Hexsagon - Charlie Parker Beat TapePrzyglądając się inspiracjom artystów hip hopowych, nie raz możemy znaleźć silne wpływy muzyków jazzowych, których dokonania odcisnęły piętno na twórczości niejednego producenta i rapera. Na przełomie lat 80.tych i 90.tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych wykształcił się nurt muzyczny łączący jazz z hip hopem – jazz rap, co jest najbardziej adekwatnym dowodem na powyższe stwierdzenie. O wiodących postaciach jazz rapu (jazz-hopu) można naprawdę długo dyskutować i poświęcić temu sporo miejsca. Jednak warto przyjrzeć się również artystom, którzy w swojej dyskografii posiadają tribute’y złożone jazzmanom. Jednym z ciekawszych wydawnictw płytowych z ostatnich miesięcy, stanowiących hołd złożony wielkim muzykom jazzowym jest „Charlie Parker Beat Tape” wywodzącego się z Arizony, Hexsagona.

Wpływ Charliego Parkera na rozwój jazzu był znaczący. Działający w latach 1937-1995 saksofonista pozostawił po sobie zacny dorobek, kultywowany przez następne pokolenia. Muzyk doczekał się wielu odwołań do swojej twórczości (patrz: Gang Starr„Words I Manifest”). Projekt przygotowany przez Hexsagona jeszcze raz udowadnia, iż Charlie Parker wielkim artystą był. Wydany 18 listopada ub.r. beat tape zawiera 14 utworów inspirowanych dokonaniami Yardbirda. Materiał zrealizowany przez mieszkańca Phoenix opiera się na oryginalnych samplach z nagrań niezapomnianego saksofonisty. „Charlie Parker Beat Tape” zostało udostępnione do darmowego odsłuchu na Bandcampie, w tym miejscu można także bezpośrednio nabyć płytę. Jeżeli tribute otrzymuje formę taką, jak w przypadku wydawnictwa Hexsagona, to z pewnością może wyróżnić się na tle podobnych produkcji.

Hexsagon to nie tylko zdolny beatmaker lecz również Emcee, wokalista i członek grupy Visions Of The Sun. W miarę upływu czasu coraz więcej osób powinno kojarzyć jego pseudonim za sprawą kolejnych wydawnictw płytowych i pojedynczych tracków.

Tracklista

 1. Intro (Dizzy Gillespie Speaks)
 2. Passport
 3. Leap Frog
 4. April In Paris
 5. K.C. Blues
 6. Interlude (Jay McShann Speaks)
 7. Au Private feat. Bagir-Ba)
 8. Just Friends
 9. All The Things You Are
 10. Star Eyes
 11. Interlude (Chan Parker Speaks)
 12. Cool Blues
 13. Lover Man
 14. Outro (Remembering Charlie Parker…)