[php function=1]

maticulous - The maticulous EPPrzyglądając się obecnej scenie hip hopowej w Stanach Zjednoczonych, dość łatwo można zauważyć powolne dochodzenie do głosu nowego pokolenia artystów. Jeżeli chodzi o raperów, to zmiany te przebiegają systematycznie, co niejako jest wpisane w kanony hip hopowe. Nieco inaczej przedstawia się sprawa z producentami. Większość najbardziej zasłużonych beatmakerów znajduje się bliżej końca swojej kariery muzycznej i trudno oczekiwać od nich świeżości i kreatywności. Z drugiej strony, młodszym producentom nie przychodzi wcale łatwo zdobywanie wiernych odbiorców swojej twórczości i często zarzuca się nim brak odpowiedniego warsztatu i umiejętności. Jednak, można wyróżnić artystów, którzy w niedalekiej przyszłości mogą przejąć schedę po swoich poprzednikach. W tym miejscu umieściłbym przedstawiciela nowojorskiego undergroundu, maticulousa, który szykuje się do wydania debiutanckiego materiału zatytułowanego „The maticulous EP”.

W czasie, gdy mnóstwo słuchaczy i osób związanych ze sceną hip hopową narzeka na infantylne łączenie brzmień elektronicznych z rapem, to osoby stawiające sobie korzenne brzmienie tej muzyki są w cenie. Pomimo, iż maticulous (pisownia jego pseudonimu nie zawiera wielkich znaków) nie posiada na swoim koncie większego dorobku muzycznego, to nie należy określać go mianem „rookie”, gdyż ponad dekadę pozostawał w cieniu, czekając na stosowny moment do zaprezentowania słuchaczom swojej twórczości.

„The maticulous EP” zawiera osiem utworów (w tym jeden instrumental), które ze względu na brzmienie z powodzeniem mogły zostać wydane ładnych kilka lat temu. Także dobór gości na EP nie jest przypadkowy – wszyscy należą do stricte undergroundowych artystów. I tak pokrótce otrzymamy wydawnictwo składające się z mocniejszych tracków z udziałem RA Rugged Mana, Rocka, Ruste Juxxa, czy Reef The Lost Cauze’a oraz nieco spokojniejsze kompozycje z udziałem Brown Bag AllStars, Sene i J-Zone’a. Premiera płyty została przewidziana na 12 kwietnia b.r. (za pośrednictwem Fat Beats Records EP-ka w sprzedaży już od 29 marca) nakładem Myers Street Music. Ciekawostką jest fakt, iż wersja fizyczna „The maticulous EP” dostępna w sprzedaży na winylu, będzie zawierała download card z dwoma dodatkowymi trackami, instrumentalami oraz teledyskiem do „Body The Beat”.

Poniżej zamieszczam krótkie wypowiedzi Marco Polo i DJ’a Eclipse’a odnośnie nadchodzącej EP-ki maticulousa:

maticulous represents a dope new generation of beatmakers that respects the culture. And he’s definitely someone you should check for. – Marco Polo

maticulous proves to be another emerging force within the indie Hip Hop scene. Head nodding tracks and a great selection of spitters for that authentic sound. Definitely will be getting some play on my show. – DJ Eclipse (Non-Phixion, La Coka Nostra, Halftime Radio Show, Rap Is Outta Control)

Powstał już teledysk promujący „The maticulous EP”, który został zrealizowany do utworu „Body The Beat” z gościnnym udziałem Ruste Juxxa, RA Rugged Mana (kolejny raz zabłysnął genialną zwrotką) i Rocka z Heltah Skeltah.

Z okazji zbliżającej się premiery płyty maticulousa, U Call That Love przygotowało pewną niespodziankę dla Czytelników strony w postaci krótkiego wywiadu przeprowadzonego z brooklyńskim artystą.

[php function=1]