DJ Qbert zagra w ramach festiwalu ŻubrOFFkaW każdym regionie kraju odbywają się coroczne imprezy kulturalne. Od kilku lat największe zainteresowanie opinii publicznej towarzyszy licznym wydarzeniom artystycznym wypadającym w trakcie okresu wakacyjnego. Nie należy jednak zapominać o tym, że mniejsze i większe cykliczne przedsięwzięcia mają miejsce również w pozostałych porach roku. W Białymstoku już od 9 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka. W ramach tej imprezy nie brakuje także aspektów muzycznych. 3 grudnia br. rozpocznie się IX edycja tego festiwalu. Podczas otwarcia wydarzenia zostaną zaprezentowane filmy Bustera Keatona, do których muzykę na żywo zagra jedyny w swoim rodzaju DJ Qbert.

3 grudnia 2014 roku, Kino Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
DJ Qbert na żywo do krótkometrażowych filmów Bustera Keatona
Start: godz. 20:30
Cena biletu: 25 złotych w dniu koncertu. Wejściówki można nabyć w kasie kina Forum przy ul. Legionowej 5.

Program imprezy

W trakcie pokazu filmowego zostaną wyświetlone następujące filmy w reżyserii Bustera Keatona:

„Policjanci” (1922, 18′)

Obraz uznawany za perłę niemego kina. Kiedy główny bohater dostaje kosza od ukochanej, trafia na uliczną paradę policji. Przypadkowa eksplozja podłożonej przez anarchistów bomby wywołuje lawinę nieporozumień.

„Elektryczny dom” (1922, 27′)

Buster Keaton przemienia dom w całkowicie zautomatyzowany budynek. Ingerencja zazdrosnego rywala sprawia jednak, iż nowoczesne urządzenia odmawiają posłuszeństwa, co pociąga za sobą katastrofalne skutki.

„Łódź” (1921, 25′)

Główny bohater filmu buduje łódź w piwnicy. Gdy kończy swoje dzieło, okazuje się, że łódź jest za duża i przy próbie wyciągnięcia na zewnątrz demoluje cały dom. Kiedy wreszcie udaje się zwodować łódź, tonie ona w czasie rejsu.

DJ Qbert wystąpi na Żubroffce - 03.12.2014, BiałystokO muzykę do każdego z tych filmów zadba jeden z najbardziej utytułowanych turntablistów w historii, DJ Qbert. Amerykański artysta o filipińskich korzeniach z powodzeniem prowadzi swoją działalność w branży muzycznej już od ponad 20 lat. W początkowych latach Richard Quitevis udzielał się na lokalnej scenie hip hopowej w San Francisco. Kalifornijski wykonawca po zjednoczeniu sił wraz z Mixmaster Mike’iem i Apollo powołał do życia formację FM20. Właśnie dzięki tej grupie docenił jego pionier hip hopu, Crazy Legs, który na początku lat 90.tych zaprosił mieszkańca Cali do słynnego Rocksteady Crew. Dzięki temu udało się jemu wybić poza Kalifornię, ale prawdziwy wzrost popularności przyniosły Qbertowi liczne sukcesy na szeregu zawodach DJ’skich.

W latach 1991-94 zdobywał on tytuły podczas najsłynniejszego cyklu bitew turntablistycznych, DMC, zostając mistrzem USA oraz drużynowym mistrzem świata wraz z kompanami z Rock Steady DJs i Dreamteam (wówczas Mixmaster Mike i Apollo towarzyszyli jemu podczas bitew). Jego dokonania na licznych potyczkach z innymi DJ’ami przeszły do annałów. Po latach organizatorzy DMC uhonorowali DJ’a Qberta wraz z Mixmaster Mike’iem zaszczytnym miejscem w DMC DJ Hall of Fame.

Jednak nie tylko niesamowita forma prezentowana podczas różnego rodzaju zawodach DJ’skich zapewniła mu legendarny status. W jego przypadku od zawsze liczyła się również działalność wydawnicza. Od pierwszej połowy lat 90.tych do czasów współczesnych wypuścił on kilkadziesiąt wydawnictw. Pokaźnej dyskografii, na którą składają się battle breaki, kompilacje, mixtape’y i stricte płyty studyjne (w tym single, EP-ki i longplaye), może mu pozazdrościć każdy kompan po fachu. Do najważniejszych solowych projektów DJ’a Qberta należą: „Demolition Pumpkin Squeeze Musik” , „Wave Twisters” oraz serie wydawnicze „Needle Thrashers”, „Dirt Style Records 10 Year Anniversary: The Golden Thrash Can 1992-2002”, „Breaktionary” oraz „Super Seal”. Kolejne materiały Richard Quitevis publikował pod swoimi innymi pseudonimami (Darth Fader, Super Seal, The Emergency Skratcher), a także w ramach istnienia supergrupy turntablistycznej Invisibl Skratch Piklz.

W lipcu br. DJ Qbert wydał kolejny istotny projekt. Podwójny album – „Extraterrestria” i „GalaXXXian” – wyróżnia się na tle jego dotychczasowych wydawnictw. Pierwsza płyta stanowi follow-up do „Wave Twisters” i prezentuje tuzin futurystycznie brzmiących instrumentalnych utworów. Z kolei drugie LP powstało przy udziale wielu raperów (m.in. Mr. Lif, El-P, Malicious Lee, Bambu, Soul Khan, Del the Funky Homosapien, DZK, Madchild i Sicknature). Oba materiały doczekały się ciepłego przyjęcia w branży muzycznej.

DJ Qbert to przy tym niezwykle towarzyski i sympatyczny artysta. Pomimo tego iż kalifornijski twórca aktywnie uczestniczy w branży fonograficznej od ponad dwóch dekad, to nadal czerpie wielką satysfakcję z nagrywania muzyki i grania imprez na całym świecie. Już jutro założyciel wytwórni płytowej Thud Rumble pokaże swoje nieprzeciętne umiejętności przed polską publicznością.

Buster Keaton (1895-1966) – to bez wątpienia jedna z największych gwiazd kina niemego, legendarny komik o kamiennej twarzy. Urodził się pod koniec XIX wieku w rodzinie aktorów wodewilowych i już w wieku trzech lat brał udział w przedstawieniach. Dzięki akrobatycznym umiejętnościom trafił do krótkometrażowych burlesek lecz prawdziwy sukces odniósł w 1923 roku po serii filmów na czele z „Trzy wieki” i „Rozkosze gościnności”. W tych obrazach wykreował swój charakterystyczny wizerunek: przeciętniaka, w obliczu klęsk i niepowodzeń zachowującego niezmącony spokój. W 1927 roku Keaton zrealizował arcydzieło swego życia, film „Generał”. Opowieść o maszyniście z konfederackiego Południa USA, który w czasie wojny secesyjnej próbuje odzyskać lokomotywę z rąk północnych dywersantów. Pasmo sukcesów zostało przerwane w latach 30.tych. Keaton zajmował się wówczas głównie wymyślaniem gagów dla innych komików, nie wiodło mu się też w życiu osobistym. Dopiero w połowie kolejnej dekady aktor zaczął odbudowywać gwiazdorską pozycję. Przypomniało sobie o nim Hollywood, Charles Chaplin zaprosił go do występu w „Światłach rampy”. Pod koniec życia, w 1959 roku został wyróżniony honorowym Oscarem.

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy na stronie wydarzenia na Facebooku.