja b.r. został wydany darmowy album Elzhiego zatytułowany „Elmatic”, będący swoistym hołdem złożonym klasycznemu dziełu Nasa.

Przedstawiciel Detroit powinien być dobrze kojarzony przez sympatyków niezależnego hip hopu. Po latach działalności w ramach grupy Slum Village oraz problemów związanych z polityką wytwórni płytowej i sporów z T3, w lipcu 2010 roku Elzhi postawił na solową karierę muzyczną. Za namową DJ’a House Shoes perspektywiczny raper zakończył na wiosnę prace nad „Elmaticiem”, którego idea powstała kilka lat temu.

W przeszłości inni artyści składali hołd kultowemu albumowi Nasa, jak choćby w ubiegłym roku Fashawn, aczkolwiek podejście Elzhiego do follow-upu zasługuje na szczególne uznanie. W wyniku ścisłej współpracy z DJ’em House Shoes oraz zespołem muzycznym Will Sessions został zrealizowany projekt przedstawiający „Illmatic” w nowej formie. Warstwa muzyczna opiera się o instrumentale pochodzące z albumu Nasira Jonesa, które zostały odświeżone i zinterpretowane przez muzyków sesyjnych. Za sprawą tzw. żywych instrumentów nadano nowe tchnienie do nagrań Nasa, umożliwiając tym samym, zaprezentowanie pełni możliwości przez Elzhiego. Raper nawiązał do złotych czasów reprezentanta Queensbridge, wykazując się przy tym wszechstronnością i wysokimi umiejętnościami.

„Elmatic” zawiera 10 utworów; z oryginalnej tracklisty „Illmatic” brakuje jedynie „One Time 4 Your Mind”, za to dostajemy w pakiecie dwa ukryte nagrania. Całość materiału możecie pobrać korzystając z poniższego odnośnika. „Elmatic” w fizycznej wersji jest dostępna za pośrednictwem oficjalnej strony rapera: Elzhi.com.

DOWNLOAD Elzhi – „Elmatic”

UPDATE #1: Powstały teledyski promujące materiał mieszkańca Detroit, zrealizowane odpowiednio do „Halftime”, „It Ain’t Hard To Tell” oraz „Memory Lane”. Oba obrazy możecie obejrzeć poniżej.

UPDATE #2: Ostatecznie album ukazał się w wersji fizycznej na płycie CD i winylowej. W końcu nic dziwnego, skoro niniejsze wydawnictwo narobiło ogromnego zamieszania w branży w 2011 roku.

Tracklista

  1. The Genesis
  2. Detroit State of Mind (Houseshoes Shout)
  3. Halftime
  4. Memory Lane
  5. The World Is Yours (klawisze: Amp Fiddler)
  6. Represent
  7. Life’s A Bitch feat. Royce da 5’9 & Stokley Williams of Mint Condition
  8. One Love
  9. It Ain’t Hard To Tell (Pete Rock Shout)
  10. Pete Rock Shout