Roc Marciano - MarcbergZapewne większość z czytelników UCTL spędza pierwszy weekend majowy oddając się błogiemu lenistwu. Znajdą się też tacy, którzy po wczorajszym wieczorze nie są w stanie kontynuować (przynajmniej przez kilka godzin) świętowania tegorocznej majówki. Natomiast dzisiejszy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy nie może obejść się bez kilku nowości z rapowego świata.

Po premierze albumu Sadata X, kolejnym wydawnictwem płytowym spod szyldu Fat Beats Records będzie debiutanckie LP Roca Marciano – „Marcberg”. W przeszłości artysta ten (pseudonim nawiązujący do legendarnego boksera wagi ciężkiej, Rocky’ego Marciano) w latach 1999-2001 związany był z Flipmode Squadem i zdążył pojawić się gościnnie na m.in. „Port Authority” Marco Polo, „Global Takeover – The Beginning” The Returners & El Da Sensei, czy „Duck Season Vol. 3” DJ Babu. Od 2003 roku raper działa także jako The UN, grupy wspieranej przez Pete Rocka (notabene tworzy on jednoosobowy skład zespołu). „Marcberg” odbiega od trendów panujących w branży muzycznej i nie jest promowany poprzez tzw. szalone futuringi znanych i lubianych artystów. Zarówno za produkcję jak i warstwę liryczną w pełni odpowiada sam Rock Marcy i jedynie w utworze „We Do It” jest wspierany przez KA. Na minus albumu przemawia fakt, iż znaczna większość tracków wyciekła do internetu przed oficjalną premierą, która została zaplanowana na 4 maja. Nawet w przypadku tzw. controlled leaku można mieć w pełni uzasadnione obawy co do poziomu sprzedaży longplaya. Czas pokaże, czy to stwierdzenie zbiegło się z rzeczywistością, ponieważ mimo wszystko „Marcberg” posiada predyspozycje do miana jednego z ciekawszych debiutów tego roku.

Nowojorski artysta krótko opisuje swoje wydawnictwo płytowe, podając przy tym główne założenia, którymi kierował się przy tworzeniu longplaya:

I just remember sitting next to the radio trying to tape „Marley Marl’s Rap Attack”. It was all about Rakim, EPMD, Big Daddy Kane, Granddaddy I.U all of that. Back then whoever was the nicest on the mic had to get dealt with. You couldn’t just be talking about anything on the mic. That was millions of blunts ago. I wanna bring a little of that feeling back.

Poniżej znajduje się video prezentujące rozmowę z Rociem Marciano, który opowiada o płycie i wszystkim, co z nią związane. Dodatkowo zamieszczam wykonanie live nagrania „Snow”.

UPDATE: Kilkanaście miesięcy po premierze albumu Fat Beats Records wypuściło „Marcberg” na kasecie oraz dorzuciło instrumentalną wersję płyty.

Tracklista

 1. Pimptro
 2. It’s a Crime
 3. Whateva Whateve
 4. Raw Deal
 5. We Do It feat. KA
 6. Snow
 7. Ridin Around
 8. Panic
 9. Thugs Prayer
 10. Pop
 11. Jungle Fever
 12. Don Shit
 13. Marcberg
 14. Hide My Tears
 15. Shoutro