De La Soul zagrają na Hip Hop Kemp 2013W ostatnim czasie przez większość serwisów muzycznych oraz portali społecznościowych przewinęło się mnóstwo newsów dotyczących letnich festiwali. Po emocjach związanych z Orange Warsaw Festivalem czy Heineken Open’er Festivalem czas skupić się na wydarzeniach kulturalnych zaplanowanych na następne tygodnie. Jak zwykle w środowisku hip hopowym spore emocje wzbudza Hip Hop Kemp. Do kolejnej edycji tego eventu pozostało mniej niż półtorej miesiąca. Organizatorzy imprezy uzupełnili line-up o nowych artystów, dokonując pewnej korekty – w sierpniu w czeskim Hradec Kralove zamiast KRS-One’a wystąpi niemniej legendarna grupa De La Soul. Poniżej ostatnie wieści dotyczące HHK 2013.

Przed rozpoczęciem kolejnej odsłony danej cyklicznej imprezy muzycznej, często porównuje się bieżące zestawienia wykonawców zapraszanych przez organizatorów z poprzednimi latami, co pozwala wyciągnąć pierwsze wnioski. W takim razie jak prezentuje się tegoroczny line-up Hip Hop Kemp? Ano naprawdę godnie i zróżnicowanie. Jak co roku nasi południowi sąsiedzi stanęli na wysokości zadania, ściągając do Czech wielu znaczących twórców. Kendrick Lamar, El-P, Souls Of Mischief, R.A. The Rugged Man, Apollo Brown, Oddisee, Stalley, We Funk DJ’s, Shabazz Palaces, Murs & Fashawn czy Organized Threat & Yarah Bravo, to najważniejsi twórcy, którzy zagrają w dniach 22-24 sierpnia na HHK 2013. Natomiast pierwszymi polskimi wykonawcami na tym wydarzeniu zostali Bisz & B.O.K., Miuosh & Kato Band, Te-Tris & W.E.N.A. oraz JWP/Bez Cenzury. Pomimo tak licznej obsady, to nie koniec gorączki związanej z artystami na zbliżającej się wielkimi krokami odsłonie Hip Hop Kemp.

Homeboy Sandman kolejnym wykonawca na HHK 2013W poprzednim artykule o festiwalu Hip Hop Kemp wspomniałem pokrótce o występie The Teacha, zapowiadanym jako jedną z największych atrakcji sierpniowego wydarzenia. Jak się jednak później okazało, KRS-One odwołał wszystkie swoje koncerty na Starym Kontynencie po 7 sierpnia, wskutek czego zabraknie jego na 12. odsłonie czeskiej imprezy. W związku z tym trzeba było migiem szykować zastępstwo i ta sztuka udała się znakomicie organizatorom HHK. W miejsce pioniera hip hopu wskoczyła wywodząca się z nowojorskiego Long Island, De La Soul. Posdnuos, Trugoy the Dove & Maseo należą go wąskiego grona legendarnych postaci hip hopowych szanowanych również przez wiele osób niezwiązanych na co dzień z tą kulturą. Wiosną tego roku formacja opublikowała singiel „Get Away” zapowiadający nowy album tria „You’re Welcome”. Nagranie inspirowane słynnym albumem Wu-Tang Clanu „Wu-Tang Forever” wypadło kapitalnie, a doświadczeni twórcy pokazali, że są w formie. Zapowiada się bardzo ciekawy koncert na tej edycji festiwalu, nieprawdaż?

W ostatni piątek do line-upu dorzucono jednego z najbarwniejszych obecnie raperów na scenie hip hopowej, Homeboya Sandmana. Kariera muzyczna wychowanka nowojorskiego Queens rozwija się w sposób modelowy. Początkowo artysta spędził lata w undergroundzie, wyrabiając sobie opinię zdolnego i progresywnego Emceego, czego koronnym dowodem był album „The Good Sun” wydany w połowie 2010 roku. Od czasu podpisania przez niego kontraktu płytowego ze Stones Throw Records jego osobą zainteresowało się znacznie więcej mediów, a wraz z kolejnymi wysoko ocenianymi projektami, pozycja wykonawca umacnia się w branży. Najwięcej pochlebnych recenzji otrzymał wypuszczony w połowie września ub.r. longplay „First of a Living Breed”, podkreślający wszystkie walory Sandmana, w szczególności świetny zmysł do tworzenia zagadkowych i rozbudowanych historii. W kwietniu b.r. artysta opublikował „Kool Herc: Fertile Crescent” EP poświęconą ojcowi chrzestnemu hip hopu.

Oprócz De La Soul i Homeboya Sandmana zaproszono kolejnych mieszkańców Ameryki Północnej. W tym gronie znaleźli się: doskonale rozpoznawalny na scenie hip hopowej Guilty Simpson oraz kojarzony z eklektyczną formą hip hopową Hezekiah. Wśród rodzimych twórców dodanych do line-up zobaczymy też Palucha/Kaliego, Gruby Brzuch, Zeusa i Młode Wilki Popkillera. Pełen spis wykonawców na Hip Hop Kemp 2013 trafił na tę witrynę.

Do końca lipca bilety można nabyć w tańszej cenie. Karnety w cenie 229 (normalne) oraz 429 złotych (VIP) są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem sklepu Urban City.

Ruszyła też rezerwacja miejsc w kempobusach, które wyruszą w trasę do Hradec Kralove z 15 polskich miast. Miejsca w kempobusach można wykupić na stronie oficjalnego sklepu Agencji Joytown, polskiego promotora festiwalu HHKjoyStore.

Jeżeli chcecie pozostać na bieżąco ze wszystkimi newsami dotyczącymi festiwalu, to najlepiej regularnie odwiedzać polską stronę www wydarzenia oraz jej fan page na Facebooku.