DJ Format & Abdominal - Still Hungry Kanada i Wielka Brytania jako pierwsze państwa wykształciły własne narodowe odmiany hip hopu. Już w początkowych latach istnienia tamtejszych scen mieszkańcy tych krajów zapisali się na kartach historii. Wystarczy tylko przypomnieć sobie wkład Dream Warriors w rozwój jazz-hopu czy Coldcutu w innowacyjne metody samplingu. W dalszych latach zarówno Kanadyjczycy, jak i Brytyjczycy dorzucali swoje trzy grosze do kształtu międzynarodowego tygla hip hopowego. Artyści po obu stronach Oceanu Atlantyckiego nie raz tworzyli znakomite płyty. W szczególności dotyczy to undergroundu i projektów pokroju „Masquerades & Silhouettes (The Ancients Series One)” Lewisa Parkera, „Stealing” Funky Fresh Few, „Passage Through Time” Da Grassroots czy „Balance” Swollen Members. Pomiędzy mieszkańcami Ameryki Północnej, a Europejczykami niekiedy dochodziło do współpracy, przekładającej się na wartościową muzykę hip hopową. W tym roku ukazała się płyta DJ’a Formata i Abdominala, „Still Hungry”, która pokazała, że Brytyjczycy i Kanadyjczycy bezproblemowo potrafią odnaleźć wspólny hip hopowy język.

W świecie hip hopowym nie brakuje specjalistów od korzennych brzmień hip hopowych dedykowanych głównie bboyom i miłośnikom starej szkoły rapu. Od początku swojej działalności nieprzerwanie tą drogą kroczy DJ Format. Brytyjski artysta nigdy nie wychodził przed szereg, skupiając się na tworzeniu true schoolowych nagrań o dużej sile rażenia. Już pierwsze wydawnictwa DJ’a i producenta w jednym – „English Lesson EP”, „Ill Culinary Behaviour” i „Vicious Battle Raps” – zademonstrowały spory potencjał wykonawcy. Dzięki tym dwunastkom pochodzący z Brighton wykonawca odpowiednio przygotował grunt pod wydanie pierwszych longplayów. Wydane ponad dekadę temu „Music For The Mature B-Boy” oraz „If You Can’t Join ‚Em… Beat ‚Em” spotkały się z ciepłym odbiorem przez recenzentów i słuchaczy, ceniących sobie organiczny hip hop z bboyowym posmakiem (obie płyty cieszyły się sympatią polskich słuchaczy). W następnych latach DJ Format z powodzeniem dzielił nagrywanie płyt z koncertowaniem na świecie. Do najważniejszych projektów brytyjskiego twórcy z ostatniego 5-lecia należy wspólna płyta z Phill Most Chillem, „The Foremost”, a także producencki album „Statement Of Intent”. Obie produkcje uzyskały wysokie oceny od miłośników rapu z old schoolowym wyrazem.

W porównaniu do swojego kompana z drugiej strony Atlantyku, Abdominal nie ma czego wstydzić się. Emcee związany z Toronto posiada okazały katalog płytowy. Najwcześniejsze materiały Kanadyjczyka („Ab Flex” i singiel „The Vinyl Frontier” b/w „Fly Antics”) pochodzą jeszcze z ub. stulecia. Już w początkowym okresie wydawniczym raper podjął się międzynarodowej kooperacji z DJ’em Fase’em, zaznaczając w ten sposób swoją obecność na brytyjskim rynku płytowym. Duet wydał przede wszystkim album „Flowtation Device”, który spotkał się z pozytywnym odbiorem w środowisku. W następnych latach artysta powiększał dorobek płytowy, przy okazji udzielał s‎ię również na projektach innych twórców. W 2007 roku światło dzienne ujrzał komplementowany przez wielu album „Escape From The Pigeon Hole”. Po tym wydawnictwie Abdominal wypuścił jeszcze tylko wspólną produkcję z formacją The Obliques, „Sitting Music”, skupiając się w głównej mierze na koncertowaniu oraz gościnnych występach na płytach pozostałych wykonawców. Niemal od początku swojej muzycznej drogi Kanadyjczyk współpracuje z DJ’em Formatem. Ścieżki obu artystów wielokrotnie przecinały się przy okazji rozmaitych przedsięwzięć, więc nie należy dziwić się temu, że pokusili się oni o nagranie razem pełnego albumu. „Still Hungry” znakomicie oddaje klimaty muzyczne, w których brylują ci artyści od ponad dekady.

DJ Format & Abdominal wydają Still HungryOd premiery płyty minęło blisko 8 miesięcy. W obecnych realiach na rynku fonograficznym wielu osobom może wydawać się to wiecznością, drudzy stwierdzą zupełnie co innego. W każdym razie jednego można być pewnym – materiał DJ’a Formata i Abdominala wcale nie stracił na wartości. Wręcz przeciwnie, po dłuższym obcowaniu z albumem łatwo dochodzi się do wniosku, że to obok „Push On” The Allergies najbardziej true scholoowa płyta roku. W jaki sposób udało się to osiągnąć? Doświadczenie wyniesione przez artystów z poprzednich płyt zaprocentowało na „Still Hungry”. Do tego doszła również długoletnia znajomość, co wyraźnie pomogło w osiągnięciu zamierzonego celu. DJ Format wciąż potrafi wypiec funkowe i soulowe energetyczne beaty w stylu up-tempo. Styl producenta przywodzi na myśl stare czasy w rapie, aczkolwiek to nie jest muzyka przeznaczona młokosom. W tym zasługa Abdominala, który zadbał o warstwę liryczną dedykowaną dojrzałym sympatykom muzyki hip hopowej. Kanadyjczyk plastycznie opowiada o swoim życiu, nie brakuje anegdot i dystansu do siebie. Emcee potrafił umiejętnie ugryźć różnorodną tematykę, choćby postrzegania swojej profesji przez znajomych („We’re Back”), wizerunek białych raperów w branży („White Rapper”), podkreślenia długiego stażu na scenie („Behind The Scenes”). Co bardziej istotne, artyści nie tracą przy tym ikry. Przesłuchując tytułowe „Still Hungry” czy wyraziste „Diamond Hammer” można być pewnym, że obaj nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Pouczająca płyta, w której nie brakuje mądrości i old schoolowego sznytu.

„Still Hungry” opublikowano na wszystkich dostępnych serwisach streamingowych (Bandcamp, Spotify, iTunes i pozostałe). Wzorem poprzednich wydawnictw i tym razem DJ Format postarał się o wydanie projektu na płytach winylowych. Oprócz tego dostępne są w sprzedaży kompakty i wersja elektroniczna albumu. W dodatku nakładem Rocafort Records trafiła do sprzedaży siódemka „We’re Back” b/w „Diamond Hammer”. W październiku ukazała się też edycja „Still Hungry: The Remixes” zawierająca alternatywne wersje tracków autorstwa różnych producentów. „We’re Back”, „Dirt” i „Behind The Scenes” wybrano głównymi singlami promocyjnymi longplay. Do tych nagrań powstały również sympatyczne videoclipy. Wspólne dzieło Brytyjczyka i Kanadyjczyka udowadnia, że pomimo względnie leciwego wieku z powodzeniem można nagrywać wartościowe płyty pięknie nawiązujące do starej szkoły rapu.

Kup „Still Hungry” na Plays.pl

Tracklista

 1. Appetizer
 2. Still Hungry
 3. We’re Back
 4. Dirt
 5. Behind The Scenes
 6. Reflective Meditation Rhymes
 7. Diamond Hammer
 8. No Time
 9. Forged From Hardship
 10. White Rapper
 11. We Say