Blazo - Alone JourneyW ostatnich tygodniach opublikowałem na stronie równo trzy artykuły o polskich nowościach płytowych z gatunku szeroko pojętej muzyki instrumentalnej (w kolejności chronologicznej – Mikołaj Bugajak, Igor Boxx i Kixnare). Kontynuując wątek albumów osadzonych w takim klimacie, wypada wrócić do 2009 roku i przedstawić debiutancki longplay artysty o pseudonimie Blazo zatytułowany „Alone Journey”, który ma wiele wspólnego z prezentowanym wcześniej na U Call That Love wydawnictwie „Peace Of Body” Kondora.

Blazo pochodzi z miejscowości Jasło, leżącej na Podkarpaciu, od kilku lat mieszka w Krakowie. Otrzymał propozycję wydania albumu od japońskiej wytwórni płytowej IntroDuCing!. Następnie prace nad płytą potoczyły się właściwym torem, co doprowadziło do ukazania się „Alone Journey” 19 sierpnia 2009 roku. Wydawnictwo płytowe stanowi konceptualną podróż w głąb duszy człowieka, wydobywając przy tym melancholijne i sentymentalne uczucia. Już okładka LP sugeruje dokładnie przemyślaną produkcję, dzięki której świat zwalnia i nabiera innego wymiaru. Muzyka nadająca się na spokojne, długie wieczory spędzane w przyciemnionym pokoju. Oprócz debiutanckiego LP, Blazo czynnie bierze udział w różnego rodzaju kompilacjach, takich jak „Melancholic Jazz”, czy „In Ya Mellow Tone”, które są szeroko promowane w kraju Kwitnącej Wiśni.

Pomimo tego iż muzyka instrumentalna zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników, to zdecydowanie lepszy feedback płynie z zagranicy. Niewątpliwie wpływ na to ma utrudniony dostęp do „Alone Journey”, gdyż album został wydany jedynie w Azji, bez dystrybucji na pozostałe kontynenty. Z drugiej strony, dzięki internetowi można dowiedzieć się o artystach pochodzących z różnych zakątków świata. Postać Blazo może wydawać się dla Czytelników strony enigmatyczna. Ten obraz powinien zmienić wywiad, który ukazał się w #63 numerze „Magazynu Hip Hop” przeprowadzony z polskim beatmakerem przez Filipa Rauczyńskiego (artykuł dostępny jest w muzycznym dziale popularnego portalu Interia).

Blazo to bez wątpienia wartościowy i uzdolniony producent, zasługujący na większą uwagę ze strony rodzimych słuchaczy. W przyszłości na pewno jeszcze nie jedno o nim usłyszymy, a kolejne produkcje na pewno będą solidnie promowane również na Starym Kontynencie.

UPDATE: Wszystkie projekty Blazo, w tym „Alone Journey” są dostępne na Bandcampie.

Tracklista

 1. Introducing
 2. Righteous Path
 3. Time In Motion
 4. Alone Journey
 5. Flute Story
 6. Conscious
 7. Wind Message
 8. To The Moon
 9. Best Moments feat. Kondor
 10. Little Piano
 11. Monk In A Hurry
 12. Through The Way
 13. Rebirth
 14. Through The Way feat. 2 mo’ key of Stilla-mode