The Stuyvesants - The Finer Things Vol. 1O zmianach zachodzących wśród producentów muzycznych na scenie hip hopowej, informowałem już przy okazji wcześniejszych tegorocznych artykułów. Ekspansja młodych-zdolnych beatmakerów trwa od dobrych kilku lat na całej kuli ziemskiej. Zjawisko to stało się zauważalne na większą skalę w krajach europejskich, azjatyckich, czy innych częściach świata. Z kolei w kolebce hip hopu, Nowym Jorku, nowe twórcy muszą mocno natrudzić się, aby zostać zauważonymi przez środowisko muzyczne. W czasie, gdy niektórym osobom w pełni się to udało (o tym, w podsumowaniu roku, do którego bliżej niż dalej), inni są zmuszeni do powolnego pokonywania kolejnych szczebli na drodze ku laurom i zaszczytom. Nowojorski duet z Brooklynu, The Stuyvesants, znajduje się gdzieś pomiędzy tymi kategoriami. Październikowe darmowe albumy „The Finer Things Volume 1 & 2”, bez wątpienia pozytywnie wpłynęły na ich pozycję w undergroundzie.

The Stuyvesants należy do stosunkowo młodych formacji, a jej historia sięga raptem kilku lat wstecz. Kolektyw został założony z inicjatywy producenta muzycznego, Allana Cole’a (Algorythm) oraz kolekcjonera płyt, Dariena Victora Birksa (Flwrpt). Nazwa grupy nawiązuje do części Brooklynu – Bedford-Stuyvesant, skąd wywodzą się obaj członkowie duetu. Pierwsze efekty współpracy nowojorczyków słuchacze poznali na projekcie „Brooklyn’s Finest” (SD Records) z czerwca 2010 roku. 25 instrumentalnych kompozycji zawartych na darmowym albumie, ukazało próbkę talentu artystów, gustujących w samplach pochodzących głównie z lat 70.tych XX wieku. Nieoczekiwany sukces odniesiony przez The Stuyvesants po wydaniu tego materiału, przysporzył im całkiem pokaźne grono odbiorców, jak na producentów posiadających w dyskografii jedynie w pełni instrumentalne LP. Po roku przerwy, Algorythm & Flwrpt ponownie demonstrują swoje możliwości. I to podwójnie, gdyż na raz wydali dwie produkcje – „The Finer Things Volume 1 & 2”.

Dwuczęściowe wydawnictwo nowojorskich beatmakerów ukazało się 17 października 2011 roku. Pod względem stylistycznym albumy różnią się od debiutanckiej płyty The Stuyvesants. Nowojorczycy postawili tym razem na ukazanie swojej wizji nowocześnie brzmiącego hip hopu. Algorythm & Flwrpt nie sięgają po modne zabiegi i nie wypełniają nagrań elektronicznymi brzmieniami, tylko wykorzystują soul i pochodne gatunki do stworzenia własnego klimatu na projekcie. „The Finer Things Volume 1 & 2” równie dobrze mogłoby zostać wydane z warstwą wokalną, o czym duet rodem z Bedford-Stuyvesant mógłby pomyśleć w przypadku następnych materiałów.

Sygnowane przez SD Records wydawnictwa zostały udostępnione do darmowego odsłuchu na Soundcloudzie. Poniżej zamieszczam bezpośrednie linki do pobrania obu części materiału.

The Stuyvesants„The Finer Things Vol. 1”

The Stuyvesants„The Finer Things Vol. 2”

DOWNLOAD The Stuyvesants – „The Finer Things Volume 1”

Tracklista

 1. I Care (More Than Words Can Say)
 2. Ready
 3. Girl, He Ain’t Me
 4. Strollin’
 5. Gut Check Soul
 6. Spank Love
 7. Good & Evil (Thoughts of the Mind)
 8. Sound of the Stuy
 9. Ewww (LaLaLa)
 10. Church Chants (Tabernacle)
 11. Interlude
 12. Sunny 78
 13. Down Halsey Street
 14. Tough Love (Because Love is Tough)
 15. Midnight Moves
 16. This Good
 17. Thinking Back (Those Days from the Past)
 18. Ragtop Cadillac Eldorado Brougham
 19. Victory
 20. Outro

The Stuyvesants - The Finer Things Vol. 2DOWNLOAD The Stuyvesants – „The Finer Things Volume 2”

Tracklista

 1. Yearning (For Your Love)
 2. Stoops, Parks & Rooftops
 3. Uptown Bound
 4. Crown Royal (In a Purple Velvet Bag)
 5. Love, It’s Me
 6. Y.E.S.
 7. Interlude
 8. The Second Time Around
 9. Over (Now That She’s Leaving)
 10. More Horns
 11. High Stakes Hustle
 12. Thorough Thread Thoroughbreds
 13. Champagne (On Ice)
 14. Vibe in the Stuy
 15. Sounds of a Dream
 16. Talking Hearts
 17. Mama’s Spirit (Will Always Be With Us)
 18. Summer is Gone
 19. Walk it Off
 20. Outro