DJ Lord Ron - Enviromental Shapes Sounds Of DJ Lord RonW ostatnim czasie nowości płytowe z Zachodniego Wybrzeża dość często pojawiają się na stronie. Tym razem ponownie odwiedzimy tę część Stanów Zjednoczonych, z tym, że przyjrzymy się bliżej pewnemu albumowi opartemu na klasycznym brzmieniu. Wszyscy zwolennicy Golden Ery powinni zwrócić uwagę na krążek „Environmental Shape Sounds Of DJ Lord Ron” reprezentującego Universal Zulu Nation, DJ’a Lord Rona.

Pochodzący z Kalifornii to postać szerzej nieznana przeciętnemu słuchaczowi muzyki hip hopowej. Jeżeli jednak ktokolwiek z Czytelników UCTL uważa, iż DJ Lord Ron jest całkowicie anonimowym artystą, to grubo się myli. Michael LaRon Stringer zajmuje się DJ-ingiem od kilkunastu lat i nieprzypadkowo należy do wspomnianego Universal Zulu Nation. Największą inspiracją dla pana Stringera był jego młodszy brat, Triple Ace, zajmujący się rapem. Przez wiele lat DJ Lord Ron stał gdzieś na uboczu, nie wychodził przed szereg, po prostu robiąc swoje. Artysta podkreśla, iż nigdy nie szukał wytwórni płytowej i nie zamierzał za wszelką cenę podpisać kontraktu płytowego, gdyż od zawsze chciał wydawać muzykę własnym sumptem.

Początkowo beatmaker współpracował z ludźmi ze swojego najbliższego otoczenia (Triple Ace, J. Dox). Debiutancki materiał artysty, „Lord Ron Remixes Vol. 1” ukazał się w 2001 roku, a następnie przyszła kolej na kooperację z przedstawicielami Wschodniego Wybrzeża. DJ Lord Ron wyprodukował utwory dla m.in. Krumbsnatchy, Guru i C-Rayz Walza. 2005 rok przyniósł solowy longplay „My Mental State Of Beatz” i dwunastkę „BX 2 LA Konnect”. Ostatnie lata to dominacja mix-CD’s i pojedynczych produkcji aż do powstania albumu „Environmental Shape Sounds Of DJ Lord Ron” (String Note Recordings).

Materiał z powodzeniem mógłby zostać wydany kilkanaście lat temu. Produkcja obfituje w korzenne nagrania, pieczołowicie przygotowywane aby ukazać pełnię klasycznego hip hopu. DJ Lord Ron z powodzeniem przenosi słuchaczy do lat 90.tych XX wieku, okresu największego rozkwitu kultury hip hopowej. Owszem, obecnie wielu artystów z chęcią wraca do tamtych czasów, aczkolwiek niewielu ta sztuka w pełni się udaje (patrz: Celph Titled & Buckwild). Członek Zulu Nation dobrał także pokaźne grono niezależnych raperów, z czego najbardziej znani to C-Rayz Walz, Lil Dap, John Robinson, Akil The MC, Destruct i Triple Ace. Wspólnie z nim stworzyli udany krążek, który powinien trafić w gusta osób uwielbiających brzmienia rodem z Golden Ery.

Potwierdzeniem moich słów odnośnie o zawartości „Environmental Shape Sounds Of DJ Lord Ron” są single promujące tę płytę. Do utworów „City To City” oraz „Concrete Bars” powstały również teledyski, które zamieszczam poniżej. Szczególnie warto zapoznać się z pierwszym klipem, który ilustruje po prostu prawdziwy hip hop.

UPDATE: DJ Lord Ron jest pierwszym turntablistą, który zrealizował łącznie pięć videoclipów, promujących jedno wydawnictwo płytowe. W związku uzupełniam braki i zamieszczam brakujące obrazy do „It’s Da R.C.P.”, „Fire Water” i „The Finest”.

Tracklista

 1. Reality Dreamin’ With DJ Lord Ron (Intro)
 2. Concrete Bars (Echo Park Beat Street N2 Da Future) feat. C-Rayz Walz
 3. The Dream feat. Lil Dap (of Group Home), Young Luchiano
 4. Nocturnal Snakes feat. Wildelux
 5. One By One feat. HumanBeings
 6. The Finest feat. NC Abram
 7. The Touch feat. John Robinson (aka Lil Sci of Scienz of Life)
 8. City To City feat. Triple Ace
 9. Akil The MC (I Guess That’s Me) feat. Akil The MC (of Jurassic 5)
 10. Art Talkin’ With DJ Lord Ron (Interlude)
 11. It’s Da R.C.P. feat. Da Lyrical DJ Killa Kal, Mad Man Da God, Klu Shiesty, C-Rayz Walz, Kassius Kakes
 12. Ladies Come, Ladies Go feat. Destruct
 13. Fire Water feat. Yeski
 14. The System feat. NC Abram
 15. 1, 2 Thiz Iz 4U (Brooklyn Niguhz) feat. Lil Dap (of Group Home), Young Luchiano
 16. Scratch Outro With DJ Lord Ron (Dedicated 2 DJ Kool Herc, DJ Afrika Bambaataa, DJ Grandmaster Flash)