Deejay Irie - Give Me A BreakKultura hip hopowa podobnie jak każda inna dziedzina życia nie może funkcjonować bez następującego elementu – wiedzy. Bez tej składowej nie sposób zrozumieć całokształt hip hopu i trudno bez tego przyswoić sobie tematykę związaną z jej poszczególnymi zagadnieniami. Oprócz szeregu filmów dokumentalnych, książek i publikacji poświęconych historii tej kultury niezwykle istotną rolę odgrywają pojedyncze single i płyty soulowe, funkowe, jazzowe czy electro z lat 70.tych i początku lat 80.tych. Szalenie ciekawym zagadnieniem są najczęściej wykorzystywane sample w dziejach rapu oraz breaki. Crate diggerzy i artyści oddaliby bardzo wiele za posiadanie egzemplarza płyty winylowej z poszczególną pętlą perkusyjną. Do świata kryjącego się za perłami muzycznymi sprzed kilku dekad doskonale wprowadza holenderski twórca Deejay Irie w serii „Give Me A Break”.

Jak dotychczas na łamach naszego serwisu gościli jedynie raperzy i producenci z Niderlandów (Joe Kickass, Arts The Beatdoctor, Moods, MC Melodee, the Jazzment i inni). Nie mieliśmy jeszcze okazji przedstawić DJ’a z tej części Europy, co zmienia się w końcu wraz z tą publikacją. Deejay Irie mieszka na co dzień w Groningen, ale jego korzeni należy szukać na innym kontynencie. Holenderski turntablista przyszedł na świat w brazylijskim Sao Paulo, ale już w wieku kilku lat przeprowadził się wraz ze swoją rodziną na Stary Kontynent.

Bohater tego artykułu to wychowanek starej szkoły hip hopu występujący na imprezach i zawodach turntablistycznych od końca lat 90.tych. Przez ostatnie 16 lat Deejay Irie brał udział w wielu różnych bitwach DJ’skich, odnosząc przy tym również sukcesy. W 2002 roku wygrał on holenderskie eliminacje do prestiżowych zawodów DMC World DJ Championships. Zdobytego tytułu skutecznie bronił przez następne 5 lat, uczestnicząc także w finałowych rozgrywkach (w 2005 roku zajął drugie miejsce ustępując jedynie Ie.Mergowi z USA).

W następnych latach Holender grał imprezy w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz różnych europejskich krajach. Irie rozpoczął też wydawanie autorskich mixtape’ów oraz zaczął rozwijać swój warsztat VJ’ski. Dwa lata temu wygrał on pierwszą większą europejską imprezę typu video-DJ battle, MoveMix we Francji, a także zajął trzecie miejsce na VDJC Battle w Las Vegas. Deejay Irie to wszechstronnie uzdolniony twórca, o czym świadczy również rozpoczęcie przez niego działalności radiowej. Kilka miesięcy temu zainaugurował on audycję „IrieRadio” nadawaną przez Fresh Radio. Oprócz tego mieszkaniec Groningen jest też miłośnikiem crate diggingu, co potwierdza jego projekt „Give Me A Break”.

Wszyscy miłośnicy breaków, starych nagrań funkowych, jazzowych czy rockowych, a także osoby starające się poszerzyć swoje horyzonty muzyczne, powinny docenić niniejsze przedsięwzięcie. Deejay Irie spędził sporo czasu na znalezieniu płyt winylowych zawierających klasyczne pętle perkusyjne, które były w mniejszym lub większym stopniu wykorzystywane w utworach hip hopowych. W pierwszym wydaniu „Give Me A Break” z początku kwietnia przewijają się kompozycje Boba Jamesa, Jamesa Browna, The Mohawks, Sly And The Family Stone, Arethy Franklin, Incredible Bongo Band czy The Jimmy Castor Bunch. Z kolei druga część projektu wypuszczona 1,5 miesiąca temu obfituje w utwory Can, Niny Simone, Led Zeppelin, Parliament, Michaela Jacksona, The Beatles, Maceo czy Kool & The Gang. Wszystko to połączone w perfekcyjny sposób. Irie w tej serii oddaje prawdziwego ducha hip hopu i w piękny sposób pokazuje jak istotna jest znajomość korzeni tej kultury.

Koncept oraz wprowadzenie do „Give Me A Break” najlepiej opisuje twórca tego projektu:

With the project „Give Me A Break” I can finally showcase my vinyl collection in a true old school way. And I have tons of fun doing it. I love it all: the pleasure of cutting stickers to make cue points, getting a stack of vinyl in your hand, going through a bunch records, make sure you got doubles, changing the records on the turntables as fast as possible. What’s not to love about that!

Pierwsze dwie części „Give Me A Break” są dostępne zarówno na Soundcloudzie, jak i na Vimeo i YouTube. Wersję audio każdego wydania tej serii można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem SC. Deejay Irie doskonale rozpoczął ten projekt i warto wypatrywać o następnych częściach jego wędrówki pomiędzy breakami.

Give Me A Break Part 1

Tracklista

 1. Jimmie Walker – The Black Prince Has Arrived
 2. Bob James – Shamboozie
 3. Mary Jane Girls – All Night Long
 4. George McCrae – I Get Lifted
 5. James Brown – Funky Drummer
 6. Aretha Franklin – Rock Steady
 7. Sly And The Family Stone – You Can Make It If You Try
 8. Bob James – Mardi Gras
 9. Tommy Roe – Dizzy
 10. The Meters – Oh Calcutta
 11. The Mohawks – The Champ
 12. Tower Of Power – Ebony Jam
 13. Lyn Collins – Think (About It)
 14. Dyke And The Blazers – Let A Woman Be A Woman, Let A Man Be A Man
 15. Breakwater – Release The Beast
 16. Incredible Bongo Band – Apache
 17. The Jimmy Castor Bunch – It’s Just Begun

Give Me A Break Part 2

Tracklista

 1. Nina Simone – Intro „The Drums”
 2. Led Zeppelin – When The levee Breaks
 3. The 2nd Chapter – The Devil’s Lost Again
 4. Parliament – Come In Out Of The Rain
 5. Joe Tax – Papa was Too
 6. Lou Donaldson – Ode To Billie Joe
 7. Steve Miller Band – Take The Money And Run
 8. Kool & The Gang – N.T.
 9. Lonnie Liston Smith – Spinning Wheel
 10. Taana Gardner- Heartbeat
 11. Billy Squier – The Big Beat
 12. Sly & The Family Stone – Sing A Simple Song
 13. James Brown – Funky President
 14. Maceo – Soul Power ’74
 15. Marvin Gaye – T Plays It Cool
 16. Brick – Dazz
 17. The Commodores – The Assembly Line
 18. Rhythm Heritage – Theme From S.W.A.T
 19. Can – Vitamin C
 20. Frankie Valli – Grease
 21. Queen – Another One Bites The Dust
 22. Michael Jackson – Billie Jean
 23. Tommy Roe – Sweet Pea
 24. The Beatles – Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band
 25. Bobbie Gentry – Ode To Billie Joe
 26. Curtis Mayfield – Move On Up
 27. Marva Whitney – Unwind Yourself